Çeşitli Sigorta Türlerini Öğrenin ve Hayatınızı Kolaylaştırın

Hayat sürekli bir mücadeledir; kapsamlı bir sigorta poliçesiyle beklenmedik fırtınalara güvenle karşı koyabilirsiniz. Hayat böyledir; ani dönemeçlerde aniden ortaya çıkan umulmadık karşılaşmalarla doludur, bu nedenle eksiksiz bir hayat sigortası poliçesi yaşamınızın “güvenlik” faktörünü vurgulamak için oldukça önemlidir.

İyi bir sigorta poliçesi doğal afetler, hırsızlık, soygun, yaşlılık sorunları, kaza, yaralanma ve diğer risklere karşı koruma sağlayacaktır.

Doğru Sigorta Poliçesi Nasıl Yaptırılır?

Piyasada geniş ölçüde sigorta poliçesi bulunmaktadır. Doğru olanı seçmek için ihtiyaçlarınızı iyi bilmeniz gerekir.

Piyasaya göz atın ve ürün kalitesi, fiyat ve sunulan imkânları göz önünde bulundurarak farklı sigorta poliçelerini karşılaştırın. Piyasayı araştırırken daima dini gruplar, eski ortaklar ve profesyonel ortaklıkların sunduğu grup sigortalarına dikkat edin.

Her zaman sigorta şirketinin iddialarını yerine getirmedeki önceki ününü kontrol edin, şirkete karşı şikâyet olup olmadığını belirlemek için devlet sigorta bölümünün kayıtlarını inceleyin.

Sadece görünür değeri olan iyi reklâmlar yapan ancak gerçekte çok az şey sunan sigortaların peşinden koşmayın.

Bir Sigorta Poliçesi Üzerinde Son Kararı Vermeden Önce Şu Noktaları Göz Önünde Bulundurun

 • Önce poliçenin ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına bakın, kapsamına özellikle de neleri içerdiğine ve nelerin dahil edilmediğine bakın ve tüm masrafınızın mı karşılanacağını yoksa parçanın değeri düştükçe daha mı az alacağınızı öğrenin.
 • Poliçenin maliyetini hesaplayın ve karşılayıp karşılamayacağınıza ve paranıza ne yararı olacağına bakın. Primin sabit mi yoksa değişken mi olduğunu kontrol edin ve borcunuzu doğrudan ödemeyerek para arttırıp arttıramayacağınızı araştırın.
 • Poliçenizin esnekliğini kontrol etmeniz önemlidir, geri ödememeniz durumunda sigorta miktarının kesilip kesilmeyeceğini veya erteleme dönemi verilip verilmeyeceğini de sorun. Sigorta poliçenizi iptal etmeniz durumunda paranızı geri alıp alamayacağınızı da öğrenin.
 • Sigortacınızı değiştirdiğiniz takdirde var olan problemlerin sonlanıp sonlanmayacağını sorun.

Poliçenizi her yenilediğiniz de gözden geçirin. Bu sigorta poliçesi sürecinde poliçenin değişen ihtiyaçlarınıza uymasını sağlayacaktır.

Yıllık ya da altı aylık ödemeler yapın ve para arttırın. Eğer bir şirketten çeşitli sigortalar yaptırırsanız para arttırabilirsiniz.

Sigorta Poliçelerinin Değişik Türleri

Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası her birey için önemli bir ihtiyaçtır. Çoğu insan sağlık sigortasını işinde yaptırır, sağlık sigortası poliçeniz olmaması durumunda uygun bir grup sigortası yaptırın. Alışılmış aşılamayı yapan bir poliçeden ziyade tüm zor koşulları kapsayacak eksiksiz bir sigorta paketi tercih edin.

Genel olarak üç çeşit sağlık sigortası vardır, bu üçünü karıştıran ve yararlarını birleştiren sigorta türleri de vardır.

En kapsamlı olanı hizmetleri karşılığında ücret alan sigorta poliçesidir. Bu poliçeyle bunu tedarik eden herhangi birine gidebilirsiniz ve neredeyse tim tıbbi ihtiyaçlarınızı kapsar. Bu tür bir poliçeyle uzman doktora görünebilmek için önce ilk olarak ilgilenmesi gereken hekimin onayını almanıza gerek yoktur.

Eğer herhangi bir sağlık sigortanız varsa, bu sigorta kapsamına giren çeşitli hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

Oto Sigortası

Oto sigortası otomobil ya da araba sigortası olarak da bilinir. Oto sigortası iki şeyi kapsar, sizin ve arabanızın yükümlülüğü ve sizin başkalarına karşı olan yükümlülükleriniz. Arabanızın oto sigortasına ihtiyacı olup olmadığı arabanız ve değiştirme maliyetine bağlıdır. Pahalı bir arabaya sahipseniz oto sigortası yaptırmanız daha iyi olacaktır, aksi takdirde hasar durumunda yeni bir araba almak için bir servet ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Hayat Sigortası

Hiçbir şey hayatın yerini tutamaz, ancak hayat sigortası bir aile üyesinin yerin sağlam bir maddiyat sağlar.

Hayat sigortası ölüm durumunda masrafın karşılanması şeklinde olabilir ya da paranızı geri kazanmak için nakit olarak yararlanabilirsiniz.

Bir Hayat Sigortası Poliçesi Genellikle Üç Tür Masrafı Karşılar

 • Poliçe hamilinin gelirinin yerine geçer
 • Veraset vergilerini kapsar
 • Cenaze masraflarını içerir

Hayat Sigortası Yaptırmadan Önce Şu Önemli noktaları Göz Önünde Bulundurmalısınız

 • Hayat sigortası bütçe en çok katkısı olan aile üyesinin gelirinin yerine geçmelidir.
 • Çocuklara hayat sigortası yaptırmak tercih edilmez, daha ziyade hayat sigortası çocukların yararı için diğer aile üyelerinin geliri üzerine olmalıdır.
 • Mali servetiniz arttıkça hayat sigortalarının miktarını düşürün.
 • Genel hayat sigortası yaptırın ve mümkünse pahalı kredili hayat sigortaları ve ipotek hayat sigortaları yaptırmayın.

Ev Sahipliği Sigortası

Ev sahipliği sigortası evinizi doğal ve diğer felaketlere karşı koruyacaktır. Ev sahipliği sigortası genel olarak standart ancak şirketlere göre değişen çeşitli olanaklar sunar. Bu nedenle bir şirketle anlaşmadan önce sigorta kapsamını kontrol edin.

Sigorta kapsamının yüzdesini ve tekrar satış ya da yeniden inşa masraflarını kapsayıp kapsamadığını öğrenin. Alışılmış ev sahipliği sigortası evinizin içindekilerin tamamını kapsamaz, bunun için ayrı sigorta poliçeleri almanız gerekir. Yenileme değerini de kapsayan bir sigorta eskilerin değil yeni araç gereçlerin masrafını karşılayacağı için daha iyidir.

Ayrıca başka insanların mülkünüzde karşılaşacağı hasarları ve yaralanmaları kapsayacak bir mali sorumluluk sigortası da yaptırabilirsiniz.

Yıllık Sigorta

Bunlar emekli bir kimsenin birikiminin tükenmesi durumunda sigorta şirketlerinin mali destek amacıyla sağladığı ödemelerdir.

Tam Devamlı Sakatlık/ Yaşlılık Sigortası

Bu sigorta artık geçimini sağlayamayan ya da kalıcı olarak sakatlanan kimselere mali destek sağlar.

Tahvilat Sigortası

Bu, banka ve hükümet tarafından halkın parasının gayri resmi kurumlar tarafından istismar edilmesini önlemek amacıyla müşterek yürütülen bir sigortadır.

Diğer bazı sigorta türleri ise; nükleer kaza sigortası, deniz sigortası, evcil hayvan sigortası, çevre sorumluluk sigortası, siyasal kefalet sigortası, kredi sigortası ve kaza sigortasıdır.

O halde, ideal sigortadan faydalanın ve hayatınızı daha iyi yaşayın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir