Taşkent Özbekistandan Bişkek Kırgızistana Gidiş

Taşkent’ten Bişkek’e Kazakistan üzerinden gidiş

1 Temmuz 2018 Pazartesi

Taşkent otogarında yaklaşık 4-5 saat bekledik. Bu arada otogarın demirleri sökülüyordu. Neyse zar zor vakit geçti. Saat 17.30 da kalkacak araba saat 18.00 kalktı. Tam oturacağımız yerin penceresi kırık olduğundan yerine dışarıyı görmeyecek şekilde kalın naylon kapatılmıştı. Biz de  başkasına turist olduğumuzu, dışarıyı görmek istediğimizi ve yer değiştirmeyi teklif ettik. Kabul ettiler.  Böylece başka sıraya geçtik. Yanımıza üç küçük çocuklu bir aile oturdu. Çocuklardan birisi bizim kucağımıza geldi. Yolculuk boyunca bizle oturdu. Yolculuğumuz Kazakistan üzerinden olacak ve tam 12 saat 40 dakika sürecek.

Akşam üzeri hava kararmadan hareket ettik. Özbekistan sınırı GışıtiKöprüde otobüsten valizlerimizi alarak indik. Sınır çok güzel yapılmış. Modern binada pasaportumuzu damgalatıp çıktık yürüterek 20 metre ötede Kazakistan sınırı İpekyolu’na (Çirniyevka)geldik. Orada da modern bir binada pasaportlarımızı onaylatıp bizi bekleyen otobüsümüze bindik. Kazakistan’ı gece geçtik. Arada ihtiyaç molaları verildi. Ancak burada 100 yıl geriler. Tuvalet kültürü yok. Yanyana kazılmış çukurlara tuvalet yapılıyor ve su yok. Kapı yok. Arada duvar yok.  Şokları yaşadık. Neyse gece yarısı tekrar Kazak sınırı Subataybatur’dan çıkarak Kırgız sınır kapısı Çeldovar’dan girdik.Bişkek’e girdiğimizde yolların çok bozuk olmasından kaynaklanan trafikten dolayı saat 10.00 Bakai otele gelebildik.

Bu otelde booking .com a 1Tl fiyat koymuş. Ancak  son hafta bize mail atarak rezervasyonu iptal ettiğini bildirdi. Ya da başka fiyatla kalabileceğimizi teklif etti. Biz de son anda olduğundan kabul etmek zorunda bırakıldık. Aslında otel güzeldi ama kahvaltısı sıfırdı.

Bişkek’in meşhur Oş Pazarına gittik.Fakat ne yazık ki kapalıydı. Sonra bir Türke ait olan Huzur Kafede yemek yedik. Sahibi bizimle çok ilgilendi. Akşam otele yakın bir Kırgız Lokantasında yemek yedik. Yarın Issık Göle gideceğiz.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir