Taşınma Planı Yapın

Taşınma, bir yerden başka bir yere gitme, yer değiştirme eylemidir ve birçok insan, aile ve hatta şirketler farklı nedenlerle bir yerlere taşınırlar. Kimileri keyfi olara taşınırken, kimi insanlar da daha iyi bir kariyere sahip olmak için taşınırlar. Pek çok kuruluş, şirketlerini genişletmek ya da başka sebepler yüzünden başka yerlere taşınabiliyorlar. Taşınma pek çoğumuz için bezdirici ve zor bir iş halini alabilir. Ardımızda hatıralarımızın saklı olduğu yerleri ve sevdiğimiz insanları, arkadaşlarımızı bıraktığımız için taşınma bazen duygu yüklü bir hale bürünür. Taşınırken karşımıza yapılması gereken pek çok iş çıkar ki, önemli olan daha az strese girerek tamamlayabilmektir.

Her ne kadar çoğu insan yapmayı başaramasa da, planlı çalışma stressiz bir taşınmanın püf noktasıdır. Güzel bir planlama yaparak, taşınma sırasında sizi strese sokacak pek çok konuyu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yaz mevsiminde nakliyatçılara aşırı derecede yoğun olduklarından, işinizi son dakikaya bırakmanız sizi epeyce sıkıntıya sokacaktır. Planlamanızı son ana bırakırsanız, en iyi nakliyat şirketiyle çalışma şansını kaçırmış olursunuz. Taşınmak için plan yapmaya başlamak için en ideal zaman, taşınmadan bir ay öncesidir. Ve planlama için de, yapmanız gereken şeyler için de bir liste hazırlayın.

Taşınma gününü planlama

Eğer mecbur kalmadıysanız, yazın taşınmayın. Birçok insan çocuklarının okulları da tatile girdiği için yazın taşınmayı tercih ederler. Eğer taşınma zamanınız, yaz mevsimi haricindeki bir tarihteyse, daha uygun fiyatlarla en iyi nakliyat şirketleriyle çalışma imkânına sahip olursunuz. Kira ve ipotek ödemeleri genelde ay sonu ya da aybaşlarında yapıldığından, çoğu zaman taşınma da ay sonu ya da aybaşlarında tercih edilir. Bu, eğer planınızı kısa bir zamana sıkıştırıp, düşük fiyatlarla ve iyi bir nakliyat şirketiyle anlaşmak istediğinizde yine karşınıza bir dezavantaj olarak çıkar.

Profesyonel bir nakliyat şirketiyle çalışın

Pek çok insan taşınırken AMSA’ ya yani Amerikan Nakliyat ve Depolar Birliği’ne üye olan ve federal tüketici koruma yönetmeliğine bağlı çalışan nakliyat şirketleriyle çalışmayı tercih ediyor. Bu üyeler her hangi bir kaza ya da eşyalara gelen zarar sonrasında AMSA’nın verdiği hükümlere uymak zorundadırlar.

Fiyatları çok düşük, fakat verdiği imkânlar da hiç de iç açıcı olmayan şirketlerle de karşılaşabilirsiniz Böyle şirketler sizden eşyaların boşaltımı sırasında sizden yüksek fiyatlar talep edebilirler. İyi ve güvenilir bir nakliyat şirketi bulmanın en iyi yolu, arkadaşlarınızdan ve etraftakilerden edindiğiniz bilgilerden yola çıkmaktır.

Fiyatları karşılaştırın

Tanınmış nakliyatçıların fiyatları birbirlerine yakın olabilir, fakat kesenize uygun olanları aştırmanız iyi olur. Genelde fiyatlar şirketten şirkete, zamana, gidilecek mesafenin uzunluğuna ve de eşyalarınızın ağırlıklarına göre değişir. Eğer planlı bir şekilde hareket ederseniz, nakliye şirketlerinin fiyatlarını inceleyip, birbirleriyle kıyaslayacak vakti bulursunuz. Genelde tanınmış şirketler depozito talep etmezler. Şirketin sunduğu hizmet ve koşullarını ve ödeyeceğiniz miktarı tam olarak inceleyip, anlamadan bir şirketle anlaşma yapmayın.

Paketleme

Eğer tüm paketleme işini kendiniz yaparsanız, epeyce bir tasarruf sağlarsanız. Fakat uzun mesafeli nakliyatlarınızda, paketleme gereçlerini nakliyat şirketinizden sağlarsanız iyi olur. Profesyonel paketleyiciler, kırılgan eşyalar ya da elektronik aletleri paketlemek için özel olarak üretilmiş karton ve malzemeler kullanıyorlar. Tasarruf yapmanın bir yolu da, paketleyicilere sadece kırılabilecek ya da elektronik eşyalar gibi pahalı olanları paketlemek. Paketleme işlemlerinizi taşınma gününüzden birkaç gün önceden halletmeniz önerilir. Taşınacağınız gün, kamyon şoförü, size yüklenen eşyalarınızın bir listesini imzalatacaktır. Eşyalarınızı nakliye sırasında gelebilecek hasarlara karşı sigortalatmanız çok önemlidir.

Taşınma günü

Konşimentoyu (kontrat) imzalamadan önce iyice okuyup anladığınızdan emin olun. Eşyalarınızın nakliye sırasında, eşyalarınızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlamak ve iletişim kopukluğunu önlemek için, nakliye şirketinin şubesiyle de irtibat halinde olun.

Kayıp eşyalarınız ya da hasarları ödetin

Eşyalarınıza kavuştuktan sonra herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Mobilyalarınızın hasar görmüş, kutuların da açılmamış olduğundan emin olun. Eğer kaybolmuş ya da hasar görmüş bir eşyanızın olduğunu fark ederseniz, şoföre de imzalattığınız stok listesinde işaretleyin. Meydana gelmiş bir hasarı paketleri açtıktan sonra fark ettiğinizde ise, dokuz ay içinde bir dava açma hakkınız olduğunu da göz ardı etmeyin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir