Eşya Sigortası ve Kişisel Eşyalarınızın Tehlikelerden Korunması

İster ev sahibi olun, ister iş sahibi ya da başka bir mal varlığınız varsa eşya sigortası yaptırmak zorundasınız. Eşya sigortası bina ve benzeri yapılarda içindekilerde dahil olmak üzere tehlikelere karşı sigorta kapsamına alır. Ev sigortası poliçe hamili olarak şirkete prim şeklinde belli bir miktar para ödemeniz gerekir, sigortacı karşılığında poliçede yer alan belli kayıp ve hasarlar için poliçe hamiline yükümlülük kapsamı sağlar. Bu nedenle eşya sigortası yaptırmak kişisel eşyalarınızı tehlikelerden korumanın harika bir yoludur.

Eşya sigortası poliçeleri tarafından sunulan sigorta kapsamı eşya sahiplerinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir. Bazı durumlarda, eşya sigortası suç kapsamı, cam kapsamı ve daha fazlasını da sağlayabilir.

Eşya Sigortası Poliçe Türleri

Ev Sahibi Eşya Sigortası – Ev sahibi eşya sigorta poliçesi ev sahibinin ikametgâhını felaketlerden kaynaklanan hasarlardan korur. Sigorta evi, havuzu, yüzme havuzunu ve evin diğer yapılarını kapsar. Sigorta kapsamı evin içindeki diğer yapıları da kapsar. Sigorta hem insan yapımı hem de doğal felaketleri kapsar. Deprem ve sel hasarları poliçenin dışındadır. Bunları ayrı olarak yaptırmanız gerekir.

Ev sahibi sigorta poliçesi “kullanım kaybı” olarak bilinen ek bir desteğe sahiptir; bu madde poliçe hamilinin bir felaketin ardından evinin restorasyonunda oluşan ekstra masraflarını karşılar.

Poliçe aynı zamanda ev sahibine mal eşya hasarı, kiracı ya da bir ziyaretçinin yaralanma ya da ölümüne karşı da yükümlülük kapsamı temin eder.

Kiralık Eşya Sigortası – Kiralık eşya sigorta poliçesi de evin yapısı ve içindekilere risklere karşı koruma sağlar; ancak bu durumda sigorta kapsamı kiracıların ihmalinden kaynaklanan hasar ve kayıpları kapsar.

Yükümlülük sigortası kiralık eşya durumunda daha önemlidir. Unutmayın, eşya sahibi kaza eseri hasarlar, kiracı ya da ziyaretçilerin yaralanma ya da ölümlerinden mali olarak sorumludurlar.

İyi planlanmış bir kiralık eşya poliçesi kiralık eşyayı yangın hasarı, hırsızlık, yıkım ve hatta kişisel yaralanma gibi kayıplara karşı koruyabilir. Eşya sahibi olarak sel ve deprem sigortasını ayrı olarak yaptırmalısınız.

Ev Eşyaları Sigortası – Antika, mücevher ya da en son teknoloji aletleri ve size milyarlara mal olan kişisel eşyalarınız gibi değerli eşyalarınızın ayrı olarak ev eşyaları sigortasıyla sigortalanması gerekir. Bu sigorta değerli eşyalarınızı hırsızlık ya da çalınmalara karşı korur.

Kişisel eşyalarınızı korumak için koruma sigortası ya da yangın sigortası da yaptırabilirsiniz ama önce yukarıdaki sigortaların yeterli olmayacağından emin olmalısınız. Böylece, eğer ev sahibi eşya sigortanız beş kiralık birime yükümlülük sigortasında 400.000 YTL sağlıyorsa, fazla kiralık biriminiz olmadığı sürece ek ücret ödemezsiniz. Aksine, kiralık eşyalarda standart bir yangın sigorta poliçesi yeterli yükümlülük kapsamı sağlamaz.

Avantajlı Bir Anlaşma Yapma

Kişisel eşya sigortası poliçeleri tehlikelere karşı korumada oldukça çeşitlilik gösterir, birine karar vermeden önce poliçeleri iyice incelemeniz gerekir. Önemli bir kriter poliçenin mal varlığı bugünkü değerinden mi yoksa aldığınız fiyattan mı kapsadığıdır.

Eğer detaylı bir inceleme yapamıyorsanız güvenilir sigorta acentelerinin hizmetlerinden yararlanmanız daha iyi olacaktır. Şirket bu alandaki kapsamlı bilgileriyle size eviniz, eşya ve diğer mal varlığınız için ideal sigorta kapsamını seçmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Poliçenin maliyetiyle ilgili acenteniz müşteri hizmetleriyle en iyi fiyatı seçmenizi da sağlayacaktır. Eğer tüm araştırmayı kendiniz yapmayı seçerseniz poliçeleri göz önünde bulundurarak piyasayı araştırmanız gerekecektir.

Kişisel eşyalarınızı tehlikelerden korumak aşağıdaki ilkeleri takip ederseniz size bir servete mal olmayacaktır:

  • Her zaman olduğu gibi çeşitli poliçeleri aynı sigortacıdan almak size bazı özel indirimlerin yapılmasını sağlayacaktır.
  • Evinizin güvenliğini yangın söndürücü, güvenlik sistemi, duman detektörü ve benzeri güvenlik aletleriyle arttırırsanız primleriniz önemli ölçüde azalacaktır.
  • Başlangıçtaki ödemenizi arttırmak aylık primlerinizi arttırmanın etkili bir başka yoludur.

Eşya Sigortası Poliçenizi Güncelleyin

Eşya sigortası hiç kuşkusuz kişisel eşyalarınızı korumanıza yardımcı olur fakat güncellemeniz gerekir. Eğer poliçenizi güncellemezseniz ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eviniz ya da eşyanız zarar gördüğünde ya da yıkıldığında yalnızca eşyanın satın alındığı miktarı alabilirsiniz.

Bu nedenle, eşya sigortanızı her yıl yenilemelisiniz. Bunu yaparak yalnızca kişisel eşyalarınızı tehlikelere karşı korumakla kalmayacak aynı zamanda daha ucuz bir sigorta seçeneğinden ya da indirimden faydalanabileceksiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir