Çamaşırhane

Giydiğimiz giysilerin hijyeni, yediğimiz yemeğin hijyeni kadar önemlidir. Kirli ya da iyi yıkanmamış giysiler alerji ve isiliğe, hatta ileri durumlarda hayatımızı dahi tehlikeye atacak hastalıklara neden olabilir. Temizlik rutinimizin önemli bir kısmı günlük kıyafetleri, yatak örtüsü ve çarşaf gibi yumuşak örtülerden oluşan günlük kullanılan çamaşırların yıkanmasıdır.

Birçok insan çok sıkıcı bir iş halini alabileceğinden çamaşır yıkama günlerini sevmezler. Renklileri ve beyazları ayrı ayrı yıkamak, yıkanacakları yumuşatmak, kolalamak ve kuru temizleme genel yıkama rutinlerinden bazılarıdır.

Çamaşır yardımcıları

Genelde deterjan almak için yakınlardaki bir markete gittiğinizde, raflardaki muazzam çeşitlilikteki çamaşır temizleme ürünlerinin meziyet ve kusurları kafanızı karıştırır. Zihninizde etkisi güçlü olanı mı yoksa hafif olanı mı?, güzel kokan mı, yoksa doğal yumuşatıcılar içeren mi? gibi sorular oluşur. Aşağıda gerekli çamaşır yıkama ürünlerinden bazılarını bulacaksınız.

Deterjanlar

İnsanlar fiyatı, yapısı (sıvı ya da toz), kokusu, rengi, etkisi gibi çeşitli kriterlere dayanarak deterjan alırlar. En pahalı deterjan, her zaman en iyisi olmayabilir; yerel bir marka da giysilerinizi temizlemekte aynı ölçüde etkili olabilir.

Farklı kumaş türleri için farklı deterjanlar bulunur. Sıvı deterjanlar soğuk suda sıcak suda olduğundan daha etkili olurlar. Toz deterjanlar kiri ve lekeyi çıkarmada kullanılırlar. Renk koruyucu ve yumuşatıcı içerenler hem zamandan hem de paradan tasarruf ettirir.

Marketlerde yünlü, dantel ve ipek gibi hassas malzemeler için narin deterjanlar bulmak mümkündür. Bunlardan bazılarının çekici kokusu olabilir fakat çamaşırlarınız için asıl önemli olan koku değil, temizliktir. Bu yüzden karar verirken ana kriteriniz de temizlik olmalıdır.

Yumuşatıcılar

Yumuşatıcıların çamaşırları genişlettiği bir efsanedir. Aslında bu yumuşatıcılar, çamaşırlarınızı kurumaları için astığınızda etkili olurlar. Yumuşatıcılar, yağlayıcı görevi yapan bir kimyasal olan katyon içerirler. Bu da lifleri birbirine bağlar.

Ağartıcılar ve destekleyiciler

Klorlu ağartıcılar genellikle giysilerdeki bakteri ve mikropları öldürmek ve çamaşırları beyazlatmak için kullanılırlar. Kullanımı beyaz havlular, çoraplar ve iç çamaşırları ile sınırlı kalmalıdır. Ve giysilerinizi parçalayacağı için, giysilerinizi bunların içinde 15 dakikadan fazla bekletmemelisiniz. Renk koruyucu ve ağartıcılar, beyazların yanı sıra renklilerde de kullanılabilir. Sıvı ağartıcılar birikmiş soğuk suda yıkanan kıyafetleri yıkamada faydalıdır.

Ağartıcıların yanı sıra temizliğin etkisini artıran ve kolaylaştıran ek destekleyiciler de kullanılabilir.

Sıcaklık

Sıcak su (yaklaşık 50 °C) –  Sıcak suda yatak örtüsü, beyazlar, yıkanabilir mutfak ve banyo örtüleri ve evcil hayvan eşyalarını, çimen, kan ve idrar gibi bakteri barındıran parçaları yıkayın.

Ilık su (35 – 40 °C) – Sentetik kumaşlar, açık renkli giysiler, kot pantolonları ve kırışmayan gömlek ve pantolonlar ılık suda yıkanmalıdırlar.

Soğuk su (25 – 30 °C) – Narin iç çamaşırları, koyu renkli giysiler, t- shirtler, yıkanabilir süet ve ipekler soğuk suda yıkanmalıdırlar.

Leke çıkarmada ipuçları

Mürekkep lekelerini çıkarmada iki yöntem çok etkilidir. İlk olarak etkilenen bölgeye saç spreyi sıkıp 10 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. İkinci olarak mürekkep lekesini çıkarmak için süte batırılmış bir bezle dıştan içe doğru kumaşı silebilirsiniz.

Kahve lekeleri: Ilık su ve yumurta sarısı karışımıyla bir bezi nemlendirin ve çıkana kadar lekeyi silin. Arkasından normal bir şekilde yıkayın. Eğer leke çıkmadıysa, yapığınız karışıma alkol ekleyin ve işlemi tekrarlayın.

Yumurta lekeleri: Sıcak su yumurtayı pişirip temizlemeyi daha da zorlaştıracağı için yumurta lekesi olan giysilerinizi soğuk suda yıkayın.

Kan lekeleri: Kan lekesi bulunan kıyafetlerinizi sıcak suda yıkayın, gerekirse inatçı lekelerde suya birkaç damla amonyak ekleyebilirsiniz.

Çamaşırlar için faydalı ipuçları

Çamaşır yıkamak sıkıcı ve yorucu bir iş olabilir. Eğer çamaşırları yıkamak için gün belirler ve bir gününüzü bu iş için ayırırsanız işinizi kolaylaştırmış olursunuz. Kirli çamaşırları toplamayı kolaylaştırmak için evdeki her yatak odasına çamaşır sepetleri yerleştirin. Ek olarak aşağıda sıralanmış ipuçları da işinizi kolaylaştırmanızı sağlayacaktır.

  • Renkli ve beyazlar için ayrı çamaşır sepetleri koyun.
  • Sentetik ve doğal iplileri ayrı ayrı yıkayın.
  • Yün, ipek ve penyelerde ağartıcı kullanmayın.
  • Giysilerin etiketlerindeki yıkama talimatlarını kontrol edin.
  • Giysileri kurutmak için asmayın çünkü bu şekilde giysilerinizde esneme ya da yırtılma meydana gelebilir.

Çamaşır yıkamak ailenin her üyesi için bir aktivite olmalıdır ve yükü hafifletmek için eşit bir şekilde katkıda bulunulmalıdır. Hepimiz sağlıklı yaşamı şevklendiren, temiz kokulu kıyafetleri severiz ve bu, çamaşır yıkamanın kaçınılmaz bir iş olmasında temel motivasyon kaynağı olmalıdır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir