Taşınma Günü

Hayat gibi taşınma da sizin yönlendirmek isteyeceğiniz bir olay. Yeni evinize herhangi bir güçlük çıkmadan taşınabilmeniz için iyi bir plan hazırlayıp, onu uygulamanız gerekiyor. Her ne kadar stresli bir iş olsa da, paketlemeyi ve taşınmayı iyi bir şekilde organize ederseniz, taşınmayı daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bu şekilde çalışmak size zaman kazandıracak ve işin stresini azaltacaktır.

Nostalji ve heyecan karışımı bir etkinlik: Taşınma

Taşınma günü yorucu işler ve heyecan içerdiğinden ve bugün için planlar yapıldığından, gelmesi en çok beklenilen günlerdendir. Heyecan içerdiği kadar bir burukluk da içerir. İşi ve duygularınızı aynı anda idare edebilmek için gayret göstermeniz gerekecektir. Taşınmanın gerekliliğini bilmek kadar, tadını da çıkarmak önemlidir, böylece başka bir eve taşınmak trajik bir hal almaz.

Paketleme için ipuçları

Eşyaları kolilere koyup paketlemek yeni bir eve taşınmada önemli bir rol oynar. Eşyaları paketlemek, onları taşımayı kolaylaştırır. Eğer taşınmaya planlı bir şekilde hazırlanırsanız, önemli derecede güç ve zaman tasarrufu sağlarsınız. Aşağıdaki önerileri uygularsanız, yeni bir muhite taşınmanın getireceği stresi azaltabilirsiniz:

a) Dağınıklığı toparlayın: İhtiyaç duymayacağınız şeyleri ortalıktan kaldırmalısınız. Bu eşya ve mobilyalarınızı hazırlayacağınız el ilanları vasıtasıyla, düzenleyeceğiniz bir açık artırmada, bitpazarlarında satıp nakit paraya çevirebilir ya da bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz.
b) Aynı boyda kutular kullanın: Aynı boyda kutuları kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece hep paketleme yaparken, hem de bunları kamyona yüklerken rahat edersiniz, aynı zamanda da hangi eşyayı hangi kutuya koymalı derdine düşmeden zaman kazanırsınız.
c) Küçük boy kutular kullanın: Size ve nakliyecilere güç tasarrufu sağlamasından dolayı eşyalarınızı küçük boy kutulara yerleştirmeniz tavsiye edilir.
d) Kaliteli bir bant kullanın.
e) Giysilerinizi temiz tutmak için elbise kutuları da kullanabilirsiniz. Ayrıca elbiseleri yerleştirdikten sonra üstte kalan boş yere de ayakkabı ve çantalarınızı yerleştirebilirsiniz.
f) Kutuların üstüne de eşya hangi odaya aitse o odanın adını yazmanız size eşyaları yerleştirirken zaman kazandıracaktır.
g) Kutuların üstüne, kutularda neler olduğunu bile yazabilirsiniz.
h) Taşındıktan hemen sonra ihtiyaç duyacağınız eşyalarınızı tek bir kolide toplayarak, onları aramak için bütün kolileri açmak zorunda kalmamış ve ortalığı dağıtmamış olursunuz.

Taşınma günü

İyi hazırlandığınız takdirde taşınma gününüz gayet rahat geçecektir. Yeni evinize başınızı ağrıtmadan taşmak için aşağıda sıralanan ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

a) Erken kalkın: Taşınacağınız gün erken kalmaya çalışmalısınız. Sabah evin trafiği az olacağından, yeteri kadar zaman kazanırsınız. Evin adresini iyice öğrenin ki, yolda kaybolmayın. Eğer yolunuz uzunsa, aracı tüm yol boyunca tek başınıza kullanmayın. Arkadaş ya da akrabalarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Yorgun düşmemek için her iki ya da üç saatte bir mola verin.
b) Eşyaları taşıma: Eşyaları taşıyıp, nakletmek için kamyon kiralayabilirsiniz. Taşınacağınız günün bir gün öncesinden kiralayın ki, son dakikada bir karışıklık meydana gelmesin. Kiraladığınız kamyona gelen işçiler, size kamyonu gösterip, tanıtır ve eşyalarınızı yüklerken de size yardım ederler.
c) Bagajınızı kamyona yükleme ve boşaltma: Kamyonu yüklemek ve boşaltmadan birkaç önlem almanız gerekiyor. Kolileri kaldırırken ve taşırken belinizden değil, bacaklarınızdan destek alın. Yani bacaklarınızı bükmelisiniz. Kolilerin ağır basan kısımlarına koli bandı yapıştırarak, yırtılıp eşyalarınızın zarar görmemesi için buraları güçlendirin. En ağır eşya, en önce yüklenmelidir. Fakat yüklemeyi de kendi başınıza yapmaya kalkmayın.
d) Sağlam kalmak için paraya kıyın: Belinizi sakatlayarak acısını çekmek istemiyorsanız paranıza kıymanız gerekiyor. Ağır mobilyalarınız için kamyonet kiralayabilirsiniz. Bu aynı zamanda para ve güç tasarrufu yapmanızı sağlar.
e) Gerekli şeyler: Su, yolluk/atıştırmalık, çay – kahve teçhizatları, termos, tuvalet kâğıdı, peçete ve bunun gibi ihtiyaç duyacağınız bütün gereçleri yanınıza almalısınız.
f) Evden ayrılmadan önce kontrol edin: Hiç bir şeyi unutup gitmemek için, ayrılmadan önce evin bütün odalarını ve aramanız gereken her yeri kontrol etmelisiniz.
g) Işıkları Kapatın: Evin tüm ışıklarını kapatmayı ve bütün kapıları kilitlemeyi unutmayın.
h) Eski evinizi bir emlâkçiye ya da doğrudan bir alıcıya satmanız durumunda, evin tüm anahtarlarını yeni sahibine vermeniz gerektiğini unutmayın.

Taşınma günü eşyaları taşıyıp yüklemenin tüm o angaryasına rağmen heyecanlı geçen bir gündür. Ömür boyunca hafızalarda kalacak güzel bir anı olarak kalmasını sağlayabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir