Çocuk Odası

Çocuklar yaramaz, muzip ve hareketlidirler. Onları eğitmek de, davranışlarını düzeltmek de kolaydır. Şüphesiz, odalarına girdiğinizde kasırga vurmuş gibi darmadağın olan çamaşırları, halıdaki pelteyi, boya kalemleriyle üzerine soyut çalışmalar yapılmış olan duvarları ve zemine dağılmış oyuncakları gördüğünüzde tansiyonunuz yükselebilir. Profesyonel temizlikçilerin işleri sizin için yapmalarını yeğleyebilirsiniz. Fakat bir çocuğun tuhaflıklarının sıklığı düşünülürse, çocuk odasını temizlemek için profesyonellere başvurmak pahalıya patlayabilir.

Aşağıda çocuk odasında bulunan tipik eşyalar ve her biriyle ilgili temizlik yöntemlerini bulacaksınız.

Oyuncaklar

Oyuncaklar bir çocuğun var oluşunun dayanağıdır ve onların odasında çok fazla yer kaplaması doğaldır. Çocuklar oyuncaklarını dağıtmaya meyillidir ve oynadıktan sonra nadiren onları toplarlar. Odalarına saklama kutuları koyup, onlardan oyunları bittiğinde oyuncakları içine koymalarını isteyebilirsiniz. Kutula kapaksız olursa, çocukların onları kırmalarını engellemiş olursunuz.

Her istediklerinde favori oyuncaklarını bulmalarına yardımcı olmak için şeffaf kutuları tercih edebilirsiniz. Ter kokularını yok etmek için kumaş oyuncakları deterjanla yıkayıp, sepette muhafaza edebilirsiniz.

Kitaplar ve Kırtasiye Malzemeleri

Sanatçı ya da ressam olmak isteyen çocukların her tarafa dağılmış çok sayıda kâğıdı vardır. Okul ödevlerini düzenlemeleri ve ihtiyaç duyduğunuzda kolayca bulmanız için odalarına kitap rafları koyabilirsiniz.

Odanın büyüklüğüne aldırmadan, oyun alanından ayrı bir çalışma alanı yapabilirsiniz. Odanın köşesine yerleştirilmiş bir bilgisayar masası ya da ahşap çalışma masası işleri yoluna koyabilir.

Yatak

Çocuklar kirli ayaklarıyla yatağı dağıtmaya ve uyku kadar oynamak ve zıplamak için kullanmaya meyillidirler. Yataklarını temizlemeli ve en az günde bir kere çarşaflarını değiştirmelisiniz. Çocukların yatakta yemek yemesine ve kırıntıları dökmesine izin vermeyin. Yorgan, yastık ve çarşafları tam vaktinde kullanabilmek için yıkanmış ve ütülenmiş olarak saklayın.

Yer Döşeme

Yer, birçok çocuk için oyun alanıdır. Eğer ufaklıklarınız boya parçalarını ya da döküntülerini zeminde bırakıyorlarsa, yer döşemeniz temizliğe dayanıklı olmalıdır. Bu sebeple, kolay yıkandıkları için plastik ya da yıkanabilir halı ve kilimler döşemeniz doğru olur. En azından dezenfekte etmek için, halıyı haftada bir kez şampuanlayın. Döşemede leke bırakmayacak kimyasal çözeltiler kullanın.

Dolap

Çoğu zaman çocuklar kirli çamaşırlarını dolaba tıkarlar. Bu geri kalan çamaşırları da etkileyecek bakteri oluşumuna yol açar. İnsan zaman zaman dolaplarını kontrol etmelidir ve yiyecek artığı kalıp kalmadığından emin olmalıdır. Bu genellikle karıncaları çeker ve böcekler için bir beslenme alanı görevi görür.

Yünlüler ve hassas giysiler ayrı muhafaza edilmelidir. Bunun yanı sıra hamamböceklerini uzaklaştırmak için naftalin dolaplara konulabilir. Dolabın güzel kokması için, içine parfüm ya da deodorant sıkabilirsiniz.

Çocuk Odasını Temizlemede İpuçları

  • Çocuk odasını temizlemenin en etkili yolu, çocuklardan dağınıklarını temizlemeye yardımcı olmalarını istemektir.
  • Çocukların odalarını temizlemeye yardım etmek için yapılacakların ve yapılmayacakların bir listesini ve onu temiz tutmalarını sağlayacak adımları yazın. Ayrıca odalarını temiz tutmak için bir ödül sistemi ile onları motive edebilirsiniz.
  • İç dekorasyonu yaparken duvar kâğıdı, halı ve perdelerdeki malzeme ve kumaşların yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir olmalarını sağlamalısınız. Çocuk odasında hassas ve açık renkli perde ve döşemeler kullanıldığında çocuklar onları tamir edilemeyecek şekilde lekeleyebilir.
  • Çocuklarda alerjiye sebep olacak ya da odada güçlü ve zararlı koku bırakacak kimyasallar kullanmayın.
  • Bütün kirli çamaşırları koymak için bir kirli sepeti yapın.
  • Sirke, çamaşır suyu ve diğer çözeltiler gibi pratik çözümlere başvurun.
  • Kâğıt parçaları ve diğer için ayrı bir çöp kutusu yapın.
  • Sivri şeyleri ve cam parçalarını çocuklardan uzak tutun.
  • Yatakta yemek yemekten vazgeçirin.
  • Düzenli görünmeleri için dolaptaki fazla kıyafetleri ortadan kaldırın ve yenileri için yer açın.

Birçok ebeveyn için çocuklarının dağınık odasını bir kâbusa dönüşebilir. Çocuklara yaşamaları ve büyümeleri için ferah ve sevgi dolu bir ortam sağladığı için onu temiz tutmanın mükâfatı muazzamdır. Ebeveynler çocuklarına enerji tasarrufu ve çevreyi temiz tutmanın önemini öğretebilir. Bu, onlara sadece sorumluluk duygusu yerleştirmez, aynı zamanda sizin de işinizi kolaylaştırır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir