Madrid

13 Haziran 2019 Perşembe

Sabah kahvaltımızı Mayor Centro Apartmanlarındaki dairemizde yaptık.Şehrin tam ortasında kalıyoruz. “Porto Del Sol” denilen “Güneşin Kapısı Meydanı” kaldığımız otele 2 dakika uzaklıkta ufacık bir meydan.Burası İspanya Karayollarının başlangıç noktası imiş. Ortasında bir heykel var. Meydandan yürüyerek Kraliyet Müzesine gittik. Yarım saat kuyrukta bekledikten sonra kişi başı 13 euro ödedik. Kraliyet Müzesi yakın tarihlere kadar İspanya Kralının yaşadığı saraymış.Kral ve ailesinin yaşadığı odalar da dahil olmak üzere bütün bölümleri ve sarayın bahçelerini gezdik.Osmanlı padişahlarının sarayları ile mukayese ettiğimde bana çok sönük geldi. Bugün müze olarak halka açılmış sarayın karşısında katedral var. Bence katedral daha ihtişamlı idi.

Katedral ve saraydan sonra yakınlardaki “Nemrut” adlı Türk Kebapçısına gittik.5 kişi kebap ve içecekler dahil 30 euro ödedik. Dışarıda kaldırım üzerine koyulmuş bir masada oturduk. Hem dinlendik, hem de gönül rahatlığı ile yemek yedik.

Buradan 5 kişi olduğumuz için 2 taksi ile Retiro Parka gittik. Parkın girişindeki meydanda tarihi bir kapı var. Daha sonra parka giriliyor. Ortada bir göl ve gölün karşı yakasında tarihi bir bina görülüyor. Ve önünde bir heykel var. Gölde kayıklarla geziliyor. Parkta cafeler ve satış reyonlarında turistlere hitabeden herşey var. Biz de 10 Euroya dondurma aldık.

Daha sonra Prado Resim Müzesine gitmek için bedava giriş saati 18.00 den yarim saat evvel kuyruğa girdik. Kuyruk çok uzundu ama 15 dakikada içeriye girdik.Tarihteki meşhur ressamların resimlerini gördük.Tek kelime ile şaheser. İrili ufaklı binlerce eser.

Akşam üzeri “Temple Debot” denilen tarihi bölgeye gittik. Bir tepede Mısır tapınaklarının küçükleri yapılmış. Güneşin batışı tapınakların önüne yapılmış havuzlardaki sulara aksedince seyri güzel oluyormuş.Şansımıza havuzlarda su olmadığından  bu güzel manzarayı fotoğraflama imkanı bulamadık. Sadece tepeden doyumsuz Madrid manzarasını seyrettik ve resimler çektik.Taksiyle gidiş 20 Euro , otele dönüş 7,5 euro ödedik.Toplam olarak bugün 5 kişi 174.5 euro harcamışız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir