KAMANİÇE UKRAYNADA OSMANLI KOKAN TOPRAKLAR

Kamaniçe

19 Eylül 2017 Salı

Çernivitsi’ de şehir meydanındaki parkın önünde toplam 6 kişi toplanarak  ve saat 10.00 civarında minibüsle yola çıkarak önce şimdiki ismiyle Kamyonet Podilski denilen Kamaniçe kasabasına geldik.

Kamaniçe tarihte önemli savaşlara sahne olmuş; Lehler, Ruslar ve Osmanlılar bu şehir ve kaleyi ele geçirmek için zaman zaman savaşmışlardır.1672-1699 yılları arasında sadece 27 yıl bu şehir ve kaleyi elimizde tutmuşuz. Bu kısacık zamanda camiler, kale burçlarını onararak, köprüler inşa ederek burayı Podolyo eyaletinin başşehri  yapmışız. Ancak 1699 yılında Karlofça anlaşması ile buraları Lehlere bırakarak bir daha dönmemek üzere ayrılmışız.

Burada kale dışında en ilginç yer Aziz Petros ve Pavlos Katedrali. Kiliseye bir  kapıdan geçilerek giriliyor.Türkler şehri ele geçirdiklerinde kiliseyi camiye çevirmişler. Bir de minare yapmışlar. Bu minarenin ilginç bir hikayesi var. Türkler Karlofça anlaşması ile şehri Lehlere bırakırken “minareyi yıkmayacaksınız” diye şart koşmuşlar. Lehler de razı olmuşlar. Ancak tepesindeki alemi çıkarıp yerine Meryem Ana heykeli koymuşlar.Kilisenin içinde Osmanlılardan kalma mihrap ta duruyor. Fakat mihraba çıkmak yasak.Kilisenin karşısındaki bahçede de yıkık bir kaç Osmanlı eseri var.

Kamaniçe kalesine bir vadideki köprüden geçilerek gidiliyor. Köprü Osmanlılardan kalmış. Bayağı uzun bir yol yürünüyor.Aşağılarda büyük bir dere(Smotriç Irmağı) akıyor. Etrafı yeşillik ve ağaçlık. O yolu neredeyse yarım saat yürüyerek kaleye gelebildik.Türk Köprüsünden kaleye doğru yürürken arada seyir terasları var. Sol tarafta ağaçların arasında “Asma Köprü” görülüyor. Köprüden asma köprüye merdivenlerle inilebiliyor. Vadiyi seyretmek çok güzel.Köprüye girmeden güzel bir park yapılmış. Oradan da her taraf seyredilebiliyor.

Kaleye biletle giriliyor.Kalenin içindeki açık sahada oturup yemek dahi yenilebilecek yerler yapılmış. Etrafta burçlara çıkılabilir, zindanlar gezilebilir, hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapılabilir. Müze kısımları görülebilir. Kamaniçe Kalesiyle ilgili olarak anlatılan menkıbeye göre: Genç Osman 1621 yılında dedelerinin yaptığı gibi kale kapılarına kadar gelmiş. Askere sormuş.” Bu kaleyi kim yapmış?” diye.”Allah yapmıştır padişahım” cevabını almış. “O vakit burayı Allah fethetsin”demiş ve ordusunu çekerek geri dönmüş. Kamaniçe Kalesini fethetmek 4. Mehmet’e nasip olmuş ve 400 bin kişilik bir ordu ile kaleyi kuşatmıştır. Ancak fetihten sonra kale 1672-1699 yılları arasında sadece 27 yıl elimizde kalmıştır.

Bundan sonra bir restoranda yemek yedik ve akşam Çernivitsi ‘ye döndük.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir