Sigorta Konuları ve İşiniz

Sahibi olduğunuz ve işlettiğiniz işin türüne bakılmaksızın kendinizi, işinizi, işçilerinizi ve hatta müşterilerinizi korumak için sigorta yaptırmanız gerekir. Hangi tür sigortaya ihtiyacınız olduğunu nasıl bileceksiniz? İş sigortası karmaşık olabilir. Yeni başlayanlardansanız iyi bir sigortacı ya da komisyoncuyla işbirliği yapın. Ayak işlerinin çoğunu sizin için yapabilmelidir. Vasıflı bir acente ya da komisyoncu neye ihtiyacınız olduğunu belirmeniz, yanlış sigorta yaptırmamanız ve gereğinden fazla para ödememenizi sağlayacaktır. İyi bir acente bulmak için diğer iş sahiplerinin tavsiyelerini alın ya da Ticaret Odası’nı ziyaret edin.

Mali Sorumluluk Sigortası

Genel İşyeri Mali Sorumluluk Sigortası sizi ve işinizi ürün, hizmet ya da kontrolünüz dışında oluşabilecek şeylere tehlikeli şeylere karşı korur. Şirketi işyeri mülkiyeti üzerinde meydana gelebilecek kazalara ve sattığınız ürünün bir sonucu olarak ortaya çıkan kazalara karşı garantiye alır. Mali sorumluluk sigortası ürün yanlış kullanımı, üçüncü şahıs hasarı ve hizmet yanlış anlaşılmalarına karşı destekler. Acenteniz özel işinizi koruyacak mali sorumluluk sigortası türünü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Profesyonel Mali Sorumluluk Sigortası düzenli olarak tavsiye veren profesyonellere karşı hazırlanmış özel bir sorumluluk sigortasıdır. Bu poliçe, bir müşteri ihmalkârlıktan ötürü sizi dava etmeye karar verdiğinde sizi koruyacaktır. Bazı devletlerde belli işlerde bu sigorta zorunludur, o olmadan işinizi yürütemezsiniz. Tarihe göre profesyonel mali sorumluluk sigortası doktorlar, avukatlar, dişçiler, mühendisler ve muhasebeciler tarafından kullanılmıştır. Ancak şimdi, tüm profesyonel iş yapanların veya danışmanların bu tür sigorta yaptırması yaygınlaşmıştır. Diğer profesyonel hizmetleriniz için tavsiye ücreti alıyor musunuz? O halde, bu tür sigorta ciddi olarak düşünmelisiniz.

Ürün Mali Sorumluluk Sigortası ürün imaları yapıyorsanız gereklidir. Bu sigorta türü, ürününüz arızalandığı ve eşya hasarı ya da bedensel yaralanmaya neden olduğunda sizi korumak için tasarlanmıştır. Ürünü siz imal etmeseniz bile ürün mali sorumluluk sigortasına ihtiyacınız olabilir. Durumunuzun böyle bir sigorta gerektirip gerektirmediğini öğrenmek için acentenizle görüşün.

Eşya Sigortası

Eşya sigortası işyerinizin binasını ve yapısını hırsızlık, yangın, yıkım, sel, deprem ve diğer doğal afetlere karşı korur. Eşya sigortası pek çok iş için iyi bir başlama noktasıdır fakat özel envanterinizi korumak için ek destekler ilave etmek zorunda kalacaksınız. Ne tür ekler ilave edeceğiniz işinizin türüne bağlıdır.

İşçi Sigortası

İşçileriniz en büyük mal varlığınız olduğu için onlar için de sigorta düzenlemelisiniz. Şirketinizin büyüklüğüne bağlı olarak teklif edebileceğiniz imkânlardan en iyisi sağlık sigortası olabilir. Grup sağlık sigortası indirim olanakları sağlar. Nasıl işler? Esasen işçilerinizi sigorta yaptırmak için gerekli masrafın bir kısmını toplarsınız, geri kalanını ücretten keserek alırlar.

Sakatlık Sigortası işçilerinizi hastalandıklarında, yaralandıklarında ve çalışamayacak durumda olduklarında sigortalar. Bu işçileri çeken bir yarar olsa da pek çok işyerinde işçilere sakatlık sigortası yaptırmak zorunludur.

İşçi Tazminat Sigortası kanunen zorunludur. İşte yaralanan işçileri kısa – bazen de uzun dönemli- mali olarak güvenceye alırlar. Ayrıca tüm tıbbi masrafları, iyileştirme masraflarını ve işle ilgili yaralanmaları kapsar. İşçi tazminat primleri sanayi derecelendirmelerine bağlıdır. Esasen iş ne kadar tehlikeliyse primler o kadar yüksektir.

Diğer Sigorta Türleri

Çalıştırdığınız işe bağlı olarak yaptırabileceğiniz çeşitli sigorta türleri bulunmaktadır.

Anahtar şahıs sigortası kurumunuzun çalışmasında anahtar olan kişiler için yapılan bir sigortadır. Bu tür bir sigortaya ihtiyacım olduğunu nasıl bilebilirim? Eğer bir kişi ölüm ya da engelden dolayı artık işinizde çalışamıyorsa işinizin mali olarak sıkıntı çekmesi muhtemel mi? Cevabınız evetse bu tür bir sigortayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Eğer işin tek maliki sizseniz ve tek gelir kaynağınızsa iş kesilme sigortası yaptırabilirsiniz. Anlaşılacağı gibi bu sigorta işinizin yangın, hırsızlık, hasar sonucunda işinizin kesilmesi durumunda sizi korur.

İşinizi sigortalatmak bir çözüm yoludur! İhtiyaçlarınız konusunda yetkili bir acente ya da komisyoncuyla görüşün.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir