Press enter to see results or esc to cancel.

Türk Mutfağı

turk mutfagiGenelde Akdeniz’in ya da Akdeniz mutfağının gölgesi altında kalsa da, Türk mutfağının tarihi çok eskilere dayanır. Başlangıçta g&Türk Mutfağıouml;çebeliğin getirdiği yurtsuzluk ve sefalet nedeniyle sadece yaşamlarını idame ettirmelerini sağlayan, (Avrupa ile karşılaştırıldığında) kabaca hazırlanan, kurulmuş bir tarımın ürünü olmayan yemekler yediler. Fakat 1453’e gelindiğinde aynı insanlar, Topkapı Sarayı’nda 10,000 kişiye yüzlerce şefin kontrolünde binlerce aşçı tarafından ziyafet hazırlayabilecek bir yemek kültürüne ve zenginliğine sahiptiler.

Türkiye’de Yemekler

Her ne kadar bütün Orta Doğu ile birlikte Türkiye’de de gelişmekte olan bir fast food kültürü olsa da, Türk mutfağı halen taze malzemeler kullanılarak yemek hazırlayan bir mutfak olma özelliğini devam ettirmektedir. Yemek vakitlerine saygı gösterilir ve günde üç öğün aile fertleri bir arada yemek yerler. Öğle çayı özellikle kadınlar arasında bir gelenek haline gelmiştir ve birçok işveren çalışanları için öğle yemeği molaları sağlar.

Ana yemekler genelde sarımsak, soğan ve zeytinyağının katkısıyla sebzelerden yapılır. Ekmek ve tahıllar çok önemlidirler ve dolma (içi pirinç ya da etle doldurularak yemeği yapılan sebze) gibi içi doldurularak yapılan yemeklerde kullanılırlar. Sıcak (etli) ve soğuk (pirinçli) olarak hazırlanır. Dolma artık tüm dünya mutfaklarına sıçramış, tüm mutfaklarda yer edinmiş bir yemek haline gelmiştir (üzüm yaprağının içine pirinç doldurularak yapılan dolma artık Amerikan salata barlarda salata barlarda da satılmaktadır. Ve dolmalar Türk geleneğinin bir ürünü olan mezelerin temel ürünüdür.

Meze ya da Mezze, belki de Türk ve Akdeniz mutfağındaki en karakteristik şeydir. Yemeklerden önce atıştırmak ya da ana yemeğin yanında yemek için küçük tabaklar halinde servis edilirler ve İspanya mutfağının “tapas”ına çok benzemektedir. Geleneksel olarak Türkiye’nin tartışmalı milli içeceği rakı (anasonla yapılan, İtalya’nın “sambuca”sına benzer bir içecek), zeytin, peynir, salatalar, et, pilaki gibi fasulye ile yapılan yemekler, cacık (yoğurt ve salata karışımı) gibi şeylerden oluşan meze ile birlikte içilir. Meze, Türk yemek kültürünü barındıran ve meyhane adı verilen, Amerika’daki barlara, İspanya’daki “tapas” barlarına benzeyen restoranlarda, müşterilere içkilerinde eşlik etmeleri için servis edilir.

Temel Türk Yemekleri

Tahıllar

Türk mutfağı, tarihi boyunca, sebebi her zaman din olmamakla birlikte vejetaryendir. Et bulmak çok zor olduğundan ye da etlerin çok pahalı olmasından dolayı Türk mutfağında kullanılan yiyecekler genelde meyveler, sebzeler, bakliyat, kabuklu yemişler, zeytinyağı ve tahıllardan oluşmuştur. Ispanak, patlıcan, yeşilbiber, soğan, enginar ve pırasa, kayısı, üzüm, incir, hurma, kiraz ve limon günlük kullanımda çok yaygındırlar. İncir, Akdeniz kültüründe çok yaygın olan tatlı bir meyve olmakla birlikte, Türk kültürü ve endüstrisinde de önemli bir yer sahiptir. Aynı zamanda Türkiye, dünyadaki en büyük incir üreticisidir.

Türk mutfağı da diğer mutfaklar gibi tahıl ve nişasta üzerine kuruludur. Temel besin kaynakları pirinç, bulgur, mercimek, yulaf, arpa ve bazı bölgelerde de mısırdır. Tahıllar, tek başlarına (pilav en bilinenidir) ya da et yemeği yanında yenerek ya da ekmeğin içine konarak tüketilirler. Fasulye ve bakliyatlar da diğer temel olarak tüketilen nişastalı besinlerdir. Özellikle nohut da çok kullanılır ve genellikle pilavla birlikte yenir.

Fırın ekmeği Orta Doğu kültüründe en çok tüketilen besinlerden biridir ve yapımları Avrupa’daki ekmek üretimine nazaran üretimleri daha kolaydır. Pide ve lavaş çok bilinenlerdendir, fakat Türklerin en temel besin kaynakları buğdaydan yapılan, düz hamurdan oluşan pide ve halka şeklinde yapılan ve üzerine susam serpilen simittir. İnce ve düz bir hamur olan yufka da birçok Türk pasta çeşidinin yapımında ve ön yemek olarak börek, çörek ya da meze yapımında kullanılır.

Et ve Süt Ürünleri

Yoğurt, batı ülkelerinin mutfaklarından çok Orta Doğu ve Akdeniz ülkelerinin mutfaklarında yaygın olan bir üründür. Yoğun bir yapıya ve lezzetli tada sahip olan ve geleneksel olarak koyun ve keçi sütünden yapılan yoğurt, daha sonraları inek sütünden de yapılmaya başlanmıştır. Birçok çorbanın, sosun ve yemeğin yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca bal, yağ ya da meyve ile karıştırılarak yoğurttan meze de yapılmaktadır. Aynı zamanda yoğurda su katılarak kahve gibi Türklerin en meşhur içeceklerinden biri olan ayran yapılır.

Et, sıklıkla koyun ve keçi eti olarak, düğün ya da bayram gibi özel günlerde yenilirdi. Günümüzde birçok hayvanın etinden yararlanmakla birlikte, kuzu eti hala en revaçta olan et çeşididir. Türk mutfağında etler kıyma haline getirilerek günlük kullanımda, pilav ve dolma gibi yemeklerin yanında kullanılır. Daha kalın biçimde kesilmiş et parçaları ise verilen büyük yemeklerde veya bayramlarda kullanılırlar. Pastırmanın (sandviçlerin içine konarak ya da sade olarak yenilebilen baharatlandırılarak kurutulan ve ince ince kesilerek yenen et) yanı sıra şişlere geçirilerek ızgarası yapılan bir et yemeği olan şiş kebap da Türk yemekleri denilince akla ilk gelenlerdendir.

Tatlılar

Türk mutfağından bahsederken Türk tartlı ve pastalarından da söz etmek gerekir. En bilinen tatlılardan olan “baklava” (yufkaları aralarına ceviz ya da Antep fıstığı koyup, kat kat sararak ve bal ya da bir meyve şurubu olan pekmezle tatlandırılarak yapılan tatlı) ve “Türk lokumu” (şeker ve nişasta ile yapılan ve meyve ya da gül suyu ile tatlandırılan çok ünlü bir tatlı) özel durumlarda servis edilirler. Taze meyve, sütlaç ya da börek gibi tatlıların yapımı daha pratiktir ve genelde Türk kahvesi ile servis edilirler. Yoğunluğu ve sertliği ile bilinen Türk kahvesi, kahve tanelerinin öğütülmüş halinin bir cezve içinde suyla karıştırılarak ve kaynatılmadan önce şekerle tatlandırılarak yapılmaktadır.