Siz Dışarıdayken Evinizin Bakımı ve Güvenliği

Birçok insan karavanıyla haftalarca seyahat etmenin hayalini kurar. Yola koyulmak ve karşılarına çıkan şeyleri görmekten zevk alırlar. Tatillerde ve yılın belirli zamanlarında geri dönecekleri için seyahat sırasında evlerini korumak isterler. Siz dışarıdayken evinizin güvende olduğundan emin olmanın bir yolu evinize bakacak birini kiralamaktır.

İnsanlar uzun zaman dilimlerinde tatile çıkmayı tercih ettikleri için son birkaç yılda yatılı ev bakıcıları gittikçe yaygınlaştı. Bakıcı geçici olarak evinizde yaşar ve kendi evinizmiş gibi evinizle ilgilenir. Tüm eşyalarınızla birlikte evinizi kiraya vermektense, bakıcı tutarsanız kira ödemeden evinize göz kulak olacaktır. Bakıcı evinizin güvenli, temiz ve bakımlı olacağını garanti eder. Çimleri biçer ve bahçenin bakımını yapar. Sizinle seyahat edemeyecek olan evcil hayvanlarınıza bile bakarlar. Bakıcı kirayı ödemez fakat su, elektrik ve doğalgazı ödeyebilir. Bakıcı tutmanın çok çeşitli faydaları vardır. Bu faydalar; postanıza bakılması, faturalarınızın ödenmesi, çimlerinizin sulanıp biçilmesi, bahçe ve havuzunuzun bakımını içerir. Bunlar bir bakıcının yapması gereken işlerdir. Bakıcılar, uzun zaman aile ve arkadaşlarınızın yardımına ihtiyaç duymanızı sağlar. Aynı zamanda evinizde hareketlilik olacağı için güvenli kalmasını sağlayacaktır. Hırsızlar, sürekli olarak karanlık ve postaları birikmiş evleri soyma eğilimi gösterirler. Bakıcılar aktif bir şekilde evinizde yaşadıkları için ışıkları yakacak, televizyonu açacak ve postalarınızı toplayacaktır. Birçok bakıcı evden çalıştığı için zamanın çoğunu evde geçirecek ve bu eviniz için ekstra güvenlik sağlayacaktır. Uzun süre dışarıda kalacağınız zaman sigorta da yaptırabilirsiniz. Bakıcılar sigorta poliçelerinize uymak zorundadırlar.

Evden ayrıldığınız sürenin uzunluğuna bağlı olarak, evinize göz kulak olması için bakıcı tuttuğunuzda para da arttırabilirsiniz. Bakıcılar genellikle iki hafta ya da daha az zaman dilimleri için elektrik ve su parası ödemezler, altmış gün ve fazlası için elektrik ve su parası öderler. Bu şekilde üç ayda yaklaşık bin lira, altı ayda ise yaklaşık iki bin lira biriktirebilirsiniz. Evcil hayvan bakım evleri, evcil hayvanlarınız için çok eğlenceli olmayacak ve özellikle büyük köpekleriniz varsa gecelik olarak sizden astronomik rakamlar talep edeceklerdir.

Ev bakıcılığında birkaç istisna söz konusudur. Altmış günden daha az süren ev bakımları için bakıcılar genellikle elektrik ve su faturalarını ödemezler. Kısa bir zaman dilimi için taşınma masraflarını ödemek zorunda kalırlar. Eğer ev sahibinin atları, inekleri sulamak gibi aşırı giderleri varsa genellikle bu masrafı paylaşır. Ev sahibinin beslenmesi gereken hayvanları varsa ya yem depolamalıdır ya da bakıcının yaptığı masrafı ona geri ödemelidir. Ev sahibi ve bakıcı bu tip durumlar üzerinde konuşmalı ve anlaşmaya varmalıdırlar.

Bakıcılar sadece onlardan kullanmalarını istediğiniz şeyleri kullanacaklardır. Kendi yataklarını, çarşaflarını, havlularını, kişisel eşyalarını, tuvalet kâğıtlarını, yemek ve bilgisayarlarını yanlarında getirirler. Sadece yıkama ve kurutma makinelerini kullanırlar. Eğer bu eşyaların kullanılmasını istemiyorsanız kendi eşyalarını kullanmaları için bir anlaşma yapmalısınız. Kullandıkları eşyalarınızı ayrılmadan önce yenileriyle değiştirmeleri gerekir. Tatile gitmemeleri ve evi boş bırakmamaları konusunda da anlaşmanız gerekir.

Yazın sonunda ve uzun dönem tatile çıkan ev sahipleri için bakıcılar oldukça iyi bir fırsattır. Eşyalarınıza kendi eşyaları gibi bakacak, hayvanlarınızla ilgilenecek ve faturalarınızı ödeyeceklerdir. Evinizi kiraya vermekten daha iyi bir yoldur, çünkü kira ödemezler ve evden ayrılmazlar. Karavan kullanıcıları için ideal bir seçenektir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir