Temeller ve Yapısal Destekler/ Alt Yapının İyi Hazırlanması

Evinizin zamana karşı dayanıklı olmayacağından endişe mi ediyorsunuz? O halde endişelerinizi ortadan kaldırmak için, temellerinizi ve yapısal desteklerinizi gözden geçirecek profesyonel bir ev denetmenine ihtiyacınız olacak. Ev denetmeni tarafından yapılacak bu değerlendirme evinizi satmayı düşündüğünüzde veya bir ev almayı planladığınızda temelleri ve yapısal desteklerinin dayanıklılığını ve sağlamlığını merak ettiğinizde de gereklidir.

Eğer durum buysa ev denetmeninin temellerde ve ona eşlik eden yapısal destek mekanizmasında tam olarak neye bakacağını bilmeniz önemlidir.

Ev Denetmeni Evinizin Temelinde Neye Bakacaktır

Belirseniz de belirtmeseniz de ev denetmeninin evinizde kontrol edeceği ilk şey sayısız teçhizat ve eklentiyle tüm yapının sağlamlığının üzerinde duracağı temeldir. Bu yüzden ev denetmeni evinizi ziyaret ettiğinde temel konusunda titiz davranacaktır.

Genellikle, temeldeki şüphe uyandıracak göçük, çıkıntı veya olağandışı her şeyi kontrol edecektir. Döşeme, zemin ve duvarlardaki fark edilebilir yerleri inceleyecek ve çatlak ya da göçük gibi baskı ve bozulma işaretlerini kontrol edecektir. Özellikle, yapıdaki şu kusurlara gözcülük edecektir:

  • Payandalardaki, evin tavan ve temeli arasındaki çatlak ve yarıklar
  • Bodrum duvarları ve tuğla kaplamalardaki çatlaklar
  • Güçsüzleşen zemin köşeleri
  • Dökülen sıvalar
  • Birleşim yerlerindeki kalafat eksikliği
  • Duvarlardaki beyazımsı ve kireçli mineral tortuları
  • Nemli bodrum duvarları veya daha kötüsü duvarlardaki sızıntılar
  • Tavan arasında yetersiz havalandırma

Bunlar size önemsiz problemler gibi gelebilir ama bunların tek bir tanesinin bile ne kadar korkunç sonuçlar doğurabileceğini ancak eğitimli bir denetmen bilebilir. Evin ağırlığını taşımak için yeni bir temel gerekip gerekmediğini de söyleyebilir.

Aslında bir ev almıyor ya da satmıyor olsanız bile evinizin temelini düzenli aralıklarla uzman bir ev denetmenine kontrol ettirmeniz daima faydalıdır. Bu sayede siz ve ailenizin sağlam ve güvenilir bir evde yaşadığınız düşüncesinin mutluluğunu yaşarsınız. Ayrıca ev denetmenini evinize bakıp bölgede kabul edilmiş yapı kurallarına uygun olup olmadığını sorabilirsiniz.

Ev Denetmeni Evinizin Yapısal Destek Sistemi Hakkında Ne Düşünecek?

Yapısal destekler evinizin iç kısımlarını oluşturur. Evinizin sağlamlığı açısından yararlıdır ve ev denetmenin evinizin kuytu yerlerini ve sığınaklarını gözden geçirmesi zorunludur. Eğer ev denetmeniniz alanında uzmansa evinizin sıkıntıya karşı dayanıklı duvarları konusunda oldukça titiz davranacaktır.

Ayrıntılı inceleme için, evinizin üst katında zemin birleşim yerlerindeki duvarları destekleyen bir duvar varsa, ev denetmeninin ek kirişler istediğinden emin olmalısınız. Yetenekli bir ev denetmeni duvarın birleşim yerlerinin ağırlığını desteklemeyeceğini bir bakışta anlayacaktır.

Diyelim ki bir ev inşa etmeyi planlıyorsunuz. Ev denetmenini zemin yapım düzenini gözden geçirmesi ve zemindeki duvarın ne kadar ağırlık taşıyacağını belirlemesini isteyebilirsiniz. Ev denetmeni aynı zamanda sahip olduğunuz zeminin özelliklerine bağlı olarak size yapısal destek mekanizması önerecek en iyi kişidir.

Ev denetmeniniz evinizin yüke dayanıklı duvarlarını iyice gözden geçirecektir. Ancak yüke dayanıklı olmayan duvarları da kontrol ettiğinden emin olun. Özellikle nasıl desteklendiğiyle ilgilenecektir. Örneğin, bunları en önemli zemin birleşimleriyle desteklemek konusunda ısrar edecektir.

Fakat tüm bunları gözden geçirmeden önce zemin birleşim yerlerinin tüm bu bağlantı parçalarını taşıyıp taşımayacağını bir ev denetmenine ya da uzman bir inşaat mühendisine danışmanız zorunludur. Örneğin, taş duvarlar hacimli ve ağırdır ve bunları desteklemek için daha büyük zemin birleşimlerine ihtiyacınız olacaktır.

O halde ev denetmeni çağırma düşüncesinde kesinlikle korkulacak bir şey yok. Ev denetmeni evinizin temeli ve yapısal desteği konusunda hatalar bulmaya meyilli değildir. Sizin için ipuçları verecek iyi bir rehber de olabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir