ÜRDÜN JORDAN AMMAN

Amman

9 Kasım 2017-20 Kasım 2017

Eski ile yeninin, geleneksel ile modernin dünyadaki en kusursuz örneklerinden birine sahip olan başkent Amman, çöl ile verimli Ürdün Vadisi arasında tepelik bir alanda kuruludur. Kültürel zenginliğin getirdiği karşılıklı hoşgörü, Ürdün halkının en belirgin özelliklerinden biri. Amman’da gezerken insanların bilhassa Türklere karşı gösterdikleri ilgi ve alakayı hemen fark ediyorsunuz. Son derece modern binalar, oteller, şık restoranlar,alışveriş merkezlerinin yanısıra geleneksel sokak lokantaları, küçük esnaf dükkanları, sokak ve kaldırım tezgahları kentin dokusunu meydana çıkarıyor. Ilıman iklimi nedeniyleÜrdün nüfusunun yarısı Amman’da yaşıyor.Ağaçlandırılmış caddeleri,yanyana dizilmiş beyaz evleri ile tipik bit güney Akdeniz kasabasını andırıyor.

Şehrin tarihi mekanlarından birisi şehrin tam ortasındaki tepede yer alan Citadel yani Antik kenttir.Ziyaretçiler burada tarihin eşsiz örneklerini içeren ünlü Herkül Tapınağını, Umayyad Palace ve aşağıda düzlükte bulunan Roma Tiyatrosunu gezebilirler.

Biz Amman’da yen Amman tabir edilen modern binalar ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu kısımda Oceon Hotelde 2 gece kaldık. Ürdün gezimizin sonunda Amman’a döndüğümüzde ise 4 gün eski Amman’ın göbeğinde Art Otelde 4 gün kaldık. Art Otel konumu itibariyle tam istediğimiz gibiydi. Eski Amman’ı doyasıya yaşadık ve gezdik. Bütün dükkanlar otelin bulunduğu caddedeydi. Heryeri yürüyerek dolaşabildik. Amman’da kalınacak tek otel Art bence.

Ürdün’ün meşhur lokantası Haşim otele 20 metre uzaklıktaydı. Hertarafta  lokanta ve tatlıcı ile dükkanları vardı.

Ürdün’de ulaşım taksi ile sağlanıyor. Şehir içi otobüs çok az. Hatta şehir dışı ulaşım bile genelde taksi ile. Ürdün parası  5,5 lira 1 dinar. Yani Ürdün pahalı bir ülke. Her şey dışardan geliyor. Çin malı buraya da gelmiş. Tekstil genelde Türkiye’den geliyor.Kraliçe Aliya Havaalanı uluslararası.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir