İnternette Çocuk Güvenliği

İnternette çocuk güvenliği çocuğunuzu korumak için önemlidir. Evinizde oldukları için diğer odada bilgisayar oynadıklarında tamamen güvende olduklarını düşünebilirsiniz. Kötü haber şu ki, değiller. Sohbet ve oyun odalarında pusuya yatmış binlerce yırtıcı hayvan beklemektedir. Eğer çocuğunuz internete girmek istiyorsa onunla dürüst ve açık bir konuşma yapmalısınız. Çocuğunuzun korunduğundan emin olmaktan daha önemli bir şey yoktur. Ne yazık ki, eviniz en güvenli yer olmayabilir.

 

İşte çocuğunuzla konuşmanız gereken bazı şeyler.

Çocuğunuzla internetteki yabancılar ve tehlikeler hakkında, evinizin dışında yaklaşabilecek olanlarla olduğu gibi konuşun. Sakin olmalı ve korkutmamalısınız. Ürkütmemeli fakat ne olup bittiği hakkında bilgilendirmelisiniz. Yabancılardan uzak durması için öğrettiğiniz şeylerin aynısını web için de kullanabilirsiniz.

Anlık mesajlarla ilgili konuşun. Çoğu internet sağlayıcısı sınırlı sayıda mesajı ve nereden geldiklerini izleyebilse de, yine de birileriyle konuştuklarında bilmelisiniz. Bir yabancı mesaj yolladığında gelip size bildirmesini söyleyin. Ayrıca, tam adları, adresleri ve telefon numaraları gibi bilgiler içeren kişisel bilgilerini kimseyle paylaşmamalarını söyleyiniz. Okulun adını bile vermemelidirler. Sonuç olarak, sizin listesine eklediğiniz kişilerle konuşmasına izin vererek anlık mesaj sistemlerini denetleyin.

Sohbet odaları. Büyük çocuklar interneti keşfetmeye başlayacaklardır ve bu da kötü bir şey değildir. Onlar için yararlı bilgilerle doludur. Fakat sohbet odasındaki diğer insanların her zaman kendilerini tanıttıkları gibi çocuk olmayabileceklerini anlamalarını sağlamalısınız. Ve ne yazık ki, insanların yalan söylediklerini bilmeleri gerekir. Sadece 15 yaşında olmalarını söylemeleri 15 yaşında oldukları anlamına gelmez. Verilen bilgilerin yanı sıra, çocuğunuz asla tanıştığı biriyle bir yerde görüşmemelidir. Bu kötü bir şeyin olması için kusursuz bir senaryodur.

İnternet sağlayıcılarının çoğu ebeveynlerin monitör ve kullanım kısıtlamasına yardımcı olacak ebeveyn kontrolü sunmaktadır, fakat bunun yeterli olduğunu düşünmeyin. Gençler interneti sizin bildiğinizden çok daha iyi kontrol ederler ve bunun üzerinde çalışmanın bir yolunu bulurlar. Yine de, oturtup tehlikeler hakkında konuşmanız önemlidir. Ayrıca, bir sorunla karşılaştıklarında veya garip bir şey olduğunda kızmayacağınızı söylemeli ve internet hakkının elinden alınmayacağını garanti etmelisiniz. Çocuğunuzla içten bir iletişim kurmalısınız. Son olarak, bilgisayarı kendi odasına değil de, sizin görebileceğiniz bir yere koymak pratik bir çözümdür. İnternette çocuk güvenliği son derece önemlidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir