Ürdün Jordan Salt Türk Şehitliği

Salt Türk Şehitliği

15 Kasım 2017 Çarşamba

Ürdün’ün başkenti Amman’ın 30 kilometre kuzeybatısında yer alan Salt Şehri tepeler üzerine kurulmuş. Birinci Dünya Harbinde 24-26 Mart 1918 tarihinde İngilizlere karşı vatanlarını savunurken şehit olan 4.Ordu 48.Tümen ile 143,145,191. Piyade Alaylarına mensup yaklaşık 300 Türk askerinin toplu mezarı bulunuyor.

Birinci Dünya Harbinde Salt Kenti ile Filistin-Ürdün yolundaki geçit durumundaki Ürdün Vadisini korumakla görevli bir avuç asker, şehit olana kadar düşman kuvvetlerine geçit vermiyor. Vatanları uğruna canveren bu kahramanların  naaşları yıllar sonra 1973 yılında küçük bir mağarada bulunuyor.1989 yılında Kenan Evren Cumhurbaşkanı ve İ.Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı iken onların anısına bu şehitlik inşa ediliyor. Bir odada müze halinde geziliyor. Anıtta şimdiye kadar kimlikleri tespit edilen 168 asker Türkiye’den, 4 asker Amman doğumlu 172 askerin ismi yer alıyor.

Şehitliğin yanında ayrıca açılışı 2009 yılında yapılan bir müze var. Burada Osmanlı birliklerinin bölgedeki kahramanlıklarını anlatan fotoğraflar ile o dönem askerlerinin giydikleri üniformalar ve kullandıkları teçhizatlar görülüyor. Müzenin yanındaki odada ise şehitliği ziyaret edenlerin hissettikleri duygularını yazdıkları bir anı defteri bulunuyor. Bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir