Taşınmadan Önce Neler Yapmalı?

Her ne kadar taşınmak sıkıntı dolu bir iş gibi gözükse de, yeni bir eve taşınmanın heyecanı bu sıkıntıyı bastırır. Fakat işlerinizi planlı bir şekilde yürütmelisiniz. Kargaşayı önlemek için, sistemli bir şekilde neler yapılacağına karar verip, her noktayı planlamalısınız.

Yapılacaklar

Bir yandan yeni evinize taşınmanın mutluluğunu yaşarken, diğer yandan zamanınızı alacak, dikkat emeniz gerekecek pek çok şey bulunmaktadır. Aşağıda sıralanan hususlara dikkat etmeniz, taşınmayı sorunsuz bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.

a) Başlangıç olarak, yanınıza alacağınız, bırakacağınız ya da bağışlayacağınız eşyalarınızı belirleyin. Yanınıza alacağınız ve bırakacağınız eşyaların bir listesini çıkarın.
b) Bir liste de paketleme ve taşınma sırasında, hasar görmemesi için dikkat edilmesi gereken eşyalar için hazırlayın.
c) Koli ve paketleme malzemeleri sipariş edin.
d) Kristal, cam eşyalar ve çanak çömlekleri paketlerken lazım olacağından, eski gazetelerinizi atmayın.
e) Eyaletler arası bir taşınma söz konusu ise, kolayca ulaşabilmeniz için eşyaları yeni evinizin yakınında bir yelere depolayın.
f) Yeni eviniz tadilat gerektiriyorsa, bu işi taşınırken bir problemle karşılaşmamak için, taşınmadan en az dört hafta önce halledin.
g) Taşınmadan önce elektrik ve telefon gibi bağlantıları ayarlamalısınız. Yerel birimlere taşınacağınızı bildirin. Eski evinizdeki bağlantıları da taşınacağınız gün kapattırın.
h) Konveyör kiralayın. Konveyörlere çok talep geldiğinden, kiralamanızı önceden ayarlayın. Bina görevlisine ufak bir ücret ödeyerek eşyalarınıza göz kulak olmasını sağlayabilirsiniz.
i) Size süt, gazete, çamaşır yıkama gibi hizmetler sağlayan şirketlere taşındığınızı haber vererek, aboneliğinizi sonlandırın.
j) Evcil hayvanlarınızla beraber taşınacaksanız, hem onlar, hem de sizin için güvenli bir seyahat geçirebilmeniz için azami dikkat göstermelisiniz. İsminizi ve yeni adresinizin yazılı olduğu tasmalar temin etmelisiniz. Aşılarını yaptırmalı, yeni veterinerinizin onu muayene ederken bilgilendirilebilmesi için de tüm aşı belgelerini de yanınızda bulundurmalısınız.
k) Saksı bitkileri ve çiçekleri taşımak oldukça sorun yaşatacaktır. Onları yetkili bir tarım müfettişine kontrol ettirebilirsiniz.

Aile ve arkadaşlarınız

Ailenizin ve arkadaşlarınızın sizin için ayrı bir yeri olduğundan, onlardan ayrılmak size çok zor gelecektir. Fakat taşınmak zorunda olduğunuz için bunun önüne geçemezsiniz. Ayrılmayı bir nebze de olsa kolaylaştırmak için şunları yapabilirsiniz:

a) Ailenize ve yakınlarınızla birlikte beraberliği ve mutluluğu simgeleyen yerlere bir veda ziyaretine gidebilirsiniz.
b) Çocuklarınız ve onların arkadaşları için bir veda partisi düzenleyin.
c) Komşularınızla eğlenceli vakitler geçirin.
d) Arkadaş ve ailenizi ziyaret edin.
e) Onlarla zaman geçirmek için küçük geziler düzenleyin.

Diğer şeyler

Öbür meselelerinizi de halletmek için plan yapmanız gerekmektedir:

a) İstemediğiniz eşyalarınızı satmak için garaj önü satışı düzenleyin ya da internet üzerinden açık artırmayla satın onları. Hatta eşyalarınızın tümünü alacak birini ayarlayabilecek bir acente bile bulabilirsiniz.
b) Eski elbise ve ev gereçlerinizi hayır kurumlarına bağışlayabilir ve bir makbuz alarak, vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.
c) Sadece taşınma sırasında gerekli olacak şeyleri satın alın.

Nakliye imkânlarından yararlanın

Nakliyatınızın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için aşağıda belirtilen hususları uygulayın:

a) Taşınmanızda size yardımcı olabilecek şirketleri araştırın.
b) Bir nakliyatçı ayarlayabilir ya da bütün işi kendiniz yapabilirsiniz. Fakat kendi başınıza yapacaksanız, bir kamyon kiralamanız gerekecek. Taşınmanın size mal olacağı masrafları detaylı bir şekilde hesaplamanız çok önemlidir.

Böylece iyi planlanmış bir taşınma gerçekleştirebilmeniz için gerekecek hazırlıklardan bahsetmiş olduk. Evi taşımanızı kolaylaştıracak ve olabildiğince az hasarlı gerçekleşmesini sağlayacak her detayı incelemeniz gerekir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir