Sidi Bou Said Tunus

11 Şubat 2014 Salı

Sabah Carlton Otelde açık büfe kahvaltımızı yaptık. Yandaki masada da Türkler vardı. Tunus’ta un fabrikası kuran mühendislermiş.

Otelden 10 dakika yürüme mesafesindeki TGM trenine binerek ve yarım saat sonra otobüse aktarma olarak başşehir Tunus’un kuzeyinde bulunan şirin ve küçük kasabaya geldik.

Kartaca sahillerinde yer alan bu küçük kasaba bugünkü güzelliğini, sessiz ve sakin yaşayan halkına borçludur.Mimoza ve yasemin kokuları arasındaki bu küçük kasabada nane çayınızı sahili gören kafelerde günbatımında içmenin keyfine varabilirsiniz. Bir müzik şehri olan Sidi Bou Said’de her evde mutlaka bir müzik aletinin olduğunu söylediler.

Sidi Bou Said 13.yüzyılda buraya evini inşa etmiş ve şimdi her sene Ağustos ayında şehrin camisinde Kharja adı verilen müzikli ve danslı, hac niteliğinde bir ayin düzenlenir. Pencere ve kapıları maviye boyanmış bembeyaz evlerden oluşan bu şirin banliyö kasabası Tunus körfezini gören manzarası ile ünlüdür. Burada kalmak isteyenler için ev pansiyonları vardır. Sidi Bou Said sokaklarını gezerek hediyelik eşya satan dükkanlardan alışveriş yaptık.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir