UKRAYNA ODESA

Odesa

13 Eylül 2017 Çarşamba

Onur Air Havayolları ile saat 1o.55 te Atatürk Havaalanından Ukrayna’nın Karadeniz  kıyısında bulunan önemli limanı Odesa’ya gitmek üzere hareket ettik. 1,5 saat sonra Odesa Havaalanına indik.

Ukrayna Türklerden vize istemiyor. Hatta pasaporta bile gerek yok. Çipli yeni nüfus cüzdanları ile gidilebilen bir ülke. 1961 yılında kullanıma açılan Odesa Havaalanı şehir merkezine 7 km. uzaklıkta. Havaalanından merkeze taksi, otobüs,minibüs ve troleybüs işliyor. Biz 14 no lu troleybüse binerek merkeze geldik. Kalacağımız Velika Arnautska Caddesindeki Alarus Oteli bulmak için hayli zorlandık. Yeni yapılmış, güzel ve temiz bir otel. İşletenler Jale ve eşi Nami  Azeri Türkü ve bize çok yakın davranıp; kaldığımız sürece yardımcı oldular.

Odesa’nın daha önceki ismi Hacı Bey’miş. 1794 yılında Ruslar Odesa olarak değiştirmişler. Odesa 1200 yıllarında Kırım Hanı Hacı Giray’ın kurduğu bir Tatar köyüymüş. Daha sonraları 1529 yılına kadar Osmanlı hakimiyeti altında kalmış. 1792 yılında da Rus hakimiyeti altına girmiş.1905 yılında Potemkin Zırhlısı mürettebatının isyanı ile devrim merkezi olmuş. Rusya’nın hakimiyeti döneminde ülkenin en önemli deniz ticaret limanı imiş. Odesa,19.yüzyılda Saint Petersburg, Varşova ve Moskova’dan sonra Rusya’nın 4. büyük şehri olarak Fransız ve İtalyan mimarilerinin klasik yapılarıyla donanmıştır.

Odesa’da Potemkin Merdivenleri, Deribasovskaya Caddesi, Şevçenko Parkı, Luzanovka Parkı, Ekaterinskaya Meydanı, Prymorski Bulvarı, Puşkin Caddesi, Opera Binası, Odesa Katakompları ve Arcadia Plajları en önemli  görülecek yerlerdir. Biz bu yerleri önce city tour treni ile gezdik.Bunların yanında açık ve kapalı pazarlarında süt ve süt mamulleri, et ve et ürünleri, balık çeşitleri  ve taze meyve ve sebzeleri çok ucuza satılmaktadır.Ayrıca Roshen marka çikolataları fabrika satış mağazasından almak mümkündür. Ukrayna, parası grivna olup gayet ucuz bir ülkedir.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir