Yemek Salonu

Temiz ve düzenli bir ev sadece günlük gerginlik ve stresten uzaklaşmanızı sağlayan bir sığınak görevi görmekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı yaşamı da sağlar. İyi düzenlenmiş bir yemek odası rahatınıza da katkı sağlar. Yemek alanınızı düzenli ve temiz görünümlü tutmak çok kolaydır. Birçok evde insanlar yemek salonunu resmi ya da özel durumlarda kullanırlar. Genellikle günlük yemeklerini mutfakta ya da oturma odasında yerler. Bu, yemek salonunu çoğu zaman temiz ve düzenli bırakır. Yine de tertipli tutmak için yemek salonu düzenli olarak temizlenmeli ve tozu alınmalıdır. Fakat yemek alanınızı her gün kullanıyorsanız, sık sık temizlemeniz e yeniden düzenlemeniz gerekir.

Buna rağmen yemek odasındaki eşyalarınızı her hafta ya da hatta her ay bile temizlemeye zaman bulamayabilirsiniz. Bu sizin meşgul yaşamınızdan kaynaklanabilir. Eğer durum buysa, bahar temizliği odayı temiz ve düzenli tutmak için en iyi seçenektir. Eğer yemek salonunuzu düzenli olarak kullanmıyorsanız, başka işleriniz de varsa burayı temizlemeyi bir güne sığdırabilirsiniz. Çünkü temizlemeniz çok vakit almayacaktır. Eğer bahar temizliği yapmayı planlıyorsanız, başlamadan önce sistemli bir yöntem geliştirmek daha iyi olur. Yenilenmesi gereken malzemelerin bir listesini yapın ve önceden düzenleyin.

Günlük temizlik için ipuçları

Eşyaları düzenli yerleştirin: Yemek masanıza göz atın. Kahvaltı ya da akşam yemeği artıkları, dergi, gazete ve kirli tabak gibi dağınık şeyler bulursanız her şeyi ait olduğu yere geri koyarak masayı boşaltın, bulaşıkları mutfak lavabosuna koyun ve masayı temiz bir bezle temizleyin.

Basit toz alma: Masayı ve sandalyeleri bir toz beziyle temizleyin. Ovmanıza gerek yok, biraz silmek yeterli olacaktır. Bu, tozun katmanlar halinde birikmesini önleyerek, daha sonra temizlemenizi kolaylaştırır. Masa ve sandalyeleri bitirdikten sonra yemek salonundaki dolapları ve rafları silin. Kalan eşyaları ve şamdanları silerek temizliğinizi bitirin.

Süpürme: Halıyı ve zemini elektrikli süpürgeyle iyice temizleyin ki toz kalmasın. Odayı tertemiz bırakın.

Tavan ve duvarlar: Tavandaki örümcek ağlarını temizlemek için süpürge kullanabilirsiniz. Eğer yemek salonunuzun duvarlarının yıkanması gerektiğini düşünüyorsanız yumuşak ıslak bir bezle silebilirsiniz. Duvarlarınız ahşap kaplamaysa lekeleri çıkarmak için temizlik mumu kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürge fırçaları da kir çıkarmada yardımcı olabilir. Priz kapaklarını da temizlemeyi unutmayın.

Vantilatör ve ışıklar: Yemek salonunun duvar ve tavanlarını bitirdiğinizde vantilatörü temizleyin çünkü vantilatördeki toz, vantilatörü çalıştırdığınızda yemeğinize düşebilir. Vantilatörün kanatlarını temizlik çözeltisine batırılmış bir bezle temizleyin. Yemek odası teçhizatını çıkarın ve nazikçe yıkayın. Kuruduktan sonra da yerleştirin. Havalandırıcınız varsa temiz bir bezle temizleyin.

Tabloları ve fotoğraf çerçevelerini temizleyin: Masada ya da duvarda çerçeveli tablo ve fotoğraflar varsa temizlenmeleri gerekir. Hiçbir zaman çerçevelere su veya herhangi bir temizleyici sıkmayın. Çünkü içine su kaçabilir, tablo ya da fotoğrafa zarar verebilir.

Pencere ve perdeler: Perdeler çıkarılmalı ve yıkanıp ütülenmelidir. Pencere eşikleri ve köşelerini yıkayın. Pencere camlarını durulayıp, kurulayın. Pencereleri temizledikten sonra yeni güneşliklerinizi ve perdelerinizi asın.

Mobilya: Mobilyaları temizlemek özen ve dikkat gerektirir. Mobilyanız çok pahalıysa daha fazla dikkat edin. Ahşap yemek masa ve sandalyeleriniz varsa, onları cilalayabilirsiniz. Yemek sandalyeleriniz döşemeyse elektrikli süpürge fırçasıyla oturaklarını temizleyin.

Halı ve kilimler: Halı ve kilimler de iyi bir temizliğe ihtiyaç duyar. Çünkü bunların üzerlerine çok fazla görünmeyen tozlar yerleşir. Toz parçacıklarını temizlemek için elektrikli süpürge kullanın. Temizlikçi de tutabilirsiniz ya da kilimleri temizlemek için bir makine kiralayabilirsiniz.

Yapılacaklar ve yapılmayacaklar: Eğer yemek masanız günlük olarak kullanılıyorsa, üzerlerine bir şeyler dökmekten veya onları çizmekten sakınmak için şık bir masa örtüsü kullanabilirsiniz. Mum ışığında akşam yemeği planlıyorsanız, daima mum ve şamdan bulundurun. Bu, yemek masasının yüzeyini mum lekelerinden koruyacaktır.

Eğer masanızda vazo varsa, vazoyu su ve hidrojen peroksitle doldurun, çiçekleri sık sık değiştirin, yemek salonunu bir daha temizlediğinizde bütün ipuçlarını uygulayın.

Değerlendirmeler

  • Review Title 18
  • Review Title 27
  • Review Title 39
  • Review Title 45
  • Review Title 58
  • 7.4

    Score
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir