Çocuklarımıza Güvenli Tatil Yaptırmanın Yolları

Karne, Oks, SBS, TEOG gibi çeşitli ve yorucu sınavlardan sonra nihayet tatil geliyor. Çocuklarımızın güvenli bir şekilde tatil yapmalarını alınacak birkaç küçük önlemle sağlayabiliriz.

Bunlardan en önemlisi çocukları güneşten korumaktır. Onun için çocuğa güneşe çıkarken mutlaka şapka takmalı ve güneş görecek yerlerine koruyucu sürmeliyiz.

Koşup oynayan, terleyen ve havuza ya da deniz giren çocuğumuza sık aralıklarla güneşten koruyucu losyon sürmeliyiz. Çocukken güneşte fazla kalmak ileri yaşlarda cilt kanseri riskini arttırıyor. Güneş ışığındaki ultraviyole, uzun süre güneşte kalındığında cilt yanıklarına yol açar. Tekrarlayan cilt yanıkları da cilt kanserine sebep olur. Çok sıcak günlerde, bilhassa öğle saatlerinde çocuklar dışarıda kalmamalı,
gölgede veya içerde oynamalıdırlar.

Sıcak günlerde açık havada oynayan ve spor yapan çocuklar bol bol su içmeli ve sık sık mola vermelidirler. Yalnız, içilen su çok soğuk olmamalıdır. Terliyken içilen su sanıldığı gibi zararlı değildir. Soğuk su içmemelidirler.

Çocuklarımızı deniz ve havuzda oynarken kesinlikle yalnız bırakmamalıyız. Bir karış suda bebek, diz boyu suda ise küçük bir çocuk boğulabilir. Çocuklar 4 yaşını doldurmadan önce yüzme dersleri aldırmak gelişimleri açısından yararlı değildir. Yüzseler bile yanlarından ayrılmamalıyız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir