Çocuk Bakımı

Çocuk bakımı çocuklarla ilgilenme ve onları gözetme işidir. Avustralya'da günlük bakım çocuk bakımı anlamına da gelir.

 

Batı toplumlarında çocuklara ebeveynlerinden biri ya da ikisi tarafından bakılması bir gelenektir, fakat ev halkının iki işte çalışması ihtiyacı çocuk bakımının çoğu kez bir başkasına devredilmesi anlamına gelir, en azından bir süreliğine çocuk bakıcılarına.

Pek çok batı ülkesinde de zorunlu eğitim bulunmaktadır ve çocukların okulda bulunduğu süre zarfında okul ana baba görevi görecektir.

Ebeveynlerin olmadığı ya da ölmüş olduğu veya çocuklarına bakamadıkları durumlarda sosyal hizmetler gibi devlet organları çocuk bakımı rolünü üstlenebilir.

Profesyonel bir hizmet tercih eden zengin insanlar ana baba rolünü neredeyse tamamen dadılara bırakabilirler.

Ancak, çoğu kişi için ücretli çocuk bakımını tercih etmek iki taraf arasında çocukların zarar görüp görmeyeceği konusunda şiddetli tartışmalara neden olan bir tercih meselesidir. İlk yılların tüm çocuklar için iyi bir eğitim, ahlak, öz disiplin ve sosyal bütünleşme temeli oluşturmak için son derece önemli olduğuna şüphe yoktur. Yaklaşımın tutarlılığı, yetenekler ve kariyer vasıfları ve toplum mülkiyetinin pek çok çalışmada çocuğun tüm potansiyeline ulaşma şansını geliştirdiğini görülmüştür. Örneğin, Avustralya’daki yeni bir çalışma büyük ölçüde mesleki olarak çocuk bakım zincirinde çalışanların %20sinin çocuklarını çalıştıkları merkezlere getirmediğini göstermiştir, oysa kâr amacı gütmeyen toplulukların %2sinde aynı ilişki görülebilmiştir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir