Kat Mülkiyeti ve Sıra Ev Sahipleri Sigorta Poliçeleri

Eğer bir eviniz varsa ev sahipliği sigortası yaptırmanız zorunludur. Ev aslında riske atamayacağınız büyük bir yatırım, ömür boyu mal varlığınızdır. Sigorta evinize ve eşyalarınıza hasar verebilecek olası risklere karşı koruma vaat ettiği için ev sahibi sigorta poliçesi oldukça faydalıdır. Fakat kat mülkiyetli ve sıra evlerde risklerle nasıl başa çıkacaksınız? Ev sahipliği sigorta poliçesi bu konuda uygun ya da cazip değildir. Bu durumlarda kat mülkiyeti sigortası ya da sıra ev sigortası en iyi çözümdür.

Bu sigortalarla ilgili daha detaylı bilgi vermeden önce sıra ev ya da kat mülkiyetli ev sahiplerini rahatsız eden risk türlerini anlayalım.

Sıra ev ya da kat mülkiyetli ev yerleşim birimleri bireysel olarak alınmış çok birimli sitelerdir. Koridor, giriş, asansör, havuz gibi ortak alanlar diğer kiracılarla paylaşılan müşterek mülkiyet altındadır.

Yukarıdaki açıklamaya göre davranırsak, sıra ev ya da kat mülkiyetli ev şüphesiz farklı bir ev türüdür ve sıra ev ve kat mülkiyetli ev sahipliği sigorta poliçesi da oldukça farklı olacaktır. Ev sahipliği sigorta poliçesi kat mülkiyeti için kabul edilemez. Ev sahipliği sigorta poliçesi uygulanabilir olsa bile, kendi katınız yerine tüm binaya yaptırmanız gerekir ki bu da son derece haksız, adaletsiz bir şeydir.

Sıra Ev ya da Kat Mülkiyeti Ne Sağlar?

Sıra ev ya da kat mülkiyetli ev sahiplerinin sigorta poliçeleri sıra evin özelliklerini sağlamak için normal ev sahipliği sigortasından küçük değişikliklerle geliştirilmiştir. Kat mülkiyeti sigortası yerleşim birimi için yangın, hırsızlık ve diğer kazalara karşı koruma sağlar. Ancak, sel ve deprem gibi doğal felaketler için ayrı bir sigorta yaptırmanız gerekir. Yerleşim biriminizdeki montaj ve tesisat gibi ek ve değişiklikler de kat mülkiyeti sigortası tarafından karşılanır. Bu açıdan bakarsak kat mülkiyeti sigortası hem yatırımınız hem de ihtiyaçlarınız için geniş bir kapsama sağlar.

Sıra Ev/ Kat Mülkiyeti Sigortanızı Satın Alınabilir Yapan Nedir?

Kat mülkiyeti sigortasına ortak kullanım alanları dahil değildir. Komşularınızla paylaştığınız bu alanlar kat mülkiyeti kurumunuz tarafından yaptırılan sigorta poliçesine dahildir. Dış duvarlar, koridor, veranda veya diğer ortak alanlar için ödeme yapmanız gerekmez. Bu harici durumlarla aylık primleriniz oldukça düşecek ve kat mülkiyeti sigortası daha ödemeye uygun olacaktır.

Kim Kat Mülkiyeti Sigortası Sunar?

Bu sigorta birçok önde gelen sigorta şirketi tarafından sunulur. Bu poliçeler oldukça makul fiyatlıdır ve kat mülkiyeti sakinlerine en üst derecede koruma sağlar.

Kat Mülkiyeti Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kat mülkiyeti sahibi olarak her ne kadar bir sigorta poliçesi altında koruma arasanız da sigorta yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır:

  • Sıra ev ya da kat mülkiyetinizin kapsamı genellikle bölgenizde kanunlar tarafından belirlenir. Bu nedenle poliçe seçimi yapmadan önce binanızın ve bölgenizin kural ve kanunları hakkında geniş bilgi edinmelisiniz. Eğer poliçeyi seçtikten sonra o poliçenin sizin binanızda geçerli olmadığını öğrenirseniz çok zor durumda kalırsınız.

Sizin için en iyisi bina kurumunuzla görüşmektir. Bu şekilde kat mülkiyetinde sigortanın neyi kapsayıp neyi kapsamadığı hakkında net bir fikriniz olur.

  • Özel gerekliliklerinizin farkına vardıktan sonra kötü bir şey başınıza geldiğinde mali yükümlülüğünüzü düşünmeniz gerekir. Bu gereklilikler eşya, antika, mücevher gibi eşyalarınızın yanında yerleşim biriminizi de kapsar. Bu nedenle kaza ya da hırsızlık durumunda değişim ve onarım masraflarının tamamını kapsayacak bir sigorta paketine ihtiyacınız olacaktır.

Sonuç

Sıra ev ve kat mülkiyeti riskleriyle baş etmek için kat mülkiyeti sigortası doğru bir seçimdir. Yerleşim biriminiz ve mal varlığınız için koruma sağlar. Üstelik kat mülkiyeti sigorta poliçelerinin müşterek mülkiyet altındaki alanlardaki kat mülkiyeti sigorta birliği tarafından yapılan sigortayla birleşmesi için bir hazırlık olduğunu düşünürsek, kat mülkiyeti poliçeleri kat mülkiyeti sahipleri için kusursuz bir yatırımdır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir