Yeni Güzel Evinize Yerleşirken

Yeni bir muhite taşınmak çoğu zaman zor ve duygusal bir hal alır. Eski evinize ait anılar asla yakanızı bırakmaz.  Arkanızda bıraktığınız tanıdık yüzler vae sevdiğiniz mekânlar sık sık aklınıza gelir. Kendinizi içinde bulduğunuz çevre size yabancı olduğundan kendinizi savunmasız hissedebilirsiniz. Bu zorlukları atlatmak için tüm aile üyelerinin yerleşirken birbirlerine yardım etmesi ve yeni evlerini kendi güzel evleri haline getirmesi gerekir.

Eşyaları kolilerinden çıkartmakla başlayın

Özenle hazırlanmış bir plan ve paketlemeyle taşınmanın angaryasının ardından, biliyorsunuz ki sıra taze toprağa yeni kökler salmanın zamanı geldi. Yeni çevrenize alışmanız çaba gerektirecek. Evinizi düzenleyerek bir başlangıç yapabilirsiniz. Eşyalarınızı nereye yerleştireceğinizi gözünüzün önünde canlandırıp bir plan yaptıktan sonra, sıra onları kolilerinden çıkarıp yerleştirmeye geldi. Evinizi bir plana uyarak düzenlemek, sorunlarınız çoğunun önüne geçecektir. Evde bir karmaşa yaratacağından, eşyaların hepsini birden boşaltıp, evi döşemeye kalkmayın. Önceliği olan şeyleri yerleştirmeye başlamak ve geri kalanları yavaşça yerleştirmek en iyisi olacaktır.

Evinizdeki ilk gününüz

Yeni bir deneyimin ilk günü her zaman hatırlanır ve anılarımızda özel bir yer edinir. Bunun gibi yeni bir eve taşınmak da her zaman hatırlanacak ve kutlanabilecek özel bir andır. Eski evinizden ayrılmanın üzüntüsüne rağmen, yepyeni muhitinizde yeni başlangıçlar yapmanın heyecanı vardır. Evinizdeki ilk gününüzün bir azap halini almasını önlemek için pek çok yol bulunmakta. İşte bunlardan bir kaçı:

a) Bugünü evde bir parti vererek kutlayabilirsiniz. Lezzetli bir yemek, yanına da içecek ve tatlı sipariş edin. Bu yeni çevrenizde hoş bir vakit geçirmenizi sağlamakla kalmaz, sizi henüz hiçbir şey kurulmamışken yemek yapma külfetinden de kurtarır.
b) İşe çocuklarınızı da dâhil ederek, yerleştirme işini eğlenceli bir hale çevirin.
c) Eğer evcil hayvanlarınız varsa, onları yeni çevreye alışmaları için yürüyüşe çıkartın, çünkü sizin kadar onların da buna ihtiyaçları var. Bırakın artık yaşayacakları yeni çevreyi keşfe çıksınlar.
d) Nakliyatçılara eşyaları odalara bırakmalarını söylerseniz, eşyaları yerleştirirken işiniz kolaylaşır.
e) Yeni komşularınızla tanışın ve yeni arkadaşlar edinin.
f) Bu günü kutlamak için parti gibi bir etkinlik düzenleyin. Yeni komşularınızı da davet ederek bugün için yaptığınız bir pastanın tadını beraber çıkarabilirsiniz.
g) Ailenizi eşyalarını yerleştirirken, yemek yerken ya da etrafa göz atarken onların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

a) Postaneye değişen adresinizi bildirirseniz, postalarınızın size sorunsuzca ulaşması mümkün olur.
b) Elektrik ve telefon bağlantısı gibi bağlantılarınızı yeni evinize aldırmalısınız, böylece elektriksiz, susuz ve de telefonsuz günler geçirmezsiniz.
c) Yeni evinizle alakalı kontrat, garanti, telefon defteriniz gibi belge ve dosyaları saklamalısınız. Belgelerinizi dikkatlice okuyun ki bir şey yapılması gerektiğinde yapabilin.
d) Vergi indiriminden yararlanabilmek için masraflarınızı kaydetmelisiniz.
e) Ailenizin ve arkadaşlarınızın taşındığınızdan haberleri olması lazım çünkü onlar size yardım edecek yegâne kişiler. Bunun yanı sıra, götüremeyip eski evinizde bıraktığınız eşyalarınıza da göz kulak olurlar.
f) Yeni okullar, muhtarlık, alışveriş merkezlerini araştırın. Böylece yeni hayatınız bir düzene girer.
g) Doktor ve eczanelerin nerede bulunduklarını öğrenin.
h) Bulunduğunuz bölgenin muhtarlığına kayıt olmalısınız ki seçimler gelip de oy vermeniz gerektiğinde, geldiğiniz yere oy vermek için geri dönmek zorunda kalmayın.

Ana süreç

Yeni bir çevreye taşınmayı kolay bir şekilde gerçekleştirmek için aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın:

a) Güzel bir veda: Eski evinizle ve komşularınızla vedalaşın. Taşınmadan bir hafta önce onlarla bir araya gelirseniz hem eğlenceli bir şekilde veda edebilirsiniz, hem de bu sayede ailenizin ayrılmaya hazır hissetmelerine yardımcı olur. En sevdiğiniz yerlere gidip oraları tekrar görerek, anılarınızı da tazeleyebilirsiniz.
b) Yeni eviniz için “hoş geldin” partisi düzenleyin: Bir hoş geldin partisi düzenlemek ailenizin, özellikle de çocuklarınızın yeni başlangıçlara adım atmalarında çok yardımcı olur.
c) Rutin hayatınıza dönmeye çalışın: Aileyle birlikte yemek yeme, TV başında birlikte zaman geçirme gibi rutin hayatınızda yaptığınız alışkanlıklarınızı yeni evinizde de devam ettirin.
d) Çocuklarınızı odalarında rahat ettirmeye gayret edin: Çocuklar yeni bir muhite taşındıklarında, kendilerini tedirgin hissederler ve alışmakta zorlanırlar. Alışmaları için biraz zamana ihtiyaçları vardır. Odalarına aşina oldukları eşyalar yerleştirmek, alışmaya başlamaları için iyi bir yoldur.
e) Yeni arkadaşlar edinin, ama eski arkadaşlarınızı da unutmayın: Arkadaşlar her zaman yardımlaşmak ve sıkıntılarınızı paylaşmak için vardırlar. Yeni arkadaşlar edinin, fakat geride bıraktığınız arkadaşlarınızla da teması koparmayın.

Yeni bir eve taşınma, insanın hayatı boyunca hatırlayacağı anılardandır; bu yüzden bunu olabildiğince eğlenceli bir hale getirmeye çalışın. Ailedeki her bireyin evinize taşınırken katılmasını sağlamak çok önemlidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir