HASANKEYF(Sular Altında Kalmasın)

Mardin Otogarında minibüse binerek yaklaşık bir saat yolculuktan sonra Midyat’a geldik. Mardin Midyat arası 71 Km. Midyat otogarından da yine minibüsle yarım saat süren bir yolculuk yaparak Hasankeyf’ geldik. Midyat-Hasankeyf arası da 30–35 Km civarında.

Hasankeyf Dicle Nehri kenarında kurulmuş küçük bir kasaba. Halk 1969 yılına kadar yazın serin, kışın sıcak olan mağaralarda yaşarken; daha sonra afet evleri olarak yapılan konutlara taşınmış. Yeni yapılmış bir köprü ile karşı kıyıya bağlanan yol Batman’ gidiyor.

Eski adı kayakale anlamına gelen Hısnıkeyfa imiş. 1517 yılında Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra uzun bir dönem Diyarbakır eyaletine bağlı bir sancak olarak kalmış. Hasankeyf’in tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemekle beraber; kullanılan mağaralardan; çok eski bir tarihi olduğu ve antik dönemlere uzandığı tahmin edilmektedir. Hasankeyf adının “korunmaya müsait” yer anlamına geldiği belirtilmektedir.

Hasankeyf küçücük bir kasaba. Minibüsten indikten sonra yolun karşısına geçerek 100 metre kadar yürüdük. Sol ve sağda turistik eşya satan dükkanlar vardı. Bir dükkanda da tahta ve ufacık bir tezgahta keçi kılından kilimler dokunuyordu. Biz de sanat şaheseri bu kilimlerden aldık. Yolumuza devam ederek tarihi Hasankeyf’i gördük. Ancak kalenin bir kısmı yıkıldığından içeri girişi yasaklamışlar. Bazen özel izinle içeri girilebiliyormuş. Tercüman küçük kızlar bizi gezdirdi ve resimlerimizi çektiler. Bizde hepsine bahşişler verdik. Hatta bizi caminin damına çıkardılar. Kaleyi, köprüyü ve kazı yapılan yerleri anlattılar.

Çoğunluğu Artuklular, Romalılar ve Eyyübiler dönemine ait sayısız eserin bulunduğu Hasankeyf’te toprak altında daha kimbilir ne zenginlikler vardır.

12.yüzyılda Artuklular tarafından inşa edilen Hasankeyf Köprüsü bugün yıkılmış ve harabe halinde Dicle’nin üzerinde yükseliyor. Orta ayağındaki kabartmaların astroloji ile ilgili olduğunu söylediler. Bu Taşköprü, Ortaçağın en büyük taşköprüsü olup iki orta ayak arasındaki açıklık 40 metre imiş. Köprünün en büyük kemerinin orta kısmı ahşap olup herhangibir tehlike anında açılarak ulaşıma kapatılırmış. Köprünün ayaklarından birinde halen bir aile oturuyor ve Osmanlı tapusuna sahip olduğu söyleniyor.

{mosimage}Zengin tarihsel eserleri nedeni ile koruma altına alınan Hasankeyf, Ilısu Barajının yapımından sonra sular altında kalacak.7 uygarlığa kucak açmış bu cennet; sular altında kalacak.

ABD’deki Smithsonian dergisi, kesinlikle görülmesi lazım gelen tehlike altındaki 15 kültürel değer arasına Hasankeyf’i koymuş.

Ayrıca Dicle vadisinde çok sayıda canlı türü yaşıyor ve daha gizli kalmış birçok canlı türü olduğu tahmin ediliyor.

Tarihi yerler El-Rızk Camii, Kızlar Camii, Koç Camii, Ulu Camii,
Sultan Süleyman Camii, İ.Abdullah Zaviyesi, Kale, Kale Kapıları,
Küçük Saray, Büyük Saray, Taşköprü, Zeynel Bey Türbesi, İki Yollu Minare.

{mosimage}Hasankeyf, kalenin bir kısmının yıkılması nedeniyle valilik tarafından alındığı söylenen bir kararla ziyarete kapatılmış olup; bölge turizmine önemli bir darbe vurmuş. İnşallah doğru bir karar verilir de Hasankeyf sular altında kalmaz. Küçük rehber kızlarımızın ikram ettiği incirleri yedikten sonra minibüsümüze binerek Midyat’a, oradan da Mardin’e döndük.

HASANKEYF SULAR ALTINDA KALMASIN.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir