Pirinç ve Ekmek Türleri

Pirinç ve ekmek, bildiğimiz gibi, bir arada yaşam kaynağıdır. Dünya çapında kaydedilen her beslenme türünün nişasta temelini oluşturur, hiçbir yemek ekmek ve pirinç kadar sürekli ve geniş ölçüde yenmez. Dengeli beslenmede, life katkıda, B vitamininde ve beynin karbonhidratları kullanmasında önemli rol oynar.

Pirinç
Bir tür ot olan pirinç yüzyıllardır yetiştirilmektedir. Arkeolojik kanıtlar pirincin yaklaşık 7000 yıldan bu yana işlendiği teorisini desteklemektedir ve Kore ve Tayland gibi Güney Asya bölgelerindeki son keşifler pirincin işlenmesinin daha da gerilere gittiğini göstermektedir. Amerika ve Asya dışındaki diğer çeşitli ülkelerin temel tarım ürünü olmasına rağmen, Doğu’nun tropikal iklimi pirincin özellikle Asya’da yetiştirilmesini kolaylaştırır. 2005’ten itibaren, Çin, Hindistan ve Endonezya en geniş ihracat ülkeleri olan Tayland, Vietnam ve Amerika’yla dünyada en üst sırada gelen pirinç üreticileridir.
Pirinç, süpermarketlerde geniş ölçüde yer alan “beyaz” pirinç çeşidiyle sınırlı değildir. İri taneli, ufak taneli, çabuk (pişmiş ve suyu alınmış), dönüştürülmüş (kavrulmuş), kahverengi, beyaz ve yapışkan türleri de vardır. Hindistan’da Basmati, Tayland’da yasemin, İtalya’da risotto gibi yöresel ve vahşi fındık, cinmısırı gibi kokulu türleri de vardır.

Pirinç, gıda ve enerji sağlayan en mütevazı beslenme türlerinin bile temelini oluşturur. Ancak, sağlıklı beslenme amacıyla bazı çeşitler diğerlerinden daha çok besleyici değere sahiptir. Kahverengi pirinç veya zarar vermeden tohumu almak için işlenmiş pirinç “tam tahıl” olarak değerlendirilir ve kötü kolesterolün düşürülmesi, kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerinin düşük görülmesiyle bağlantılıdır. Lif bakımından zengin ve düşük kalorili olduğu ve daha hızlı sindirildiği için genellikle daha memnun edicidir. Kahverengi pirinç, sağlıklı beslenmelerde beyaz pirincin yerine önerilir ve birçok tarifte de kolayca yer değiştirilebilir.

Bazı sağlığa yararlı pirinç yemekleri şöyledir:

  • Tahin, yerfıstığı sosu ve sotelenmiş çeşitli sebzelerle hazırlanmış kahverengi pirinç
  • Arroz con Pollo, tavuk, pirinç ve safranla hazırlanan bir İspanyol yemeği
  • Jambalaya, baharatlı et, sebze, deniz mahsulleri ve pirinçle hazırlanan Kaju yemeği
  • Kahverengi pirincin üzerine yüksek ateşte kızartılmış sebzeler, protein ve soya peyniri
  • Paella, safranla baharatlanmış pirinç, zeytinyağı,et ve deniz ürünleriyle hazırlanan İspanyol yemeği
  • Et ve sebzeyle hazırlanmış pirinç buğulama
  • Körili et ve sebzeyle hazırlanmış Hindistan cevizi koklu veya yasemin pirinci
  • Siyah veya kırmızı barbunyayla hazırlanmış kahverengi pirinç

Ekmek

Ekmek, taş devrinin sonlarına kadar uzanan oldukça eski bir yemek malzemesidir. Muhtemelen ilk olarak çekilmiş ham tahıl ve suyun birleşiminden hazırlanmaya başlamıştır ve yassı ekmek çeşidindendir. Mayalı ve kabarmış ekmek yeni bir icattır. Ekmeğin kabarmasını sağlayan mikroskobik organizma, maya, havada hatta aslında açık havada üzeri örtülmemiş her hamurda yaşar. Ne kadar ham olarak yapılsa da maya üzerine konup şekerle besleneceği için bir dereceye kadar kabarır. Hamurun mayalanması için bira ve şarap eklenene kadar ekmek katkı maddeleri eklenerek bile bile kabartılmazdı.

Pişirme endüstrisinin sürekli değişen yenilikleri ve yaratıcılığı sayesinde ekmek pirinçten daha çeşitlidir. İtalya ve Fransız mutfağının gevrek, çıtır, buğday, Akdeniz’in pide, Kuzey Çin’in buharda pişmiş çörek, İskandinavya ve Almanya’nın doyurucu çavdar ve Hindistan’ın yassı ekmek çeşitleri vardır. Tam buğday ve tam tahılın besinsel değeri gittikçe ün kazansa da Amerikalılar yumuşak beyaz ekmek dilimlerini tercih etmektedirler. Beyazlatma işleminden ziyade beyaz unla yapılan buğday ekmekleri Avrupa gevreklerinin benzerini yapmaya çalışan esnaf fırıncılar arasında gittikçe ün kazanmaktadır.

Tam tahıl ekmekleri aslında sağlığını düşünenler için daha iyi bir seçenektir. Porsiyona bağlı olarak beyaz ekmekten daha az kalori içerir. Tahıl ve lif bakımından zengindir, bu da sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Tam tahıl açısından zengin beslenmelerle düşük kalp krizi ve kanser olayları bağlantılıdır. Tam tahıl bakımından zengin beslenen bireylerin beyaz ekmeği tercih edenlerden daha az kilo aldığı kaydedilmiştir.

Ancak tam tahıl çeşitlerini ayırt etmek her zaman kolay değildir. Malzemeler listesindeki buğday unu sözcüğü, tam buğday anlamına gelmez. Ürünün sağlıklı sayılabilmesi için listede bulunması gereken ilk sözcük, “tam tahıl” ya da “tam”dır. Sağlıklı seçeneklerde genellikle şunlar bulunur: tam buğday, buğday tohumu, çoklu tahıl, keten, ayçiçeği tohumu veya yulaf kepeği çeşitleri.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir