Isfahan’dan Yezd’e giderken tarihi yerler

14 Eylül 2018 Cuma

Meybod

Sabah saat 9.00 da İsfahan Zöhre Otelden ayrıldık. Saat 14.00 de Meybod’ geldik.Önce Kervansaray’a gidip yemek yedik. Yezd ilinde bulunan Meybod, geçmişi Yezd’in 7000 yıllık geçmişinden daha eskilere dayanır. Çöl iklimine sahip Meybod’da yazlar çok sıcak ve ılık su kaynakları ve şelaleleri olan kışlar çok soğuk geçer. Şehrin adının Sasani komutan Meybodlar’dan geldiğine inanılıyor.Bazıları da Avestan hesaplarında ilk adam olarak görülen Keyumers(Zerdüşlerin Ademi) tarafından kurulduğuna inanıyorlar. İran’ın farklı bölgelerinde bulunan sikkeler Meybod’da basılan Sasanilere ait sikkelerdir.

Şah Abbas Kervansarayı Safeviler döneminde kare şeklinde yapılmış. 100 odalı bir kervansaray Odaların 24 tanesi avlunun etrafında sıralanmış ve 2-3 basamakla çıkılıyor. Avlunun ortasında ufak havuz var.Girişte tonozlu bir sokak görülüyor(Sabat Sokağı)Avluyu geçtikten sonra Kervansaray’ın kapalı kısmına giriliyor. Bugün lokanta olarak kullanılmakta ve genelde turistleri ağırlamaktadır.Tarihe uygun bir şekilde restore edilmiş bölümde oturduk ve yemek yedik. Kebapları  ve sunuş şeklini çok beğendik. Alt zeminde masalar; üstte 3 merdivenle çıkılan kubbe şeklindeki oyuklarda da yer sofraları ve minderler var. İki kısımda da yemek yeniyor.

Kervansaray’ın hemen yanında yer alan sarnıç, 1659 yılında inşa edilmiş. Sarnıçta ortada bir kubbe, 4 tarafta rüzgar kuleleri görülüyor ve aynen muhafaza edilmiştir.

Çaparhane yani posta merkezi yolun karşısında olup eskiden burada haberleşmede kullanılan atlar dinlendirilirmiş. Bugün ise posta müzesi olarak hizmet vermektedir.

Kervansaray’ın yine karşı tarafında buz evi yer almaktadır.Yakçal denilen bu buzevleri buzdolabının keşfinden önceleri buz depolamak için kullanılırmış. Kışın dağlardan eşeklerle getirilen buzlar bu kalın izolasyonlu yerlerde saklanırdı. Ayrıca buralarda buz üretilirdi. Kalın duvarlar kum, kil, yumurta akı, kireç, keçi kılı ve külden yapılan harçla sıvanırmış. M.Ö. 400 yüzyıllarda bu işlemler yapılırmış. Bu yapılar İran’da bir çok yerde halen mevcuttur.

Meybod, kerpiçten yapılmış evleri ile tarihi bir şehir. Çanak çömlek satan dükkanlar yol boyu sıralanmış. Ancak günlerden cuma ve tatil dolayısiyle hepsi kapalıydı. Eski ve yeni şehir içiçe. Eski şehir biraz alçakta kalmış.

Narin Castle(Narin Kalesi) Meybod’a bakan bir tepenin(Galeen Tepesi) üstüne 5 katlı ve kerpiçten askeri bir kale olarak inşa edilmiş. Kalenin dış duvarlarının restorasyonu bitmiş. İçinde ise restorasyon devam ediyor.İran’ın ve Sasani döneminin en eski kalelerindendir.M.Ö. 247-M.S.224 yılları arasında kullanılan kale Part mimarisinin en güzel örneklerindendir. Ancak bu kalenin  M.Ö.4000 yıllarında yapılmış bir Elam Zigguratı yani Elamlardan kalma bir ibadet yeri olduğu söylentileri de vardır.

Yol üzerinde bulunan “Pigeon House “denilen güvercin evine de ugradık. İran’da şehirlerarası yollarda giderken bazı yerlerde yol kenarlarında silindirik şekilde yapılmış sadece küçük bir kapısı bulunan 20-30 metre yükseklikte kulelere rastladık. Bunların İran’a mahsus ve güvercinlerin güvenli bir yuva ortamında yaşayıp, üremelerini sağlamak için mimari bir tasarımla yapıldığını anlattılar. Kulelerin tasarımı ve özellikle kapı girişi buraya şahin, baykuş gibi yırtıcı diğer kuşların girişini önleyecek şekilde kilden yapılmıştır. İçi samanla dolu olup güvercinlerin tünemesi için özel balkonları vardır. Yazın serin, kışın sıcak olacak şekilde yapılmıştır.Yoldaki güvercin evini de resimledikten sonra çölde yolumuza devam ederek  “Charanaq village” denilen Karanak Harabelerine geldik.

Karanak Harabeleri bir nehir kenarına yapılmış kerpiç evlerden oluşuyor. Bir de cami yıkıntısı var. Minarenin ucu yıkılmış. Tarihi çok eskilere dayanan bu köy şu günlerde restore ediliyor. Kervansaray bir kişi tarafından restore edilmiş. Müze olarak biletle geziliyor.

İsfahan Yezd arası yaklaşık 323 km. Ancak biz yol üzerindeki tarihi yerleri gördüğümüzden ancak akşam üzeri saat 18.30 da Yezd şehrine ve kalacağımız Mozaffer Otele gelebildik.

 

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir