Yusufeli Artvin Doğa Sporları Cenneti

22 Eylül 2014 Pazartesi

Tortum Gölü ve Şelalesini gezdikten sonra Yusufeli’ne gitmek üzere Tortum Şelalesi sapağındaki küçük lokantanın bahçesinde oturduk. Çağ kebabı yedik .O arada otobüs geldi. En arkalarda yer bulabildik. Karadenizli bir hanım bana zorla bir torba kuşburnu verdi. Sohbet ederek Yusufeli’ne geldik. Bütün oteller sporcularla doluydu.2 gün sonra okullar açılacağı için öğretmen evi de doluydu. Tavsiye üzerine alt katı bakkal olan Hacıoğlu otelin en üst katında 50.-Tl ye kaldık. Valizimizi bırakıp küçücük ilçeyi dolaşmaya çıktık.

Yusufeli çok küçük bir kasaba. Burada yaşayanlar Çoruh Nehrinin ağzındaki vadilerden birine yaslanmış, bu dağlık ve engebeli arazide güvenlikli şekilde yaşamak istemişlerdir. Bagrat Hanedanları kiliseleri, katedralleri, ve kaleleri ile mimari açıdan bölgeye ayrıcalık katmışlardır.

Coğrafi konumunun kendisine sunduğu imkanlar Yusufeli’ni doğa sporlarının gözdesi haline getirmiş. Rafting sporunun en önemli parkurlarından biri burada. Doğa yürüyüşleri içinde 17 parkur içinde 11 gün süren yürüyüş turları var. Kaçkar ve Altıparmak Dağlarının zirvelerinde 50 civarında krater ve buzul gölleri varmış. Bu krater göllerine ancak yürüyerek ulaşılabiliyor.

7 Mayısta Çoruh Nehrinde yıkanmanın şamanlıktan gelen bir inanışla uğurlu geldiğine inanılıyor.

Biz gittiğimizde Yusufeli’nde Hes tartışmaları vardı. İlçenin daha yüksekte bir yamaca taşınacak olmasına ilçe sakinleri şiddetle karşı çıkıyorlar. Zengin yaban hayat, iklim ve bitki örtüsünün bozulacak olması ve ilçe halkının yaşadıkları evlerinden ayrılacak olmaları insanın içini acıtıyor.

Yusufeli Akdeniz İklimine sahip bir bölge olduğundan kiraz, elma, armut, turunçgiller, zeytin, üzüm ve her türlü Akdeniz bitki örtüsü yetişiyor.

İlçedeki küçük restoranlarda yöreye has hinkal, kavut aşı, peynir kaymağı, pelverde tatlısı, kaysefe ve et yemeklerini bol kepçe yedik.

Çoruh Nehrinin iki yakasındaki kafelerde oturup aşağıda gürül gürül akan Çoruh Nehrini seyrederek çay içmenin keyfi başka oluyor. Fakat zaman kısıtlı olduğu için Erzurum’a dönmek üzere Yusufeli’nden istemeye istemeye ayrıldık.

Erzurum-Yusufeli arasında bulunan vadilerde Gürcü kiliseleri Dört Kilise, İşhan Köyündeki Kanlı kilise, Meryem Ana kilisesi,Esendal Köyünde Esendal Camisi, Demirkent Camisi, Armaşen Kalesi, Oşnak Kalesi, Ögdem Kalesi, Peterek Kalesi, Nihah Kalesi ve daha bir çok irili ufaklı kale ve kiliseler mutlaka gezilip görülmelidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir