Taşınırken En Sık Yapılan Hatalar

Pek çok insan yeni bir eve taşınırken eski evine bakım yaptırmayı ve elden çıkarmayı ihmal ediyor. Taşınırken pek çok sorun yaşıyorlar. Çoğu zaman sahte nakliyatçıların, eşyaları çalıp yüksek fiyatlara satma vakalarıyla karşılaşılabiliyor. Bazen de beceriksiz, deneyimsiz nakliyat aişçileri eşyaları taşırken telef edebiliyor ve hasarın bedelini de ödeme zahmetine katlanmayabiliyorlar.

Taşınma sürecini planlamak ve kısa bir liste halinde sıralamak, güvenliğiniz ve eşyalarınızın akıbeti için oldukça yararlı olur. İşte sık tekrarlanan ve önüne geçebileceğiniz bazı hatalar:

Taşınacağınız bölgeyi önceden araştırmamak

Bu o kadar sık yapılan bir yanlış ki, insanlar taşınacakları muhiti gördüklerinde, aslında buranın kendilerine ve yaşamlarına uygun olmadığını anlıyorlar. Yeni ev yüksek rakımlı bir yerdeyse ya da örneğin akan su sert su ise, insanların sağlıkları da olumsuz yönde etkilenip, insanlarda alerjiler oluşabiliyor.

Taşınmayı zamanlamak

Taşınma işinizi ucuza mal etmek istiyorsanız, taleplerin çok yoğun ve ücretlerinde çok fazla olduğu yaz mevsiminde değil de, diğer mevsimler de taşınmalısınız.

Nakliyatçı ayarlamada son dakikaya kalmak

Kimileri taşınmak için plan yapmaz ve her şeyin kontrol altında olduğunu düşünürler. Taşınmanın profesyonel nakliyatçılar kiralamadan hatta arkadaşlardan bile yardım almadan yapılabileceğini düşünürler. Taşınma zamanı geldiğinde ise, taşınma işinin göründüğü kadar kolay olmadığını anlarlar ve mobilyalarını ve eşyalarını yeni eve taşımak için nakliyatçı ayarlamak zorunda kalırlar.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için taşınırken kamyon gerekip gerekmeyeceği, eşyaları taşımak için ne kadar işçinin yeterli olacağını ve eşyaların hangi yöntemle nakliye edilmesi gerektiği gibi soruları kendinize erkenden sormaya başlamalısınız. Bunların haricinde, çocukların yeni okula kayıtları gibi taşındıktan hemen sonra ilgileneceğiniz konuları da önceden planlamalısınız.

Nakliyatçılar ve nakliye ücretleri hakkında araştırma yapmamak

Bir nakliyatçı ile anlaşmadan veya bir kamyon kiralamadan önce fiyat araştırması yapılmalıdır. Size verilen ilk fiyatı kabul etmek zorunda da değilsiniz, pazarlık yaparak fiyatı daha aşağı çekebilirsiniz. Bu hatanın bir diğer yönü de, düşük fiyatlar sunan şirketlere aldanmaktır. Bu fiyatları düşük olan şirketler, ya işlerini taşeron firmalara yatırırlar ya da deneyimsiz işçiler çalıştırırlar.

Şirketle yaptığınız sözleşmeyi iyice okuyun. Bazılarının fiyatları taşınacak eşyaların sayısına ve kamyon sayısına göre artar. Bunların yanında ödeme şeklini de öğrenmelisiniz.

Eşyalarınız ve taşımaya engel olan şeyleri bildirmeyi unutmak

Bazı sözleşmelerde nakliyatçı, eğer evinizin içinde merdivenler yoksa taşımayı kabul eder. Ağır mobilyalarınız ve hassas eşyalarınız uzun merdivenleriniz varsa, başınıza bela olabilirler. Dürüst bir şekilde tüm koşullar ve engeller hakkında bilgi verin.

Şirket hakkında ya da ödeme hakkında araştırma yapmamak

Kimileri sadece nakliyatçının görüşüne göre, güvenirliliklerini ve onlara ilişkin geçmiş vakaları araştırmadan karar verirler. Ayrıca şirkete ödemenin ne zaman ve nasıl yapılacağını da sormazlar. Bazı nakliyatçılar uzun mesafeli nakliyatlarda, çek kabul etmeyebiliyorlar.

Nakliyatçıların web sitelerinden, sizin ödeyeceğiniz ücretle diğerlerinin fiyatlarını karşılaştırın. Şirketin yasallığını da devletin düzenlediği resmi sitelerden araştırabilirsiniz.

Aşırı rahatlık

Ne kadar rahat bir yapınız olsa da, taşınmayı nasıl planlayacağınız konusunda karar verme zamanı geldiğinde sorumluluk sahibi olmanız gerekiyor. Tüm ihtimalleri kafanızda canlandırarak karar vermeniz gerekmektedir.

Taşınmayı kendiniz mi ya da profesyonel nakliyatçılarla mı gerçekleştireceğinizin değerlendirmesini yapın. İşi nakliyatçıdan daha ucuza getirmek için kendi kendinize yapmaya kalkarsanız, başınıza büyük belalar alabilirsiniz.

Parayı ve önemli belgeleri unutmak

Yeni bir yere taşınırken, insanlar ortalıkta ya da ofis masanızda duran önem belgelerin gerekliliğini önemsemezler. Nakliyeciler bu belgelerin yerlerini değiştirebilir ya da onları kaybedebilirler.

Bahsedilen bu hatalar, nakliyecilere ya da başka sebeplere dayanılarak arttırılabilir. İnsanlar doğaları gereği hata yaparlar, fakat gerekli önlemler alındığında bu önlenilebilir. İşlerinizi planlayarak, taşınmanızı hoş bir şekilde gerçekleştirin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir