Rusya Moskova Kızıl Meydan

Moskova’da gezilecek yerlerin başında Kızıl Meydan gelir. Kremlin Sarayı Moskova’nın en eski yapılarındandır. Kremlin, Rus Devlet başkanlarının konutu ve yönetim binasıdır. Bu yüzden halka kapalıdır. Her sabah Kızıl Meydanı gezmek için bir kuyruk oluşur. Devlet Silahhanesi, Patrik Sarayı ve Kızıl Meydandaki kiliseler halka açıktır. Kremlin Sarayının duvarlarının dibinde Meçhul Asker Anıtı ve anıtın yanında yanan ateş 2.Dünya Savaşında ölen Ruslar anısınadır. Kremlin’e girmek için bilet almak gerekmektedir. Bir bilet 350 Ruble, yani yaklaşık olarak 20.27 Dolardır. Biz biletlerimizi internetten aldığımızdan kuyruğa girmemize gerek kalmadan ve hiç beklemeden içeriye girdik.

Moskova’nın katedral meydanında bir kaç kilise ve katedral var. Başmelek Katedrali(Archangel), Meryem’e Müjde(Dormition), Uspenski Katedrali ve 1058 de yapılan Büyük İvan Çan Kulesi ve çanı burada bulunmaktadır. Bu çan dünyanın en büyük çanıdır. Yanındaki çar topu da dünyanın en büyük çaplı topudur. Top, Kremlin’i korumak amacıyla yapıldı ancak hiç kullanılmadı. Devlet Silahhanesi ise 1844-1851 yıllarında inşa edilmiştir.

Kızıl Meydan, Moskova’nın ana meydanıdır. Merasim ve resmi geçitler bu meydanda yapılır. Dünyanın en ünlü sanatçıları konserlerini bu meydanda verirler.

Okhotni Ryad ve Ploşad Revolyutsi adlı metro istasyonlarından Kızıl Meydana girilirse önünüze Diriliş Kapısı çıkar. Bu kapı çok ihtişamlıdır.Girişinde bakire şapeli bulunur. Çar Moskova’ya her gelişinde mutlaka bu şapelde dua edermiş.

Diriliş Kapısından Kızıl Meydana girildiğinde sağda Rusya Tarih Müzesi vardır. Hemen karşısında ise rengarenk boyanmış Kazan Katedrali görülür.Moskova’daki katedral ufak fakat çok gösterişlidir.

500 metrekare genişliğindeki Kızıl Meydanda Kremlin duvarlarının önünde kızıl ve siyah granitlerden oluşan parmaklıklı Lenin Mozolesi görülür. Mozoleye Lenin’in mumyalanmış naaşını görmek için askerlerin beklediği bir kaç basamak karanlık merdivenlerden sessizce indik. Sadece başı ve elleri açıkta ve yatmış vaziyetteydi. Ziyaretimizi yaparak dışarıya çıktık. Mozolenin dışında ise Brejnev, Stalin, Yuri Gagarin, Lenin’in eşi ve kızı gibi ünlü kişilerin mezarları yanyana yer almaktadır. İsimleri mezar taşlarında yazmaktadır.

Kızıl Meydanda Kremlin Sarayının tam karşısında “Gum”adlı alışveriş merkezi yer almaktadır.Gum’un iç dizaynı son derece göz alıcı olup dünyanın en ünlü markaları burada bulunur. Tavanı camdan yapılmış olup dışardan sızan ışık bu ünlü mağazaları daha da göz alıcı hale getirir.

Gum’un hemen arka tarafında bulunan Kitay Gorad bölgesi eski tarihi binalarıyla bir ticaret bölgesi olarak gezilir.

Meydanın diğer ucunda ise Rusya’nın en ünlü katedrali olarak bilinen Aziz Vasili Katedrali bulunur. Asıl adı Meryem Ananın Şefaati olan katedral zamanın Rus Çarı Korkunç İvan tarafından 1552 yılında Kazan Hanlığının fethi ve Tatarlara karşı kazanılan zaferin anısına 1551-1561 yıllarında Barma ve Postnik adlı iki Rus mimarı tarafından yapılmıştır. Rivayete göre Korkunç İvan bir daha başka bir yerde daha güzel bir kilise yapmasınlar diye mimarların gözlerini oydurtmuştur. Katedralle ilgili başka bir söylenti de Napolyon Moskova’ya geldiğinde kiliseyi Paris’e taşımak istemiştir. Fakat bu mümkün olmayınca katedrali yok etmeye karar vermiştir. Tam barut fıçıları ateşlendiğinde müthiş bir yağmur başlamış ve patlamayı önlemiştir. Bu olaydan sonra Napolyon kararından vazgeçmiştir. Daha sonraları katedralin bazı bölümleri restore edilip resimlerle süslenmiştir. Katedralin avlusunda bulunan bronz heykel, Kremlini Polonya işgalinden kurtaran iki kahraman Mini ve Pojarski’nin heykelleridir. Napolyon’a karşı kazanılan zaferin ardından 1818 yılında dikilmiştir.

Kızıl Meydanın ışıklandırılmış gece manzarası da muhteşem olup mutlaka görülmelidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir