Yiyecekler Nasıl Daha İyi Yaşamanızı Sağlar?

İnsan vücudu hiç ara vermeden çalışan bir makinedir. Uyurken bile beyniniz ve organlarınız sizi sağlıklı tutmak için çalışır. Vücudunuzun bir araba gibi olduğu benzetmesi şimdi klişe gibi görünebilir, fakat hala doğru bir benzetmedir. Uydun şekilde yakıt vermezsiniz bozulacaktır. Ve insanlar için her zamanki kurşunsuzdan ziyade süper benzinle doldurulmak arabalar için olduğundan daha önemlidir. Bozulduğumuzda, düzelmek basit bir ayardan çok daha fazla zaman alır.

Peki, yiyecekler nasıl yardımcı olur?

Makineye Yakıt Doldurma

Vücudunuz en küçük hücresinden kalbinize kadar her günün her dakikası çalışan parçalarıyla oldukça etkileyici bir makinedir. Yemek, vücudun tek yakıt kaynağıdır. Biz, bitkilerin yaptığı gibi enerjimizi güneşten almayız veya çabuk şarj olabilmek için elektrik prizine takılmayız. Beyninizin, hayati organlarınızın ve kaslarınızın düzgün çalışabilmesi için, bunu yapabilecek enerjiye ihtiyaçları vardır. Karışık karbonhidratlar, proteinler ve sağlıklı yağların dengeli alınması bu enerjiyi önemli ölçüde sağlar. Enerjik ve dinç olmanıza katkıda bulunur.

Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemine Sahip Olma

Dengeli beslenme iki açıdan sağlıklı olmanızı sağlar. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlar ve hastalıklarla etkili bir şekilde direnmenize yardımcı olur.

Vücudunuz yerleşmiş hücre topluluğuna tek bir amaç için ev sahipliği yapar: sağlığınızı korumak için. Bakteri ve virüsler günlük hayatın her yerinde karşınıza çıkar: kapı kollarında, yiyeceklerde, havada, cildinizde… Hastalığa sebep olan bu mikroplar vücudunuza girdiğinde sağlıklı hücrelere saldırır ve sizi hasta ederler. Bağışıklık sisteminiz bu mikropların yerleşmesini engellemek ve rahatsızlık başlamadan önce hastalığa sebep olacak kadar güçlü olanları öldürmek için vardır.

Aşırı miktarda alınan yağ, işlenmiş şeker ve alkol vücudunuzun bağışıklık sistemini şiddetli ölçüde zayıflatır. Bu maddelerin herhangi birinin çok fazla olması vücudun mikroplarla savaşmasını sağlayan akyuvarların üretimini kısıtlar. Buna özellikle yağ sebep olur, şeker akyuvarların etkisini üçte bir oranında azaltır. Bir toksin olan alkol besin yetersizliklerine neden olur ve akyuvarların çoğalmasını önler. Toplum içinde birçok insan her üç maddeyi de tüketerek kendilerini hastalıklara karşı daha hassaslaştırırlar. Bir dereceye kadar, sağlıklı beslenme bağışıklığın etkisini arttırır ve daha çok akyuvar üretimi sağlar.

Hastalıkları Önleme ve Hastalıklarla Mücadele

Sağlıklı beslenme vücudunuz için en güçlü silahtır ve cephaneliğinizde özellikle bulundurmanız gereken çeşitli yiyecekler vardır.

Sebze ve meyveler, hastalıklarla savaşmada güçlü olan A, C ve E vitaminleri sağlar. C vitamini, akyuvar üretimini destekler ve hücreleri kaplayarak virüslerin nüfuz etmesini ve hastalık yapmasını zorlaştırarak vücudu koruyan bir antikor olan interferon seviyesini arttırır. E vitamini, öldürücü mikroplar ve kanser hücrelerini kontrol eden doğal lenfositlerin üretimini canlandırır. A vitamini, (havuç ve turuncu/sarı ürünlerde bulunan) beta karoten şeklinde, özellikle kanseri hedefleyen bağışıklık hücrelerini canlandırır ve öldürücü hücrelerin üretimine yardımcı olur.

Bunlara ek olarak, güçlü hastalık ve kanser savaşçıları olan çinko ve selenyum gibi yapı maddeleri, yağsız et, balık, tahıl ve bakliyat içeren sağlıklı bir beslenmeyle elde edilebilir.

Oluşan Hasarı Geri Çevirme

Serbest radikaller; atmosferde ve zehirli maddelerde bulunan zararlı, değişken bileşenlerdir (örneğin, sigara dumanı). Serbest radikaller sağlıklı hücrelere zarar verir ve kanser, hastalık ve erken yaşlanmaya yol açarlar. Neyse ki, serbest radikaller dengede tutulabilir ve belli yiyeceklerde bulunan bileşenler olan antioksidanlar tarafından etkisiz hale getirilebilir. C ve E vitaminleri, beta karoten gibi bu antioksidanlar arasındadır. Çay, çikolata, turunçgiller, dut, şarap ve tam buğdayda bulunan flavonoidler, kansere neden olan ve hücreleri öldürerek ve hücreleri koruyarak antioksidan görevi görür.
Bu besinler açısından zengin bir beslenme kanser ve diğer hastalıkların düşük olmasıyla bağlantılıdır. Cilde uygulanan doğal antioksidanlar da kırışıklıkları önler ve fiziksel yaşlanma etkilerini azaltır.

Mutlu Olma

Sağlıklı beslenmenin insanın genel mutluluğunda önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. İyi hissettiğinizde gülümsemek çok daha kolaydır, ama çalışmalar yediklerinizin bu konuda düşündüğünüzden daha büyük bir rol oynadığını gösteriyor. Omega 3 yağ asidinden (balık, ketentohumu ve fındıkta bulunan) yoksun olan beslenmelerde depresyon ve anksiyete arasında ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Yeni araştırmalar depresyon ve anksiyete bozuklukları olan bireylerin Omega 3 yağ asidi takviyesi aldıktan sonra gelişme gösterdikleri görülmüştür.

İyi Yiyin, İyi Yaşayın

Aslında, bilim yediklerimizin genel yaşam kalitemiz üzerinde kayda değer bir etkisi olduğunu gösteriyor. Protein, balık, sağlıklı yağlar, tahıl, meyve ve sebze açısından zengin dengeli bir beslenme sihirli bir ilaç olmayabilir… Ama uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için iyi bir kaynaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir