Yaşam Tarzınıza Göre Bir Geniş Kapsamlı Sorumluluk Sigortası Seçin Ve İşinizi Sağlama Alın

Sigorta yaptıranın esas amacı bireyin kendisi ve ailesi için güvenli bir gelecek sağlamasıdır. Sigorta poliçeleri beklenmedik tehlikelerden kaynaklanan mali kayıplarınızı telafi etme teminatı verir. Uygun sigortayı yaptırmazsanız kendi cebinizden ödemek zorunda kalırsınız. Bu da sizin için oldukça yıkıcı olabilir.

Yine de ev ya da oto sigortası gibi temel poliçelerin yeterli olup olmayacağı sorusunu yineleyebilirsiniz. Cevap kesinlikle HAYIR. Son zamanların giderek değişen toplumunda her gün sayısız insan dava ediliyor. Bir başkasına zihinsel ya da fiziksel zarar verdiğinizden ötürü mahkemeye sürükleniyorsunuz. Ayrıca hakaret ve iftirada da durum aynı. Ortalama sorumluluk davaları önemli ölçüde arttı. Tüm bunlar geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortasını zorunlu hale getirdi.

Geniş Kapsamlı Sorumluluk Poliçesi Ne Sağlar?

Geniş kapsamlı mali sorumluluk poliçesi harika bir risk yönetim aracıdır. Size ev ve oto sigorta poliçelerinde bulunmayan sorumluluk kapsamı sağlar bu sebeple sizin için en üst düzeyde koruma sağlar. Tek yapmanız gereken uygun fiyatlı bir geniş kapsamlı sigorta poliçesi bulmaktır, ondan sonra kendinizi milyon liraları bulacak yıkıcı iddia ve davalara karşı korumaya almış olacaksınız.

Söylediğimiz gibi geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası esas poliçelerde kabul edilen miktarın üzerinde koruma sağlar. Bu nedenle geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası yaptırmamak esas poliçenizde kapsanmayan ekstra miktar için sorumluluk alacaksınız demektir. Bu nedenle bir kazaya sebep olduğunuzda sigorta şirketi davacıya yalnızca oto sigortanızda belirtilen miktarı ödeyecektir. Hasar belirtilen miktarı geçtiğinde geri kalan miktarı siz ödersiniz.

Geniş kapsamlı mali sorumluluk poliçesi hasarın yanı sıra tüm işlem masraflarını da karşılar, böylece size bir dava yöneltilse bile mali yıkımdan kurtulursunuz.

Kimler Geniş Kapsamlı Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırmalı?

Geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası davranışlarından sorumlu olmayan ve münzevi bir hayat yaşamayan herkes için gereklidir. Önceden yalnızca zengin kesim bu sigortayı yaptırabiliyordu ancak şu an orta sınıf insanlar da bu sigortayı yeğliyorlar. Şu durumlarda geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası yaptırmanız gerekiyor:

  • Esas poliçenizin sınırlarını aşacak değerde eşya ya da mal varlığınız varsa
  • Yüksek bir kariyeriniz ya da büyük kazançlarınız varsa
  • Çiftlik, çiftlik evi ya da yalı kıyısında mülkünüz varsa
  • Varlıklı bir muhitte yaşıyorsanız
  • Uçak ya da deniz uçağınız varsa
  • Mekânınızda yüzme havuzunuz varsa
  • Sık sık ziyaretçileriniz varsa
  • Himayenizde bir ya da daha fazla deneyimsiz genç şoförünüz varsa.

Yaşam tarzınıza göre geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortası nasıl seçersiniz?

Yaşam tarzınız ve ihtiyaçlarınıza uygun bir geniş kapsamlı sigorta yaptırmak ciddi bir araştırmadır. Eğer ilk kez bu sigortayı yaptırıyorsanız cezbedici reklâmlar ve hatta şirketin piyasa payına aldanabilirsiniz. Bazı isim yapmış şirketlerin geniş kapsamlı poliçeleri başlıca şahıs poliçelerinden daha yetersiz koruma sağlar. Bu nedenle esas sigorta poliçelerinizdeki boşlukları doğru bir biçimde belirleyerek başlayın. Boşlukları bildikten sonra sizin için doğru olan geniş kapsamlı mali sorumluluk sigortasını seçmekte büyük sorunlar yaşamayacaksınız.

Yine, poliçenizi yenilerken bildirilmemiş eksikliklere karşı dikkatli olun. Yeni poliçede ilave ve eksiklikler oldukça muhtemeldir, eğer zamanında kontrol etmezseniz olay ortaya çıktığında ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir sonraki şey poliçenin tutarıdır. Örneğin ek sigorta kapsamı için ödemeniz gereken prim miktarı. Eğer geniş kapsamlı sigorta poliçenizi de diğer poliçelerinizi aldığınız yerden alırsanız özel indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Ancak her zaman, sigorta şirketinin yanı sıra iyi bir acentenin de önemli olduğunu unutmayın. İyi bir acente esas şahıs poliçenizdeki risk etkenleri ve eksiklikleri belirleyerek poliçenizi iyice yorumlayacaktır. Güvenilir bir sigorta acentesi daha iyi bir sigorta kapsamı için sigortacınızla görüşecek ve sigorta şirketinizle olan her sorununuzda gerekli yardımı yapacaktır. Poliçede yer akan değişiklikleri de takip edecek ve size o doğrulukta postalayacaktır.


TAG


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir