Tahran 2

Tahran

11 Eylül 2018 Salı

Sabah Otel Persia’da kahvaltıdan sonra Mahya gelerek bizi aldı. Derbent Dağı eteklerinde bulunan Şahların Yazlık saray olarak kullandıkları Sadabat Sarayına gittik. İstanbul kadar olmasa da Tahran’da da trafik bazı saatlerde çok yoğun. Ama Mahya iyi bir şoför ve yolları iyi biliyor. Hatta giderken yolda şarj aleti satılan yerlere baktık. Derbent Dağı İranlı zenginlerin malikanelerinin olduğu bir semt. Çünkü dağ havası. Yazın serin oluyormuş. Neyse sarayın olduğu küçük meydanda arabamızı parkettik. Mahya bizim biletlerimizi almamıza yardımcı oldu ve belirli bir saat sonra geleceğini söyleyerek gitti.

Kaçarlar ve Pehlevi Hanedanı tarafından 3000 dönümlük bir arazide yapılan kompleksin 1800 dönümü doğal orman, şelaleler, yeraltı su şebekeleri, pınarlar ve bahçelerden meydana gelmiş. İçinde ücretsiz araçlar ring seferi yapıyor.Bizde içerdeki küçük sarayların bazılarını gezdik.İçerde bahçeler arasında 19 adet müze gezilebiliyor. Bunlardan en önemlileri Beyaz Saray(Millet Sarayı), Yeşil Saray, Kraliyet Elbiseleri Sarayı, Askeri Müze, Omidvar Kardeşleri Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Su Müzesi. Bu müzelerden Millet Müzesini gezerken Azeri bir ailenin çocukları ile konuşarak gezdik.Hepsi çok sevimliydi Resimler çektik.Tekrar bahçeler arasında ring seferi yapan troylere binerek kapıya geldik. Buluşma saatinde Mahya geldi.

Milad Kulesine doğru yola çıktık.Tahran’ın en meşhur yapılarından olan Milad Kulesi şehir merkezinde yer almaktadır. 12. katta bir seyir terası bulunan kule 360 derece dönebilmektedir. 2000 yılında inşasına başlanıp 2007 yılında bitirilmiştir.Yüksekliği 435 metredir. Milad Kulesinin giriş ücreti turistlere çok yüksek olduğundan biz içeri girmedik. Sadece dışardan resmini çekerek  Kum şehrine gitmek üzere yola devam ettik.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir