Yeni Doğmuş Bebeğin Kontrol Listesi

Bebeğiniz doğduğunda ihtiyacı olan her şeyi hazırlamak söz konusu olduğunda, size yardımcı olması için bu kontrol listesini kullanmak isteyeceksiniz. Doğmadan önce yeni doğan bebeklerin neye ihtiyaçları olduğunu bilmek oldukça yorucu olabilir. Bu liste hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Giydirme ve Altlarını Bağlama

Bu kategoride ihtiyaç duyacağınız çeşitli şeyler bulunmaktadır. Bebeğinizin çekmecesinde zıbınlar bulundurun. Bunlar bacak aralarından iliklenen tişört tarzı fanilalardır. Bunlar kullanımı en kolay ürünlerdir. Yeni doğanlar için en az 8–10 tane bulundurun. Pijama ve tulumlar da alınmalıdır. İlk birkaç gün için gecelik tarzı bir şeyler alın, daha sonra daha sıcak tutması için pijamaya geçin. Pijamayla en azından bir hafta geçirmelisiniz. Dışarı çıktığınızda, bebeğinizin sıcak bir örtüsü, ceketi, eldiveni ve şapkası olduğundan emin olun.

Mevsime göre giydirin. Pratik yöntem çocuğunuza giydiğinizden bir kat fazla giydirmektir.

Altını bağlarken, daima en az iki düzine bez bulundurun. Islak mendil, bez kovası, bez sepeti ve yıkanmış giysi bulundurmayı unutmayın.

Besleme

Eğer bebeğinizi anne sütüyle beslemeyi planlıyorsanız, birlikte kullanacağınız doğru ürünlerle birlikte bir göğüs pompası alın.

Ayrıca göğüs pedleri, emzirme sutyeni ve emzirme yastığı da hazır bulunmalıdır.

Mamayla beslemek içinse, bazı çocuklar her mamayı almayacağı için doğru mamayı almadan önce bebeğiniz doğana kadar beklemelisiniz. Bu kararda doktorunuz size yardımcı olacaktır. Ayrıca, biberon, biberon fırçası, sterilizatör ve gaz çıkarma giysilerine de ihtiyacınız olacaktır.

Mobilya

Bebeğinizin mobilyası söz konusu olduğunda daima yeni, kullanılmamış ürünler satın alın ve düzgün monte edildiğinden emin olun.

Yanlarında doğru büyüklükte boşluklar olan beşiği tercih edin. Çarşaf ve birkaç battaniye olan bir yatak hazırlayın. Bebek yıkama küvetinin iç kısımlarının kaygan olmadığından emin olun. Bebe şampuanı, yıkama bezi ve tırnak makası bulundurun.

Zorunlu olmasa da, alt değiştirme maması da yararlı olacaktır.

Salıncaklı koltuk bebeğinizin uykuya dalması için harika bir yer olacaktır.

Bebek salıncağı ilk aylarda diğer yararlı bir araçtır.

Pek çok bölgede araç koltuğu kanunen gereklidir. O olmadan hastaneyi bebeğinizle terk edemezsiniz. Düzgünce yerleştirildiğinden de emin olmalısınız.

Bez çantası gereklidir. Bir düzine bez, besleme ürünleri ve birkaç oyuncağı alacak büyüklükte olmalıdır.

Bebeğinizle dışarı çıkmaktan hoşlanıyorsanız bebek arabaları da oldukça önemlidir. Araç koltuğu olanlar daha idealdir.

Mama sandalyeleri ilk birkaç ayda gereklidir.

Bebek termometresi de gereklidir.

Bunlar ihtiyacınız olacak birkaç temel şey. Bebek koridorundan bir geçin ve bebeğinizin ihtiyacı olan her şeye sahip olup olmadığından emin olun.


TAG


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir