Kurtuba Endülüs

14 Haziran2019 Cuma

Toledo’dan saat 10.00 civarında ayrılarak cuma namazı vaktinde Kurtuba’da olmayı planladık. Tabii Kurtuba Camisi bugün katedral olduğundan camide cuma namazını kılma şansımız yoktu. Madrid -Kurtuba arası yaklaşık 4 saat. Toledo -Kurtuba arası da 3 saat. Madrid’den güneye doğru gidiyoruz. Yollar gayet güzel.Planladığımız gibi saat 13 civarında eski Kurtuba’ya geldik.

Kurtuba, Endülüs Emevi Devletinin başkenti idi. Endülüs Emevi Devleti, 3.Abdurrahman yönetiminde 10.yüzyılın ikinci yarısında bölgenin en güçlü devleti olmuştur.

Arabamızı Eski Kurtuba’yı çevreleyen surların dışındaki otoparka parkettikten sonra kişi başı 10 Euro ve 1 çocuk 5 Euro olmak üzere 45 Euro vererek bilet aldık.Eski Kurtuba’ya surlardan geçerek girdik.La Mezquita (mescid)olarak bilinen Kurtuba Ulu Cami’sinin güneybatısındaki duvarları, İspanyollar tarafından kemere dönüştürülmüştür. Endülüs Emevileri döneminde 786 yılında temeli atılmıştır.Caminin avlusundaki çan kulesi 1236 yılında minareden çevrilmiştir..Bu gün çan kulesi olarak bilinen minareye çıkış ücreti 3 Eurodur.Caminin içinde kırmızı ve beyaz mermerler kullanılarak Mağrib mimarı tarzında inşa edilmiş 1293 adet sütun bulunmaktadır. Cami Guadalquivir nehrinin kenarında yapılmıştır. O devirde Kurtuba’da 600 civarında cami varmış.

5. Carlos Kanuni Sultan Süleyman’a “Avrupa’da İslam Bitti” mesajını vermek için caminin tam ortasına katedral yaptırmıştır.Katedral yapılırken 160 adet kolon kesilmiştir.Camini içinde dönemin halifesinin Bizansla yakınlaşması neticesinde İstanbul’dan gönderilmiş mozaikleri gördük.22 bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği mescid o dönemde Mekke’den sonra en büyük cami imiş.

Katedral dua eden hristiyanlarla dolu olmasına rağmen maalesef biz namazlarımızı kılamadık.Ve cami tarafının içler acısı halinden üzüntü duyarak ziyaretimizi bitirdik.Surların içinde yer alan 247 metre ve 9 metre genişliğindeki kemerli Roma Köprüsü de Mağrib mimari tarzında inşa edilmiş. Köprünün sonunda tarihi Mağrib Kalesi bulunmaktadır.Bugün müze olarak kullanılan kalede o dönemlere ait eserler sergilenmektedir.

Akşama Sevilla’da olacağımızdan bir marketten alışveriş yaparak (45 euroluk) yola çıktık.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir