Ürdün Jordan Dead Sea Ölü Deniz Lut Gölü

Lut Gölü Dead Sea

11 Kasım 2017  Cumartesi

Nebo Dağı yani Hz. Musa Peygamber’in hayata veda ettiği yer olarak bilinen bölgeyi ziyaretten sonra Lut Gölüne geldik. Ürdün’ün dünyaca ünlü yerlerinden biri olan Lut Gölü, diğer adı ile Ölü Deniz ya da Dead Sea. Deniz seviyesinin 400 metre altında olmasıyla dünyanın en alçak gölü özelliğini koruyan  Dead Sea, sularının tuz oranı açısından en tuzlu üçüncü gölü. Aşırı tuzlu gölün sularında balık dahil hiçbir canlı yaşamıyor. Çamurunun mineralli yapısı bir çok hastalığa iyi geliyor. Hal böyle olunca dünyanın her tarafından şifa arayan insanlar bu göle akın ediyor. Gölde suyun yoğunluğu fazla olduğundan sizi yüzme bilmeseniz de kaldırıyor.Gölün karşı kıyısı İsrail olup açık ve net karşı kıyı görünüyor. Sınır çizgisi gölün tam ortasıymış. Daha evvel karşı kıyıları gördüğüm için biliyorum iki yakada da son derece lüks güzellik merkezli spa denilen oteller var. Bütün meşhur marka oteller iki kıyıda da sıralanmış.

Ölü Deniz’in faydaları arasında sahip olduğu kalsiyum sayesinde dış deri tabakasını arındırması ve ağrıları tamamen ortadan kaldırması sodyum ile cildin doğal dengesini sağlaması, brom ile kas gerginliğini rahatlatması, potasyum sayesinde vücut içerisindeki su dengesini düzenlemesi ve iyot ile tiroid bezlerinin ve metabolizmanın çalışmasını sağlaması başta geliyor.

Dünyanın en meşhur doğa manzaralarından birisi de Lut Gölü’nün doğu kıyısında yer alıyor. Bu mevki hem dini açıdan hem sağlık açısından bir turizm merkezi.Yukarıda da belirttiğim gibi kaplıca ve spa merkezlerinde konaklamak mümkün Biz de bunlardan Dead Sea Spa Otele gittik. Son derece lüks olan spa da havuzlar, kaydıraklar her türlü imkan mevcuttu. Spanın önünden yaklaşık aşağıda bulunan göle kadar önce taşlı yollardan sonrada kumdan yaklaşık 500 metre yürüyerek göl kenarına geldik. Ve göle girdik. Her yerde uyarı levhaları var. “aman gözlerinize ve ağzınıza dikkat ediniz”. Çünkü sular çok tuzlu olduğundan gözleriniz ve dudaklarınız yanıyor. Göle girdiğimde gölün içinde kayalaşmış tuzları gördüm. İnsanların olduğu tarafa gittiğimde de ters yatıp gölün kaldırdığına şahit oldum. Her taraf bembeyaz tuz kayası idi. Gölün dibinden şişe ile tuz alıp getirdim. Daha sonra yola koyulup kıyıları gezdik. Bazı yerlerde tuz çıkarma tesisleri gördük. Kıyıya yakın dağlar bile bembeyaz tuz şeklinde görünüyordu.

Bu bölgede yaşamış Hz. Lut ve kavmine ait birçok eser arkeolojik kazılar esnasında meydana çıkmış olup halen gölün derinlikleri altında Sodom ve Gomore şehirlerinin olduğuna inanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir