Rusya Moskova’ya Gidiş

5 Ağustos 2014 Salı

Türkiye’nin kuzey komşusu Rusya’ya gidip gezmeyi her zaman istemişimdir. Pegasus Havayollarının Moskova hattını açacağını ve gidiş dönüş biletlerini 60 Euro olarak satacağını belirten maili gelince 6 ay evvelden biletlerimizi aldık.

Rusya Türk vatandaşlarından vize istemediği için sadece geçerli pasaportu olan herkes Rusya’ya gidebilir.

Kavacık’tan geçen E-3 numaralı ve 4.Levent Metro-Sabiha Gökçen Havalimanı adlı belediye otobüsü ile havaalanına geldik. 15 TL yurtdışı çıkış harcını ödedik.2 kişi gidiş dönüş uçak bileti 310 TL tuttu. Uçağımız gündüz saat 14.00 de hareket etti. 15.30 da Moskova Domedodova Havaalanına indik. Havaalanından Moskova’ya gitmek için aeroexpres adı verilen kırmızı renkli bir trene biniliyor. Havaalanında Rus Rublesi almak gerekiyor. 1TL 16,5 Rus Rublesi. Biz de trene 400 er ruble ödedik. Bizim kalacağımız İbis Otel, Paveletskaya tren istasyonuna yakın bir yerde.

Otel İbis Moscow Centre Bakhurishina istasyona 10 dakika mesafede idi. Otelde biraz dinlendikten sonra saat 18.00 de Kızıl Meydana gitmek üzere yola çıktık.

Moskova’da her yere girmek için metro kullanılıyor. Moskova şehir merkezini çevreleyen bir çember şeklindeki ring hattı bütün istasyonları aktarmalı olarak birbirine bağlıyor. Moskova metrosunda 1-2 dakikada bir tren kalkar. Her istasyonda yol sorabilecek personel bulunur. Metro içindeki yönleri belirten levhalar kril alfabesi ile yazılmış. Ancak bazı istasyonlarda İngilizce yazılmış yol gösteren levhalar var.Metro biletleri, üzerinde Kacca(Kasa)yazılı gişelerden alınıyor. Tek bilet alınabilir. Ancak 11 adet bilet almak daha hesaplı oluyor. Metro istasyonlarına oldukça dik ve uzun olan yürüyen merdivenlerle inilip çıkılıyor. Metro yapılırken SSCB en önemli sanatçılarını dekorasyon işlerinde görevlendirmiş. Savaşlar, devrimler ve halkın sosyal yaşamları gibi konular üzerinde çalışılmış. Kievskaya istasyonunun duvarları mozaiklerle süslenmiş. Park Kulturi istasyonu ana salonu kitap okuyan, buz pateni yapan, satranç oynatan ve dans eden insanları gösteren rölyeflerle süslenmiş. Komsomolskaya istasyonu ise adını Komünist Gençlik Teşkilatı(Komsomol)dan almış.Pembe renkli sütunları ve ışıltılı avizeleri ile çok gösterişlidir. Mayakovskaya istasyonunda Rus şair Mayakovski’nin heykeli bulunuyor. Tavan nişlerindeki mozaiklerde
uçaklar ve sporcular resmedilmiştir. Teatralnaya istasyonunda SSCB’de Beyaz Rusya’ya ait halı desenleriyle süslü bir zemin vardır. Novokuznetskaya’da Rus kahramanları resmedilmiştir. Ayrıca bir metro müzesi bulunmaktadır. Sportivnaya istasyonunun üzerinde yer alan müzede metronun yapım tarihi ve yapımı esnasında kullanılan her şey sergilenmektedir. Müze salı ve cuma 9-16 ve pazartesi 11-17 saatleri arasında açıktır. Sonuç olarak Moskova’da mutlaka yukarda saydığım metro istasyonları mutlaka gezilip görülmelidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir