Oto Sigortası Şartlarıyla Baş Etmek İçin İpuçları

Oto sigortasının ne anlama geldiğini biliyor olmanız gerekir. Tüketiciler araba, kamyon vb. gibi araçları için oto sigortası bulmaya çalışırlar. Peki, sizce bunun sebebi nedir? Araçlarını kaza, hırsızlık ve maruz kaldıkları diğer kayıplara karşı araçlarını korurlar. Dahası oto sigortası yalnızca sigortalı tarafı değil, sigortalı aracı hatta üçüncü kişileri de korur. Sigortalanan şeyleri belirleyen farklı koşullardan bahseden farklı poliçeler bulacaksınız.

Oto sigortası aslında bugünün şartlarında bir zorunluluktur. Sigortasız bir araca sahip olmak tuzsuz yemek gibidir. Tabiî ki büyük ya da küçük şirketler bundan iş çıkarabilmek için her köşesinden döküyorlar. Oto sigortasını gruplamaya geldiğinde, iki tür vardır. Daha önce bahsettiğimiz gibi poliçeler alıcıların ihtiyaçlarına göre belirlenir. Örneğin, bedensel yaralanma yükümlülüğü, mülk hasar yükümlülüğü, tıbbi ödemeler, çarpışma ve aracın gövdesel hasarına bağlı geniş kapsamlı sigorta gibi konularda hizmet veren sigortalar vardır.

Oto sigorta poliçesi beş bölüme ayrılır

  • Söz konusu olan ilk şey bildirilerdir. Poliçenin tüm bu kısmı sürücüyü göz önünde bulunduran kişisel bilgileri içerir. Detaya indiğimizde ise isim, adres, araç numarası, aracın yapısı ve modeli, poliçe numarası ve dayanıklılığı gibi konuları içermelidir. Hangi sigorta türünü seçmeniz gerekeceğin burada bahsetmiştik. Verdiğiniz bilgilerin gerçekdışı olması halinde sigortanızın boşa gideceğini de asla unutmayın.
  • Ardından yükümlülük, tıbbi, çarpışma ve geniş kapsamlı gibi sigorta sınırlarının belirlendiği sigorta planları gelir. Gerçek şu ki, poliçenin bu kısmı sigorta şirketinden geri ne alacağınızı betimler.
  • Ardından çıkarılanlar gelir. Bu kısım poliçe kısıtlamaları sonucu kapsanmayan şahsi eşyaların tam bir resmini verir. Talep ettiğiniz haklar hakkında bilmeniz gereken her şeyi kesinlikle bileceksiniz. Ve eğer bu yeterli değilse, poliçede size uygun gerekli düzeltmeleri yapmalısınız.
  • Poliçenin dördüncü kısmı sigortalının yanı sıra sigortacının da yasal zorunlulukları gibi yasaya uygunluklarla ilgilenir. Hepsi bu değil, ayrıca prim ödeme zorunlulukları, yönlendirme ve dava açma gibi konuları da barındırır.
  • Son olarak, poliçenin beşinci kısmı, tanımlar. Adından da anlaşılacağı gibi burada poliçe hamilinin şartları ve imtiyazları açık bir şekilde betimlenir.

Yola çıkan araçlar için oto sigortası birçok ülkede zorunludur. Sigortasız araç kullanmanın sonuçları pek de hoş değildir. Allah korusun, eğer bir kaza geçirirseniz yasal olarak sorumlu olursunuz. Yalnızca hasarı ödemekler kalmaz aynı zamanda sigortasız araç kullandığınız için ağır bir mali cezaya da çarptırılırsınız. Ehliyetinize el konulacağı gibi korkunç sonuçlardan ise hiç bahsetmeyelim.

Her zaman aklınızda bulundurmanız gereken belli şeyler vardır. Eğer mevcut bir poliçeniz varsa aynı bilgilerle yeni aracınız için bir sigorta kapsamından yararlanabilirsiniz. Ancak bunun alım gününden itibaren 14 gün sınırı olduğunu unutmayın. Evlenmenin de sigortanızı etkileyeceğini biliyor muydunuz? Tek gereken eşinizin sürücü belgesi ve onun adının da poliçede yer alması. Mevcut sigortanızı etkileyecek olan başka unsurlar da vardır. Bunlar yaşınızdan sürücülük tecrübenize kadar her şey olabilir. Ancak başka bir eyalete geçmek bazı yasal formaliteleri gündeme getirebilir.

Bazı durumlarda yeni bir araba için yeterli paranız olmayabilir ve kiralayabilir ya da finansal destek alabilirsiniz. Fakat bunun sigortanızı etkileyip etkilemeyeceğini bilmelisiniz. Tüm yapmanız gereken borç alma ya da kiralama sözleşmenizi göden geçirmek. Yapacağı şey, oto sigortanızdaki mali kurumların gerektirdiği ayrıntıları temin etmektir. Şunu da bilmelisiniz ki, birçok mali kurum devletinizin asgari sigorta ihtiyaçlarını kolayca geçebilecek yükümlülük sınırlarına önem verir.

Yine,  kiralık aracınız için oto sigortası yaptırmak sigorta şirketlerinin aracın değişim miktarını değil gerçek değerini nakit olarak ödemeleri anlamına gelir. bahsedilen gerçek değer aracın yaşı, aldığı yol ve yıpranması göz önünde bulundurularak yapılan hesaptır.

Söz konusu haklarınızı belirtmeye geldiğinde tüm çağrılara hazır olmalısınız. Şimdi, dispeççi kazanın yeri, tanıkların isimleri ve en azından aldığınız tıbbi tedavileri sizin ifadenizle yazacaktır. Tüm bunların haricinde, tıbbi faturalarınızın her birinin bir faturasını, doktorunuzdan tıbbi bir hesabı be tim diğer masrafların birer kanıtının fotokopisini yaptırmalısınız. Üzerlerinde yetkili bir imza olmasını bile isteyebilirler. Tüm bu kâğıtlar hasar durumunda iddianızı destekleyecektir.

Belgelemeyi hazırladığınızda belirlemenize sadece birkaç adım kalacaktır. Bir dava dosyası hazırlar ya da iddianızı belirlerken zaman konusunda rahat olun. Ancak, talebiniz konusunda kafanız karıştıysa size rehberlik etmesi için bir araç kaza avukatı tutabilirsiniz. Şimdi, eğer iddianızın yeterince güçlü olduğunu düşünüyorsanız sigorta şirketine yükümlülük durumu, masraflarınız, tıbbi tedaviler ve yaralarınızla ilgili bir talep mektubu yazın.

Otomobilinizin sağlığı açısından hiçbir zaman araç sigortasının gerekliliğini sorgulayamazsınız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir