Yüzme Havuzunuzu Bir Denetimden Nasıl Sağ Salim Kurtarırsınız?

Yüzme havuzları ister görkemli bir konut ister şehir dışında rahat bir ev olsun, evinize ekstra zenginlik ve şıklık kazandırır. Fakat ara sıra atlama, dalma ve havuz kenarında güneş banyosunun dışında yüzme havuzunuzun en üst durumda, güvenli ve işlevsel olması yani ev denetmeninin uyarılarına maruz kalmaması için bakım yapmanız gerekecektir.

 

Yüzme Havuzunuzun Neden Denetime İhtiyacı Var?

Ev sahipleri bir güçlükten diğerine koşmayı ve ünlü müşterileri olan bir iç dekoratöre evlerini güzelleştiresi için para bayılmayı umursamazlar. Ancak profesyonel ev denetmenleri tarafından denetlenen havuzlarına karşı olan ilgisizlikleriyle bilinirler. Anlamakta zorlandıkları şey, bir süre denetimin yüzme havuzlarının güvenlik ve hijyen standartlarına ulaşmasını sağlayacağıdır.

Görünüşte parlayan suları ve mermer döşenmiş duvarlarıyla her şey iyi görünebilir. Ancak, hiçbir zaman havuz suyunun kalitesi ve havuz malzemelerinin güvenlik parametrelerine uyup uymadığı konusunda emin olamazsınız. Bu endişeler yeterlidir, çünkü yüzme havuzunuzun çocuklar ve belki de yaşlı ebeveynleriniz tarafından kullanılacağını aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle havuz merdivenindeki hatalı kimyasal depolama veya ısrarcı boru tesisatı sorunu oldukça tehlikeli olabilir.

Bu nedenle yüzme havuzunuzun hatalarını düzeltmesi ve kaza olasılığını ortadan kaldırması için uzman bir ed denetmeninden yardım almanız zorunludur.

Ev Denetmeni Yüzme Havuzunuzda Neleri İnceleyecektir

Yüzme havuzunuzda yolunda gitmeyecek binlerce şey vardır ve daha kötüsü en ufağını bile sezemeyebilirsiniz. Havuzunuzun kusursuz bir biçimde çalıştığını garanti etmesi için bir ev denetmeninin keskin gözlerine ihtiyaç duymanızın nedeni budur.

Evinize bir ziyaretinde yüzme havuzunuzu denetlerken ev denetmeni özellikle şunlara bakacaktır.

Ev denetmeni bir şeye dokunmadan ve size soru sormadan önce yerin genel temizliğine ve yapısal özelliklerine bakacaktır. Onun eğitimli gözlerinin havuzunuzla ilgili her türlü anormalliği göreceğinden emin olabilirsiniz. Aslında, suyun genel temizliği olumlu bir fikir oluşturmasına yeterli olacaktır, bu sayede yüzme havuzunuz başarısızlığa uğrasa bile üzerinize çok fazla gelmeyecektir.

Yüzme havuzunuzda bakılacak bir sonraki şey içindeki suyun kalitesidir. Özellikle suyun pH seviyesi, genel alkalilik ve tabiî ki suyun sıcaklığını kontrol edecektir. Arındırıcıyı da kontrol edecektir.

Suya atlarken insanların birkaç avuç dolusu su yutmalarının muhtemel olduğu gerçeğini düşünmek de oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra oldukça hassas ciltli insanlar vardır ve bu nedenle havuz suyunun ciltte tahriş, kaşıntı ve kızarıklık yapmadığını garanti etmeniz önemlidir.

Havuzdaki suyun kalitesinin dışında güvenlik araçları da dikkatli denetim ister. Koruma hatları ve kurtarma çengelleri ve halkaları ev denetmeninin kesinlikle gözden geçireceği şeylerdir. Olabildiğince dikkatli olmalısınız ama kazaları engelleyemezsiniz. Bu yüzden acil çağrı ve tabiî ki alarm havuz kenarında kesinlikle bulunması gereken şeylerdir.

Uzman bir ev denetmeninin yüzme havuzu ve ona bitişik alanda kaldırılmamış bir taş ve kontrol edilmemiş bir köşe bırakmayacağından emin olabilirsiniz. Havuz aletlerinizin standardı konusunda da oldukça titiz davranacaktır. Boru tesisatının her cm. sini inceleyecektir ve kimyasal depo çevresini ve pompa odasının güvenlik ve işlevsellik standartlarına uygunluğunu didik didik inceleyecektir.

Yararlı Bazı Yüzme Havuzu Bakımı İpuçları

Yüzme havuzu denetimi fikrinin ortaya çıkardığı ılık tepkiyi düşünürsek ev denetmenin daima kusurlarınızı bulmak için orada olmadığını söylemek yararlı olacaktır. Oldukça faydalı bir rehber olabilir ve size yüzme havuzunuzu geliştirecek yararlı ipuçları verebilir.

Örneğin, daima denetmeninizden kaliteli su sağaltım kimyasalları ve astar türü tavsiye etmesini isteyebilirsiniz. Bunun miktarı havuzunuzun dizaynı ve hacmine göre değişir. Arka bahçenize bir havuz yaptırmayı düşünüyorsanız denetmeninize şekil ve görünüşünü önermesini söyleyebilirsiniz. Örneğin, birçok ev denetmeni çocuklar ve dalgın yetişkinlerin kenardan düşmesini engellemek için yüzeye yakın bir havuz önerecektir.

Yüzme havuzunuzda risk almayın. Bir ev denetmeninden yardım alın ve yüzme havuzunuzun evinizdeki en güvenli mekân olmasını sağlayın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir