Pasargad Ahameniş İmparatorluğunun İlk Başkenti

Pasargad (Cyrus)’un mezarı

16 Eylül 2018 Pazar

Yezd’de Mozaffer Oteldeki kahvaltımızdan sonra saat 9.00 yola çıktık. Yollar çok güzel ,fakat her taraf çöl gibi. Pasargad (Cyrus)’un mezarının bulunduğu bölgeye uğrayacağız. Mahya yolda bizi bir lokantaya götürdü ancak duvarlardaki resimde domuzları görünce  sipariş vermeden oradan ayrıldık. Yolda bitkisel ilaçlar satan bir dükkandan alışveriş yaptık. Cyrus’un mezarının olduğu yere geldik. Bilet alınarak içeriye giriliyor.Uzun bir yoldan yüründükten sonra Cyrus’un mezarı karşıdan görülüyor. Halen yollar ve açık alanlar yeniden yapılıyor. İran tarihi eserlere çok değer veriyor.

Pasargad, tarihte Ahameniş İmparatorluğunun başkentidir. Büyük Cyrus M.Ö.599-530 yılları arasında burada Ahameniş İmparatorluğunu kurmuştur. M.Ö.549-530 yılları arasında Medler ve Persler arasında kalıcı bir birlik kurmuştur. Tüm bu havalide kurulan ve sınırları Afrika’ya kadar uzanan Ahameniş İmparatorluğu M.Ö.550-M.S.330 yılları arasında hüküm sürmüştür.

Büyük Cyrus(Kiros okunur) M.Ö.529 ölünce buraya gömüldü.Mezar büyük bir alanın ortasında bulunmaktadır. Mezara doğru yükselen 7 basamaklı bir merdiven vardır. Genişliği 531 metredir. Mezar kireçtaşı bloklardan yapılmıştır.Mozole bu merdivenlerin bitiminde ev şeklinde yapılmıştır. Persepolis şehrinin yağmalanması esnasında, İskender buraya da gelmiş ve burası da yağmalanmıştır. İskender’in ordusundaki        Aristobulus adlı adlı komutanın  mezara girmiş olduğu rivayet edilir. Mezarda altın bir yatak, bir masa ve sandalyeleri,altından bir tabut, bazı değerli süs eşyaları, değerli taşlar ve çivi yazılı bir yazıt bulunduğu da rivayet edilir. Bu yazıtta” Ben Büyük Cyrus. Perslere bir imparatorluk verdim ve Asya’ya hükmettim.” diye yazmaktadır.

İran’ın İslam orduları tarafından fethinde Araplar buraya geldiler. Mezar bakıcıları buranın talan edilmemesi konusunda Arap komutanı ikna ettiler. Mezardaki yazıt Kur’an ayetleri ile değiştirildi ve mezar komutana Süleyman’ın annesinin mezarı olarak tanıtıldı. Halen halk arasında (Qabr-e Madar-e Sulaiman) olarak söylenmektedir. Arap komutan da burayı talan ettirmediğinden günümüze kadar gelmiştir. Etraftaki arazide gezmek için treylerler çalışıyor. Biz de treylere binerek Mozafferian Kervansarayının kalıntılarını, Süleyman’ın annesinin tahtının kalıntılarını, Süleyman’ın hapishanesini ve diğer kalıntıları gezerek  buradan ayrıldık. Buradan Persepolis harabelerine gideceğiz. Akşam Şiraz’da olacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mezarının bulunduğu yere uğrayacağız. Mahya bizi yolda bir lokantaya götürdü ama biz duvarlarda domuz resimleri görünce orada yemek istemedik.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir