Taşınma Kuralları

Daha önce ev taşıma konusunda deneyim sahibi olmamış biri, bunun kolay bir iş olduğu yanılgısına düşebilir. Eşyanı al, bir kamyona doldur, yeni eve götür, kamyonu boşalt ve geri yerleştir. Hepsi bu! Söylemesi, işi yapmaktan daha kolay geliyor tabii.

Taşınma işinin dikkatli bir şekilde detaylarıyla planlanması gerekir. Planlama işine erkenden başlamanın çok büyük yararı dokunur. Örneğin doğru nakliyatçı seçmek, nakliyat işini ağrısız bitirmede ilk adım olabilir. Akraba ve eş – dosttan alınacak tavsiyeler güvenilir bir nakliyatçı bulmada çok yardımı dokunabilir. Nakliyatçının referansı bürolarına yapılacak bir ziyaretle daha iyi kontrol edilebilir. İki ya da üç nakliyatçıdan, birbirleriyle karşılaştırmak için fiyat listelerini alın. Taşınacak eşyalar hakkında onlara detaylı bir bilgi verin ki size tutarlı bir hesap tahmini yapabilsinler. Bu sizden hesaba katılmamış, sürpriz ücretlerin talep edilmesini engeller ve taşıyacağınız şeyleri nakliyatçının taşımasında bir problem olup olmadığı konusunda emin olmanızı sağlar.

Nakliye ücretini azaltmak için, daha fazla kullanmayacağınız şeyleri ayırın. Bunları ikinci el olarak satabilir ya da bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz.

Kolilerin içine eşyaları tıkmak yerine, her şeyi itina ile yerleştirmelisiniz. Paketleme emek isteyen bir iştir ve kolilerin düzgünce paketlenerek, varış noktasına bozulmadan ulaşmaları gerekmektedir. Nakliyatçınızdan koli satın alabilir ya da süpermarketlerden boş koliler temin edebilirsiniz.

Nakliye tarihinden birkaç hafta önce paketleme işlemine başlamanız yerinde olur. Eğer taşınmanıza daha birkaç hafta varsa, bu süre içinde kullanacağınız eşyaları kolilere koymayın. Eşyalarınızı oda oda paketlemeye başlamak, tüm evi birden paketlemeye başlamaktan daha sistematik bir yoldur.

Paketlemeye mevsimi geçen kıyafetler, eski kitaplar ve diğer ıvır zıvırlar gibi kullanmadığınız eşyalarla başlayın. Eşyalarınızı kolilere boşluk kalmayacak bir şekilde ve aralara gazete kâğıdı, strafor gibi dolgu malzemeleri koyarak yerleştirin. Kitaplar ağır olduklarından, hasar görmelerini engellemek için kalın kolilere konmalıdırlar. Kırılgan çanak – çömlekler gazete kâğıtlarıyla sarılmalıdırlar.

Eşyaları yeni eve yerleştirmek biraz zaman alacaktır. Evinizi düzenlemek biraz zaman alabilir, bu nedenle kolileri açmadan, ihtiyaç duyacağınız eşyaları bulamayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için gerekli birkaç şeyi, tatile çıkarken yaptığınız gibi paketleyin. Kıyafetler, kap – kacak ve çatal – bıçak gibi günlük kullanımda gerekli olan eşyalar öncelikli olmalıdır.

Bilgisayar, müzik sistemi gibi narin elektronik aletleriniz eğer hala duruyorlarsa, orijinal kutularına konmalıdırlar. Eğer yoksa büyüklüklerine uygun karton kutular temin etmelisiniz. Elektronik aletler hasarı önlemek için düzgünce ve dolgu malzemesi kullanılarak paketlenmelidir. Kutuları kırılgan olduklarını belirtmek için işaretlenmeli ve dikkatli bir şekilde taşınmalıdır. Tüm değerli eşyalar ve önemli, gizli bilgiler içeren yasal belgeler bizzat sahibi tarafından taşınmalıdır.

Bütün paketlediğiniz eşyalarınızın yazılı olduğu bir eşya-takip listesi hazırlayın. Her koliye etiket yapıştırıldığından emin olun. Eğer profesyonel bir nakliyatçı şirketiyle birlikte çalışıyorsanız, asıl taşınma tarihinden bir ya da iki gün önce geleceklerdir. Bu kırılgan eşyalarınızın ve antikalarınızın daha itinalı bir şekilde yüklenmesini sağladığından daha iyi olur. Tüm pahalı eşyaların yüklendiğinden ve hepsinin eşya-takip listenizde yazılı olduğundan emin olduktan sonra listenizi onaylatmak için nakliyatçınıza da imzalatın.

Ev sigortanızın içeriğini kontrol edin. Eğer eşyalarınızın taşınma sırasında göreceği zararları karşılamıyorsa, karşılaması için sigorta şirketinize ödeme yapmanız önerilir. Bazı nakliye şirketleri de taşıma sigortası sağlamaktadır.

Nakliyatçıların eşyaları teslim zamanı kararlaştırılmalı ve yetkili birinin onları alması için hazır bulunmalıdır. Eğer eşyalarla ilgilenmesi için kiralık bir nakliye şirketiyle anlaştıysanız, evcil hayvanların bakımını üstlenmediklerini aklınızda bulundurmanız gerekir. Saksı bitkileriniz de sorun olabilir, çünkü çoğu nakliyeci çiçeklerin de mesuliyetini üstlenmezler.

Yükleneceklerin hepsinin kamyona konduğundan ve geride bir şey bırakmadığınızdan emin olun. Yükleme tamamlanana kadar işin başında bulunun. Tamamlandığında yükleme yapıldığına dair makbuzu (konşimento) imzalanır. Bu nakliye koşullarına dair resmi bir belgedir. Sürücüye doğru adres verildiğinden emin olduktan sonra, onayınızı vermek için belgeyi imzalayın.

Telefonunuz, özellikle de nakliye günü, açık kalmalıdır. Eski evinizde de oraya taşınacak insanların bilgilendirilmesi amacıyla yeni adresinizi bırakın. Böylece siz taşındıktan sonra gönderilen postalara ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir