Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Etkinlikler

Yürümeye başlayan bir çocuğu eğlendirmek televizyon alıcısını kapatıp bitti saymaktan çok daha fazlasıdır. Bu hayatlarında en çok ve en çabuk şekilde öğrenebildikleri bir zamandır. Bu onlara çevrelerindeki dünyayı öğretmeye başlama zamanıdır. Fakat ilgilerini çekmek için etkinlikleri de ilginç, eğlenceli ve aynı zamanda güvenli olmalıdır. Onlara fark ettirmeden çocuğunuza öğretmek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

 

İşte siz ve çocuğunuz için bazı öneriler.

Doku ve Dokunma. Hissetmenin pek çok çeşidi vardır. Bazı şeyler yumuşak bazıları soğuktur. Çocuğunuzun farkı hissedebilmek için dokunabileceği çok sayıda farklı şey vardır. Puding ve tıraş kremi gibi ürünleri bile kullanabilirsiniz. Ellerinin sığacağı büyüklükte bir kaba biraz puding koyun. Çocuğunuzu parmağını batırması için teşvik edin ve onunla bir kâğıda resim yapın. Pudingin nasıl olduğunu hissedecektir, güvenli bir şekilde tadabilir de. Tıraş kremi içinse ayaklarını koyabilir. Gerçekten neyi tecrübe ettiğini anlamak için nasıl hissettiğiyle ilgili sorular sorun.

Motor Becerileri. Motor becerileri çocuğunuzun hareket etme biçimidir. Bazı çocuklar daha beceriklidir, bazılarınınsa daha fazla çalışması gerekir. Eğlenceli bir aktivite için tüm telefon defterlerinizi bir araya toplayın ve bir sıraya koyun. Çocuğunuza düşmeden üstünden yürümesini söyleyin. Tırmanma becerileri, makas kullanma ve boyama gibi önemli becerileri güçlendirecek başka etkinlikler de yapabilirsiniz.

Çevrelerindeki dünyayı keşfetme. Bu yaştaki çocuklar çevrelerindekilerle ilgili daha fazla şey öğrenmek isterler. Aslında, parkta basit bir yürüyüş akıllarına yüzlerce soru getirecektir! Fakat bu onların dünyadaki en önemli şey olmadıklarını anlamaya başlamaları için ideal zamandır. Çocuğunuzun bir karınca topluluğunu fark etmesini sağlayın ve onun üzerine konuşun. Veya bir kuş yuvası bulun ve içeride neler olduğunu araştırın. Daima çocuğunuzla olmalısınız fakat onlarla konuşun ve ne olduğunu anladıklarından emin olun.

Öğrenmeyi eğlenceli kılmak çocuğun ilgisini çekmenin en iyi yoludur. Buna rağmen ilgi sürelerinin kısa olduğunu unutmayın. Keşfetmek ve öğrenmek için biraz zamana ihtiyaçları olduğunu bilmelisiniz, fakat yeni bir şeyler yapmak için kendileri de gezinebilirler. Şu anda ihtiyaçları olan şey biraz zaman ve bilgidir. Yürümeye başlayan çocuklar için ilginç ve çekici aktiviteleri tekrar tekrar yapmak isteyeceklerdir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir