Yatak Odası

Yatak odası evin en kişisel bölümü olduğundan, misafirler genellikle müsaade olmadan girmese de temiz tutmak kendi iyiliğiniz için önemlidir. Bazı insanlar evlerini günlük olarak temizlerler, yatağı yapar, odayı düzeltir ve ortalıktaki giysileri toparlarlar. Bazı insanlarsa iki günde bir derinlemesine temizlik yaparlar, tavanı siler, zemini temizler ve tüm perdeleri değiştirirler.

Yatak Odasını Nasıl Temizlersiniz?

Yatak odası kişisel eşyalar, mobilya ve iç dekorasyon malzemelerini barındırdığı için sadece süpürüp silerek temizlemek kolay değildir. Yatak odanızdaki çeşitli genel malzemeleri nasıl temizlenip düzenleneceği ile ilgili bilgi aşağıda verilmiştir.

Giysiler

Yatak odasını temizlemeye, dağılmış her şeyi yerlerine koyarak başlayın. Zemin dağınıkken hareket etmek ve temizlemek zor olacaktır. Kirlenmesini ve size engel olmasını önlemek için tüm giysileri ve çamaşırları toplayın ve düzgünce katlayıp dolaba yerleştirin.

Kitaplar

Kitap, posta ve dergiler titizlikle düzenlenip kitaplıklara yerleştirilmelidir. Toz alırken kitaplara çarpmayın, bu dikişlerini gevşetip sayfaların kopmasına neden olabilir. Çok fazla kitabı başucunuzda bulundurmaktan kaçının, sadece son okuduğunuzu koyun.

Mobilya

Ahşap mobilyalar parlak kalması için ara sıra verniklenip cilalanmalıdır. Tuvalet masasında genellikle parfüm, kozmetik ürünleri ve pahalı mücevherler bulunur. Eğer sık kullanmadığınız mücevherleriniz varsa, kimyasal reaksiyonu önlemek için bir kutuya yerleştirmek daha güvenlidir. Aynayı temizlemek için de yumuşak bir bez kullanın ve leke kalmaması için su damlası bırakmayın.

Dolap

Dolap, giysiler için bir saklama alanı görevi görür. Giysilere toz parçacıklarının yerleşmesini önlemek için temiz tutulmalıdır. Hamam böceği ve diğer böcekleri uzaklaştırmak için naftalin koyabilirsiniz. Dolap içinde havasızlıktan oluşan kokuyu engellemek için sirke ve soda gibi ev çarelerine başvurabilirsiniz. Ayakkabı dolabındaki kokuyu emmesi için soda püskürtülmelidir.

Yatak

Yatak her zaman temiz çarşaflarla hoş ve düzenli olmalıdır. Gerdirilmiş çarşaflar daha hoş gösterir. Ferah kokmaları için yatak örtülerini temiz tutun.

Yatak odasını temizlerken, döşek en az altı ayda bir çevrilmelidir. Yüzeyini korumak için yıkanabilir bir örtüyle sarın. Fazla tozu uzaklaştırmak için döşekleri elektrikli süpürgeyle temizleyin. Toz alerjilerini azaltmak için tasarlanmış özel örtülerden kullanmayı deneyebilirsiniz, böylelikle elektrikli süpürge sıkıntısından kurtulmuş olursunuz. Döşeğin yüzeyindeki tozu ve kiri temizlemek için deterjan ya da şampuan kullanabilirsiniz.

Mefruşat

Perde ve masa örtüleri zaman zaman hafif bir deterjanla temizlenebilir. Haftada bir kez perdeleri yeni yıkanmış olanlarla değiştirmeniz uygun olur.

Çöp Kutuları

Yatak odanızda çöp kutusu varsa, böcekleri çekebileceği için yenebilir şeyler koymaktan kaçının. Sadece kâğıt mendil, kâğıt ve diğer çöpler için kullanın.

Aşağıda yatak odası temizliğini kolaylaştıracak bazı ipuçları listelenmiştir.

Yatak Odası Temizleme Önerileri

 • Birden fazla yatak odanız varsa temizlik planı yapın.
 • Tavanı ve tavan vantilatörünü temizleyerek başlayın.
 • Yastıkları kabartın ve çarşafları düzeltin.
 • Yerdeki tüm dağınıklığı toplayın; ayakkabı ve elbiseleri gerekli yerlere koyun.
 • Tuvalet masası ve cam masaları temizlemek için tüy toz alıcılar kullanın.
 • Genellikle ihmal edilen köşe, resim, oyuncak ve özellikle pencere eşiklerini unutmayın.
 • Odayı sildikten sonra kalan tozları elektrik süpürgesiyle alın.
 • Zemini iyi bir dezenfektanla, anti bakteriyel sıvı sabunla silin.
 • Cam nesneleri temizlemek için cam temizleyicileri kullanın.
 • Ortalıktaki giysiler ve küçük biblolar için yatak odasında bir kutu bulundurun fakat bunu her türlü eşyayı koymak için bir çöp kutusu haline getirmeyin.
 • Hoş kokması için oda spreyi sıkın.

  Yatak odasını temizlemeye alıştığınızda, aynı şekilde yapmaya motive olacaksınız. Temizlik gününde birikmiş işleri engellemek için günlük temizlik programları yapabilirsiniz. Oturma odasının yanı sıra, yatak odası zamanınızın çoğunu harcadığınız yerdir. Temiz ve düzenli tutmak genel huzurunuza katkıda bulunur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir