Yaz Dönemi Bahçe Bakımı

Yurdumuzun genelinde yaz dönemi sıcak ve kurak geçer. Bundan dolayı yaz döneminde bahçe işleri önem kazanır.

Ayrıca yaz döneminde faaliyetleri artmış olan zararlılara ve hastalıklara karşı alınacak bitki koruma tedbirlerine ihtiyaç vardır.Doğru ilaçların doğru zamanlarda verilmesi gerekir. Tüm bitkilerde yaprak bitlerine(mosetem) karşı 15 günde bir defa hazirandan ağustos sonuna kadar ilaçlama yapılmalıdır. Güller çiçeklenmeden önce gübrelenmelidir. Bahçedeki mevsimlik ve çok yıllık bitkilere organik gübreler, gübre şerbetleri veya metrekareye 40-50 gram olmak üzere yapay kompoze gübreler verilmelidir.

Haziran ayında çiçek fideleri dikilir. Dikim sonrası bol sulama yapılır.

Kışın yapraklarını döken çit bitkileri haziranda budanır.

Güllerde sulama yaprakları ıslatmadan dipten su vermek suretiyle akşam veya sabah erken saatlerde yapılmalıdır. Zira yapraklar sarı ve lekeli hale gelir.

Çiçeklerin dipleri devamlı çapalanarak toprak havalandırılmalıdır. Yaz aylarında karpuz ve kavun bol bol yenir. Onların kabukları ve diğer sebze ve meyve kabukları da bahçedeki çiçeklerin ve güllerin dipleri çapalanarak gömersek doğal torf elde etmiş oluruz. Çiçeklerimiz daha canlı hale gelir.

Lale, nergis gibi ilkbaharda çiçek açan bitkilerin soğanları çiçeklerin dökmesinden sonra çıkarılarak kurutulup temizlenir ve kuru ve karanlık bir yerde ertesi sene ekilmek üzere saklanır.

Çimlerde sulama havaların ısınması ile önem kazanır. Sulama işlemini akşam saatlerinde, çok sıcak havalarda ise sabah erken ve akşam saatlerinde iki kere olmak üzere yapmakta fayda vardır. Çimlerde gelişme hızlandığı için çim biçme işlemi daha sık yapılır. Çim biçme işi büyük bahçelerde sıra ve aynı yönde yapılmalıdır. Çim artıklarının bir kısmının çimler arasında kalmasının toprağın nemini koruması açısından faydası vardır. Yalnız bu, çok sıcak, kurak ve sulama imkanı yeterli olmayan yerlerde olmalıdır.

Sonbaharda tırmık yapılarak üstte keçeleşen artık tabaka temizlenir. Bozuk çimlerin tamiratı ilkbaharda yapılır. Tamirat yapılırken gübre şerbeti, organik gübreler ve metrekareye 30-40 gram olmak üzere kompoze gübre kullanılmalıdır.

Güllerde geçen çiçekler ilk sağlıklı yapağın üzerinden kesilerek yapılır. Güllerde, süs çalılarında ve aşılı ağaççıkların diplerinde çıkan sürgünler budanır. Geçen çiçekler budanır.

Ağustos ayında yeşil çit bitkilerinin budaması yapılır. Geçen çiçeklerin kesimine ve aşılı süs bitkilerinin diplerinden çıkan sürgünlerin dipten budanmasına da devam edilir.

Ağustos ayından eylül sonuna kadar durgun göz aşısı yapılabilir.

Temmuz ayının on beşinden ağustos sonuna kadar göz aşısı, mayıs ve haziranda ise sürgün göz aşısı yapılabilir

Gübre şerbeti yanmış hayvan gübresinin suyla karıştırılması ve en az on gün bekletilmesi ile elde edilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir