Yurtdışında İş Aramak

Meslek sahiplerinin istek ve yeteneklerinin tersine, sektörel açıklara
göre yönelen işgücünün artmasıyla birlikte yurtdışı hayalleriyle bir
başka ülkede iş aramaya koyulan insan sayısı her geçen gün artmakta. Bu
durumda meslek sahibi olarak sizlere düşen görev aradığınız pozisyona
göre araştırma yapmak ve önünüze gelen her işi kabullenmemeniz
olacaktır.

Bilmediğiniz bir ülkede iş aramak

 
Yabancı bir ülkede hiç tanınmadığınız ve tanımadığınız bir yerde iş gücünüzü hem de yabancı bir dille pazarlamak hiç de kolay olmuyor. Sizin için doğru şirkette ve doğru işte çalışabilme olanağını kendinize sağlayabilmeniz için öncelikle ev ödevinizi iyi yapmanız ve bunu bir proje olarak değerlendirmenizde yarar var. Toplayacağınız verilerle kendinize bir harita oluşturmalısınız.

Özgeçmiş:

İlk yapılacak en öncelikli iştir. Bu konuda titizlikle çalışılmalı ve sizi görüşmeye çağırtacak kadar mükemmel, profesyonel bir özgeçmiş hazırlamanız gerekiyor. Özgeçmiş yazınızın kesinlikle 2 sayfayı aşmaması gerekiyor. İnternette bu konuda fazlası ile özgeçmiş örnekleri ve uyarıları bulabilirsiniz. Ayrıca başvuruda bulunacağınız iş bulma acentaları da sizinle beraber özgeçmişinizi elden geçireceklerdir. Asla beyaz da olsa, küçük de olsa özgeçmişinize yalan veya abartılı bilgi koymayın. Günümüz şirketleri hakkınızdaki tüm bilgileri kolaylıkla gözden geçirebilirler. İmla hatası yapmamaya özen göstermek de ikinci dikkat edilecek konudur. En az 2 tane referans mektubunuz olmalı veya hakkınızda referans verebilecek kişileri önceden tesbit etmeniz gerekli.

Ön Yazı:


Mutlaka özgeçmişinizi bir ön mektup ekinde gönderin. Bu mektupta dikkat edilmesi gereken hususlar:
 
  • Birinci paragrafınızda neden söz konusu işe başvuruda bulunduğunuz belirtin. Ortak tanıdığınız var ise onu belirtmeyi unutmayın. Başvurunuz ile arzu ettiğiniz iş ya da görev konusunda açık ve net olun.
  • İkinci paragrafınızda sunabileceğiniz servisinizi tanıtın. Birinci paragraftaki isteğiniz doğrutusunda okuyucuları sizi görüşmeye çağırmaları için ikna edin. Onların ihtiyaçları ile sizin becerileriniz arasında bir ilişkilendirme yapın. Unutmayın özgeçmişinizi tanımlamalısınız. Yazacağınız her konuyu bir kanıtla güçlendirmeyi unutmayın.
  • Küçük birkaç paragraf kullanın. Uzun tek blok yazıdan kaçının.
  • Son paragrafta işi nasıl takip edeceğinizi belirtin, süreci takip etmek sizin sorumluluğunuzdur. Bu sizin iş aramanızla ilişkilidir. Genellikle 1 hafta verilecek iyi bir süredir.
  • Bazen süreyi kısaltmak için özgeçmişinizi faks ile veya e-mail ile de gönderebilirsiniz.
 

İş Başvurusu Yapma şekilleri

 
  • Internet, (İnsan kaynakları siteleri, şirket web sayfaları)
  • Yazılı basın, medya, iş bulma dergileri
  • İş bulma Acentaları
  • Tanıdık birinin referansı ile başvuru yapmak

Yabancı ülkelerde yapmak istediğiniz işe göre iş bulma acentaları vardır. Örneğin siz bir telekomünikasyon alanında uzmanlaşmış elekronik mühendisi iseniz bu konuda uzmanlaşmış iş bulma acentaları ile çalışmanız gerekmektedir. Adamına göre iş değil işe göre adam politikası güdüldüğü için sizin iş tanımına uymanız gerekmektedir. Aynı şey internet iş bulma siteleri için de geçerlidir. Aradığınız pozisyona göre araştırma yapmalısınız. Her işi yaparım kavramından özellikle uzak durun. Bu amaçla CV’nize iş tanımına uymayan yada ilgili olmayan ama belki ilgilerini çekebilir düşüncesi ile eklediğiniz bölümleri çıkarın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir