Ürdün’ün Kızıldeniz’e Açılan Kapısı Akabe

Akabe

13 Kasım 2017 Pazartesi

Petra’da LaMaison otelden ayrıldıktan sonra güneye Ürdün’ün Kızıldeniz’e açılan kapısı Akabe’ye gitmek üzere hareket ettik. Akabe yolculuğu yaklaşık iki saat sürdü. Akabe kalesi limanda olduğu için doğru sahile indik. Kale kalıntılarını dışarıdan gördük. Çünkü içerisi kapalıydı. Zaten büyük bir kale aklınıza gelmesin. Limandan karşı kıyılar görünüyor. Sağ tarafta kralın yazlık sarayı yeşillikler içinde. Ondan sonra İsrail Eliat Şehri , tam karşıda Mısır Taba şehri  görülüyor. Taba ile Akabe arasında feribot seferleri var. Limanın sol tarafından görünen dağların arkasında ise Suudi Arabistan var.

Asya,Afrika ve Avrupa kıtaları arasında ulaşım yolu olarak kullanılan Akabe,hem deniz hem de karayolu üzerinden bir kavşak noktasıdır. Bu özel konumu sebebiyle alışveriş ile ilgilenen turistler açısından bir cazibe merkezi olan Akabe, özel serbest ekonomi bölgesi ile ziyaretçilerine vergi ve gümrük vermeden satın alma imkanı sunar.

Akabe’nin kilometrelerce uzanan sahillerinde hertürlü su sporu yapma ve konaklama imkanları mevcuttur. Ziyaretçiler, güvenli ortamlarda yüzme, dalış ve su kayağı yapabilir ,aynı zamanda hertürlü deniz canlılarını tanıma imkanı bulabilirler.

Daha sonra şehri ve sahili gezerek kuzeye doğru yola çıktık. Akşama doğru Vadi Rum’a geldik.

 

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir