OŞ Hazreti Süleyman Dağı KIRGIZİSTAN Orta Asya Yollarında

Oş Hazreti Süleyman Dağı

19 Haziran 2018 Salı

Pegasus Havayolları biletlerimizi 2017 Aralık ayında almıştık.2 kişi gidiş geliş 894.-TL tutmuştu. Zaman çabucak geçti. 19 Haziran Salı günü saat 20.10 uçağı ile Kırgızistan’ın başşehri Bişkek’e hareket ettik. Uçak tıklım tıklım doluydu. Rahat bir yolculuktan sonra saat 04.30  da Bişkek Manas Havaalanına indik. Pasaport kontrolünden geçerek Osh uçuşunun olduğu A3 bölümüne geldik. Bu arada birçok Kırgız ile tanıştık. Bize hep yardım ettiler. Dillerimiz birbirine çok benziyor. Anlaşmak çok kolay.07.35 de Oş Şehrine gitmek üzere Air Manas Havayolları uçağına bindik. Oş Şehri Kırgızistan’ın güneyinde ve Özbekistan sınırına çok yakın.Eğer  karayolu ile gidilirse 9 saat sürüyor. Ama Air Manas ile 30 Dakika. Air Manas Pegasus Havayolları ile ortak çalışıyor ve biz 95.-Tl kişi başı bilet bulduk.Saat 08.05 te Oş Şehrine geldik. Havaalanında kalacağımız Hotel Shanghai City’nin servisi bizi bekliyordu.Otel biraz şehrin dışında ama Çin tarzı dekore edilmiş zannedersem şehrin en güzel oteli. Aziz ve Erkin bize yardımcı oldular. Resepsiyonda İstanbul saatinin olması hoşumuza gitti. Kahvaltımızı ettik. Bir taksi çağırarak Hazreti Süleyman Dağına gittik. Ancak dağın tepesindeki Hz. Süleyman’ın yaşadığı mağaraya araba ile çıkılmıyor. Arabalar dağın aşağısında sizi bırakıyor.Dağın tepesindeki mağaraya yürüyerek çıkıp yürüyerek iniyorsunuz. Yol boyunca iki taraflı kayısı ağaçları vardı.Kayısılar yerlere dökülmüştü.

Oş şehri Kırgızistan’ın ikinci büyük şehri. Ülkenin güneybatısında ve tarihi İpekyolu üzerinde.Hz.Süleyman’ın şehrin tam ortasındaki dağa tırmanıp dua ettiğine ve uyuduğunda vücudunun izinin orada kaldığına inanılıyor.Oş şehrinin tarihi 3 bin yıl öncesine dayanıyor.Buraları zamanında Büyük İskender’in geçtiği tarihi İpek Yolu. Fergana Vadisinin güneyindeki şehir iki ülke arasında sıkışmış gibi. Özbekistan ve Kırgızistan. Süleyman Dağı 2009 yılında Unesco tarafından Dünya Mirası listesinde. Hz.Muhammedin de bu dağı ziyaret ettiği ve dua ettiği söyleniyor. Bu yüzden burasının Müslümanlar açısından önemi çok. Biz de yürüyerek zor şartlarda  mağaraya kadar tırmanıp ziyaret ederek yarı hacı olduk inşallah.Bugün mağarayı müze haline getirip restore etmişler. İçine girilip geziliyor.Daha sonra dağın eteklerindeki 5 bin kişinin ibadet ettiği Şehittepe Camisini geçerek Oş Pazarına gittik. Pazara üstünde “Oş Pazarı “yazan bir kapıdan giriliyor. Zamanında Orta Asya’nın en büyük pazarıymış. Yine de iğne atsan yere düşmez. Meyve sebze, kuru yemiş en çok satılanlar. Biz de aldık tabii. Bir de kızı İstanbul’da yaşayan bir hanımdan peynir aldık.

Karahanlılar ilk kez burada tarih sahnesine çıkmışlar. Babür Şah mozolesi de burada. Üzgen şehri ilk başkentleri olmuş. Bu bakımdan da Oş şehrinin tarihi önemi büyük.Daha sonra şehri ortadan ikiye bölen Akbura Nehrinin kenarındaki parka gittik. Burası da Oş halkının gezinti yeri. Park çok büyük ve içerde şaşlık kebabı satan lokantalar mevcut. Biz de Oş Pazarında şaşlık kebabı yedik ve  taslarda içilen çaydan içerek otele döndük.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir