Web Dizaynda Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Ne yazık ki, hepimiz için web tasarımı web sitenizi en son standartlara göre tamamlasanız da sorunlar için çok kapsamlı bir iştir. Şimdi bu sorunların bazılarına göz atacağız.

Gündemin tepesinde web sitesinin güvenliği konusuyla yüz yüze geliriz. Web sayfalarımızı nasıl güvenli bir hale getirebiliriz?

Kendimize sormamız gereken ilk soru bir web sayfasının ilk olarak nasıl güvensiz olacağıdır. Web sitesinin yapısına bağlı olarak bilgi koruma meselesi iş planınızdaki en önemli sorunlardan biri sayılabilir.

Eğer alıcılarınızın size özel detayları konusunda güvendikleri bir hizmet veriyorsanız, işlemlerinin gizliliğine saygı duymak için yetkinizdeki her şeyi yapmanız son derece önemlidir. Bu seçeneğe bağlı bir gereklilik değildir, bilgi koruma gerekliliklerini yerine getirememenizin şiddetli cezalar ve kısa zamanda düzeltilemeyecek biçimde ününüzün zedelenmesine neden olacağını bilmelisiniz.

Elbette, web sitenizi tamamen dürüstlük ve ne olursa olsun kullanıcı gizliliğini sömürmeme niyetiyle tasarlamış olabilirsiniz. Fakat bu üçüncü şahıs bilgisayar korsanlarının da bu kadar nazik olacağı demek değildir. Web kullanıcılarına hizmet vermek için web sitenizin mümkün olduğunca güvenli olduğunu garanti etmek için şahsi sorumluluk almanız gerekir.

Web veritabanınızın korunduğu ve etkili kullanıcı imtiyazları kullanıldığından emin olmalısınız. Sitenizin erişim sağlayan müşteri ya da idare girişi için ana şifrenizi düzenli olarak değiştirin.

Web sitenizin şifreleme evresinden önce güvenlik konularının düşünülmüş olması gerekir. Etkili bir kullanıcı kimlik denetimi kullandığınızdan ve web sitenizin kullanıma açılmadan önce iyi bir incelemeden geçtiğinden emin olmalısınız.

Dikkatlice oluşturulmuş HTML sayfalarınız özellikle dinamik web tasarımı kullanıyorsanız bozulmaya meyillidir. Bilgisayar korsanlığına artan ilgi ve kötü niyetli kullanıcılar nedeniyle daima çekirdek dosyalarınızı ve veritabanlarınızı yedekleyin.

Web tasarımının en yaygın engellerinden biri genelde tamamen imkânınız dışındadır. Çoğu web tasarımcıları bir siteye ev sahipliği yapmaktan daha fazla zaman harcayan berbat bir sunucunun zahmetli hüsranını yaşamıştır. Web siteniz için bir ev sahibi ararken potansiyel şirketleri araştırdığınızdan emin olun.

Sunucu aksaklık sürenizin web kullanıcılarınızı başka bir yere mecbur etmesini istemezsiniz. Ücretsiz ev sahipliği oldukça yaygındır fakat ücretli sunucuların yararları son derece açıktır. Dikkatli bir şekilde araştırırsanız ucuz web ev sahipleri bulabilirsiniz.

Ayrıca sitenizi tasarlarken değişen teknoloji standartlarının farkında olmalısınız. Tam bir halk yayını sunulana kadar beta evre teknolojilerini kullanmayın. Yapmak isteyeceğiniz son şey, yalnızca daha sonra virüs içeren yayını ve web sitenizin umduğunuz kadar ulaşılabilir olmadığını keşfetmek için web sitenizi yeni bir programlama diliyle şifrelemektir.

Sabit programlama dillerine bağlı kalın. En yeni şifre tanımlama güncellemeleri için w3 Consortium sitesine danışabilirsiniz. Başlangıçta biraz karışık görünebilir, fakat desteklenen teknoloji kullanımının ödülleri sitenizi boydan boya değiştirmekten daha ağır basacaktır.

Eğer bir site kullanıcılarına hizmet vermek için dış linklere çok fazla güveniyorsa düzenli olarak kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Dış linkler geçersiz ya da taşınmış olabilir. Eğer dış bir içeriğe link verecekseniz linkin doğru yerlere yönlendirilmiş olduğu nezaketini gösterin. Bu, web sitenizi her iki haftada bir test etmeniz ve süresi dolmuş linkleri doğrulamanız demektir.

Son olarak, web geliştiricisi olarak karşılaşabileceğiniz en zor sorunlardan birine geçiyoruz. Kullanıcı etkinliğinin zaman içinde kesilmesini nasıl önleyebiliriz?

Bir web sitesinin ömrü çoğu durumda oldukça kısadır. Hızla gelişen teknoloji, statik içeriğiyle birlikte web sitesinin uzun bir süre güçlü kalmasını oldukça zorlaştırmıştır. Bir kullanıcıyı geri gelmesi için cezp edemiyorsanız bu sorun özellikle karşınıza çıkacaktır. Kullanıcı etkinliğini sağlamak için topluluk forumları kullanıma konulabilir, fakat her zaman web sitesinin konusuna uygun olmayabilir.

Eğer statik içerik koyduysanız web sitenizin konusunu güncellemeye çalışın. Web tasarımının yaşam için bir tasarım olduğunu unutmayın. Pek çok başarılı web sitesi arabirimlerine eklenen taze dokunuşlarla yenilenmektedir.

Eğer kullanıcı etkinliğinizin azaldığını görürseniz web sitenizi elden geçirmeye hazırlıklı olun. İster birkaç sayfa eklenmiş içerik, ister tamamen yeni bir tasarımla, sitenize yeni bir cazibe katmalısınız.

Bugün web tasarımın yarın için yeterince iyi olacağına inanmak saçma olur. Web tasarımcıları olarak sürekli olarak değişen teknolojiyi takdir etmeliyiz. Web sitenizin kitlesinden haberdar olmasını istiyorsanız web tasarımı sanatıyla iç içe olmalısınız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir