Rusya Moskova Arbat Ve Diğer Gezilecek Yerler

7 Ağustos 2015 Perşembe
Arbat:

Eski Arbat semti ressamlar ve müzisyenleri ile ünlüdür. Arbat, taş kaldırımları ile sadece yayalara açık bir cadde olup sağlı sollu hediyelik eşya ve Rus el sanatlarının satıldığı dükkanlar vardır. Sokak ressamları cadde boyunca insanların portrelerini çizmektedirler. Sokak müzisyenleri de sanatlarının icra etmektedirler. Antikacılar, butikler, açık hava kafeleri, restoranlar ve geleneksel Rus pubları arasında bir Türk tantunicisine rastladık. Moskova’da kaldığımız günlerde yemek yemek için sık sık bu tantuniciye gittik. Yeni Arbat’a gitmek için Arbatskaya metrosu, eski Arbat’a gitmek için ise Smolensky metrosu kullanılabilir.

Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi:

Rus imparatorlarından 3.Aleksandr şerefine kurulmuş olup ünlü Rus şairi Puşkin’in adı verilmiştir. Müze pazartesi hariç her gün 10-19 arasında açık olup giriş ücreti 400 rubledir. 1870 yılında Türkiye’den Berlin’e götürülen ve 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’dan çalınan Truva Hazineleri de burada sergilenmektedir.

Kurtarıcı İsa Katedrali:

Muazzam bir mimari eser olan kilise 1883 yılında yapılmış;1931 yılında Stalin’in emri ile yıkılıp yerine üstü açık bir havuz yapılmıştır. 1994 yılında tekrar kilise yapılmasına karar verilmiş; kilise fotoğraflara bakılarak 6 ay içinde yeni teknolojiler kullanılarak yeniden inşa edilmiştir.

Bütün bu tarihi eserler City Bus Turları ile gezilebiliyor.(2 kişi 1000 ruble)

Ayrıca Moskova’da nehir turu yapmak mümkün.2 kişilik biletin 600 ruble olduğu nehir turuna katılmak için Şehir Turu otobüsünden Kievski Vakzal(Kievski Garı) da indik. Kıyıda bulunan teknelerden en öndekine bindik. Dolunca hareket eden tekne ile Moskova’yı nehirden turlayarak dolaştık.

Moskova Camisi:

Cuma günü cuma namazı için Moskova’da inşa edilmekte olan çok büyük camiye gittik. Namazlar halen prefabrik mekanda kılınıyor. Yalnız abdest alma yerleri bir felaket. Hayatımda böyle bir yer görmedim.Yani pisliği anlatmam mümkün değil. Cami çok kalabalıktı.Orta Asya’lı Müslümanlar cami ve avlusunu doldurmuştu. Orta Asya’ya ait börek ve içecekler satılıyordu.

9 ağustos saat 13.00 te Petersburg’a hareket edecek olan ve “Sapsan” adı verilen trene binmek üzere gara geldik. Tren biletlerimizi 22 Temmuz tarihinde internetten ve iki kişi 181.37 Dolar ödeyerek almıştık. Başka türlü trende yer bulunamıyor. Zira turist çok fazla.

Sapsan adı verilen hızlı trenler pahalı fakat yolculuk 4,5 saat ve gündüz. Yalnız Petersburg’a giderken bütün koltuklar ters yönde. Gece trenleri ile yolculuk 9-10 saat ve vagonlar yataklı. Fiyatlar daha ucuz. Kompartmanlar 50-60 kişilikmiş ve çok kötü olduğu söyleniyor.

Trene binerken pasaport ve bilet kontrolü yapılıyor. Herkes kompartmanda ters yönde yolculuk yaptı.

Petersburg’da buluşmak üzere.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir