Phuket Tayland

Phuket

10 Mart 2019 Pazar

9 Mart akşamı 22.25 te Bahreyn’in başşehri Manama’dan Phuket’e gitmek üzere havalandık.Sabah saat 9.00 da Bangkok Suvarnabhumi havaalanına indik. Havaalanı çok buyuk. Cok kalabalık bir havaalanı. Uçağımız Phuket’e gitmek üzere saat 15.25 te kalkacak ve yerel havayolu Thai Vietjet firmasına tek yön 494.-lira ödedik.Yerel havayollarına ait uçaklar küçük. Yolculuk 2 saat sürüyor. Havaalanının dışından “airport bus” denilen havaalanı otobüsleri her yöne gidiyor.Bizim otelimiz Patong Beach sahilinde ve adı arayabeach. Fakat gidiş ve gelişler tek yön olduğundan bir üst caddede inip diğer caddeye yürünüyor.İyi ki bu sahile gelmişiz. Phuket’in en uzun ve altın kumlu sahili. Otelimiz sahilin bir arka caddesinde. Müdürü Türk ve adı Volkan Toprak.Bizimle çok ilgilendi.Bizim rahat edebilmemiz için elinden gelen herşeyi yaptı. Otelin alt katında da “Sultan” adlı Türk kebapları yapan bir lokanta var.Oranın da müdürü ve şefi(Soner Bey) Türk. Onlara da ayrıca teşekkür ederiz. Çalışanlar, herkes çok ilgilendi. Hem otel , hem restoran cok temiz ve fiyat olarak uygun. Tekrar Tayland’a gitsek yine aynı yerde kalırım.

Tayland uzak doğuda bizden vize istemeyen bir ülke.11 ay yaz, bir ay da muson yağmurları var.Güneyi yarımada şeklinde olup kıyıları ve adaları çok meşhur. Daha güneyde komşusu Malezya. Halkın bir kısmı Budaya tapıyor. Diğer kısmı ise müslüman dolayısıyla helal yiyecek bulmak mümkün. Tayland krallıkla idare ediliyor.Ayrıca horoz dövüşleri ile dünyada meşhur. Her yerde çeşitli büyüklükte süslü horoz heykelleri gördük.

Phuket Havaalanı,Phuket Town’ın 30 km. kuzeyinde kalıyor.Phuket Town ise deniz kıyısında değil. Yanılıp ta kasabadaki otellerde kalmamak lazım. Patong, Karon ve Kata Beach adlı kumsallardan en güzeli ve en uzunu Patong. Buralara her türlü ulaşım mümkün. Halk otobüsleri.tuktuklar, minibüsler,otobüsler var. Fiyatları farklı. En ucuzu arkası kamyon şeklinde açık ve merdivenle binilen tahtadan yapılmış vasıtalar. Tayland parası baht.

Patong Beach geceleri çok hareketli. Bangla Road adlı bir caddesi var. Cadde trafiğe kapalı gece eğlenceleri o caddede yapılıyor. Barlar, kafeler, eğlence yerleri, lokantalar bu caddede. Geceleri tıklım tıklım dolu. Omuz omuza yürünüyor. Gündüzleri de sahiller turistle doluyor. Deniz pırıl pırıl.Dibi görünüyor.

Akşam yemeğini Sultan’s Grill de yedik. Soner Beyin yaptığı kebaplar harikaydı. Arkadan çaylar geldi. Tayland’da Türk yemekleri yeme şansına sahip olduk. Çünkü daha evvel Tayland’a gidenlerin yorumlarında adeta aç kaldıklarını ve midelerinin bozulduğunu okumuştum. Çok şükür yemede hiç sıkıntı çekmedik.

Tayland masajları ile de ünlü ve her yerde masaj dükkanları var. Bizim de kaldığımız arayabeach adlı otelin yanında masaj salonu vardı.İlk işim ayaklarıma masaj yaptırmak oldu.Bir saat masaj ücreti 50 tl civarında.Masajı kokonat yağıyla yapıyorlar. Kokonat yağı aynı zamanda güneş kremi olarak kullanılıyor.


TAG


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir